Vědci našli nový způsob výroby paliva do spalovacích motorů, může odvrátit jejich skon

Spalovací motory, ať už na naftu nebo benzin, jsou dnes pomalu odepisovány jako mrtvá větev vývoje. Nová metoda převádějící polypropylen právě na benzín či naftu by jim mohla prodloužit život.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Vědci našli nový způsob výroby paliva do spalovacích motorů, může odvrátit jejich skon

16.2.2019 | Mirek Mazal

Vědci našli nový způsob výroby paliva do spalovacích motorů, může odvrátit jejich skon

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Spalovací motory, ať už na naftu nebo benzin, jsou dnes pomalu odepisovány jako mrtvá větev vývoje. Nová metoda převádějící polypropylen právě na benzín či naftu by jim mohla prodloužit život.

Plastový odpad je stále skloňovanějším tématem ve všech společenských kruzích. Umělohmotné zbytky postupně kontaminují celou zeměkouli, nechybí v mořích, půdě, ve vzduchu a v mikroskopické podobě ve všem, co jíme a pijeme. Každým rokem lidé vyprodukují zhruba 330 milionů tun plastu, 40 % procent se využívá k výrobě produktů na jedno použití a jen směšných 14 % se recykluje. Jedním z nich je polypropylen, který se kvůli své vysoké tepelné odolnosti a pevnosti používá například v potravinářských obalech a nádobách, dále slouží jako materiál k modelování plastových součástek a automobilových komponentů.

Vědci z indianské univerzity objevili způsob, jak převést polypropylenový odpad do olejové báze, která dalším postupem může být převedena na benzín nebo motorovou naftu. Tým vedený profesorkou Lindou Wang vyrobil mazivo přidáním plastických pelet očištěného syntetického odpadu do tak zvané superkritické směsi. Ta je ve formě extrémně horké a vysokotlaké kapaliny, která dosahuje 380-500 °C pod tlakem asi 225 atmosfér.

V závislosti na teplotě trvá proces od jedné do šesti hodin. Během přeměny se transformuje zhruba 90 procent polypropylenového odpadu na olej, který lze destilovat na benzinové a dieselové složky.

Podle první analýzy univerzitního střediska je tato metoda energeticky pozitivní a „potenciálně má vyšší energetickou účinnost a nižší emise skleníkových plynů než spalování a mechanická recyklace“. Pokud by se našel způsob rozšíření postupu do komerční podoby, mohl by nově vytvořený umělohmotný produkt uspokojit zhruba čtyři procenta světové roční poptávky po automobilovém palivu. Na záchranu spalovacích motorů pro několik příštích generací to asi stačit nebude, na odvrácení jejich rychlého skonu by to ale mohlo být dostačující.


Vědci našli nový způsob výroby paliva do spalovacích motorů, může odvrátit jejich skon - 1 - Premena plastu na palivo do aut 01Vědci našli nový způsob výroby paliva do spalovacích motorů, může odvrátit jejich skon - 2 - Premena plastu na palivo do aut 02Vědci našli nový způsob výroby paliva do spalovacích motorů, může odvrátit jejich skon - 3 - Premena plastu na palivo do aut 03Vědci našli nový způsob výroby paliva do spalovacích motorů, může odvrátit jejich skon - 4 - Premena plastu na palivo do aut 04Vědci našli nový způsob výroby paliva do spalovacích motorů, může odvrátit jejich skon - 5 - Premena plastu na palivo do aut 05Vědci našli nový způsob výroby paliva do spalovacích motorů, může odvrátit jejich skon - 6 - Premena plastu na palivo do aut 06Vědci našli nový způsob výroby paliva do spalovacích motorů, může odvrátit jejich skon - 7 - Premena plastu na palivo do aut 07Vědci našli nový způsob výroby paliva do spalovacích motorů, může odvrátit jejich skon - 8 - Premena plastu na palivo do aut 08Vědci našli nový způsob výroby paliva do spalovacích motorů, může odvrátit jejich skon - 9 - Premena plastu na palivo do aut 09
Americká Purdueova univerzita zkoumá možné použití nadbytečných plastů jako složku motorového paliva

Zdroj: Pubs

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše