Reklama

Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche

Člověk by čekal, že když už Porsche stvoří výkonný naftový sedan, půjde o nejrychlejší vůz svého druhu na světě. Byl jím, teď už tento titul míří jinam.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche

24.7.2017 | Petr Prokopec | 11 příspěvků

Člověk by čekal, že když už Porsche stvoří výkonný naftový sedan, půjde o nejrychlejší vůz svého druhu na světě. Byl jím, teď už tento titul míří jinam.

Protože nové BMW řady 5 je na trhu od loňska, také Alpina musí provést mezigenerační obměnu. Již v únoru nám tak představila benzínovou B5 BiTurbo, která je neoficiálním BMW M5. Jejích 608 koní umožňuje stovku za 3,6 sekundy, tedy stejně rychle jako mnohé supersporty. Ve srovnání s nimi je ovšem Alpina daleko praktičtější, pořídit si ji nakonec můžete i jako kombi.

Zakrátko navíc dorazí na trh i dieselové provedení D5 S, v jehož případě pohon dostane na starosti přeplňovaný třílitrový šestiválec. Stejně jako dříve by mělo jít o motor doplněný dvojicí turbodmychadel, zatímco BMW u varianty M550d nabízí hned čtyři. Továrnímu vozu napomáhají v dosažení výkonu 400 koní a 760 Nm točivého momentu, Alpina jde v jednom ohledu dále, v druhém se ale drží zkrátka.

Motor D5 S má výkon 388 koní, maximum točivého momentu 800 Nm. Jízdní dynamika je identická s BMW M550d, tedy alespoň v rámci zrychlení z klidu na stovku, jež sedanu zabere 4,4 sekundy (kombi potřebuje o dvě desetiny více). Nejvyšší rychlost ale již není omezena na obligátních německých 250 km/h, sedan se zvládá rozjet až na 286 km/h, kombi na 283 km/h. Tím se DS 5 stane nejrychlejším sériově vyráběným dieselem světa - dosavadnímu rekordmanovi vezme titul o 1 km/h.

Tato data jsou platná pro verzi s „naším”, tedy levostranným řízením, což platí také pro normovanou spotřebu 6,6 l/100 km (respektive 6,9 l/100 km). Alpina bude vyrábět i pravostranné varianty, u nichž se počítá s tímtéž motorem, jen odladěným na 326 koní a 700 Nm. Akcelerace na stovku u nich stoupla na 4,9 sekundy, nejvyšší rychlost klesla na 275 km/h.

Jen u navýšení výkonu motoru ovšem nezůstalo, Alpina si vzala do parády i podvozek. Ten je patřičně sportovní, přičemž spolupracuje s adaptivními tlumiči a stabilizátory. V jejich případě elektronika vyhodnocuje rychlost vozu, úhel natočení volantu a podélné a příčné zrychlení a dle toho upravuje tuhost každého tlumiče a stabilizátoru individuálně. Mimo to nechybí ani aktivní adaptivní řízení.

Součástí standardu je pohon všech kol, za příplatek v nabídce figuruje i systém řízení všech čtyř kol. Dvacetipalcové ráfky jsou kované a přicházejí v mnohapaprskovém designu, který je pro Alpinu typický. Novinkou jsou pneumatiky Pirelli P Zero o rozměru 255/35 vpředu a 285/30 vzadu. Ty jsou vyrobeny přímo pro nový model D5 S - proto jejich boky zdobí nápis „ALP“.

Ve finále pak můžeme zmínit ještě zachování plně digitálního přístrojového štítu, ačkoliv i v tomto ohledu Alpina přichází s jistou změnou. V komfortním módu nabídne klasické kruhové přístroje s modrým pozadím a červenými ručičkami, ve sportovním režimu hlavní slovo přebírají odstíny modré a zelené v kombinaci s digitálními čísly.

Také vzhled prošel úpravou, benzinové i dieselové provedení dostalo oblek šitý dle standardních alpinovských střihů. Zahrnuje čelní splitter a zadní křídlo u kombíku či odtrhovou hranu u sedanu. V nabídce nechybí ani grafické polepy, v kabiny je možné sáhnout po zcela zakázkové variantě disponující stejnou kůží, jaká zdobí i kabiny vozů Rolls-Royce. Na zbylé detaily včetně ceny si musíme ještě pár dnů počkat, neznámých je ale už dnes opravdu minimum...

Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 1 - BMW Alpina D5 S 2017 teaser 01Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 2 - BMW Alpina D5 S 2017 teaser 02
Nová Alpina D5 S se zatím ukázala jen v náznacích...

Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 3 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 01Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 4 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 01aToto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 5 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 02Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 6 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 02aToto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 7 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 03Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 8 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 03a
Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 9 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 04Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 10 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 04aToto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 11 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 05Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 12 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 06Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 13 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 07Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 14 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 08Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 15 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 09Toto je nový nejrychlejší diesel světa, nestačí mu ani vrcholné naftové Porsche - 16 - BMW Alpina B5 BiTurbo 2017 prvni sada 10
...stran motoru se ale od benzinové verze B5 BiTurbo nebude lišit

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše