Reklama

Volvo představilo revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce vážně nic nechybí

Novinka Volva snad ani nemůže být zažité podobě tahačů vzdálena více. Na první pohled připomíná spíše skateboard, ale to je právě to. Nové pojetí reaguje na rozmach dopravy i nedostatek řidičů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Volvo představilo revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce vážně nic nechybí

13.9.2018 | Mirek Mazal

Novinka Volva snad ani nemůže být zažité podobě tahačů vzdálena více. Na první pohled připomíná spíše skateboard, ale to je právě to. Nové pojetí reaguje na rozmach dopravy i nedostatek řidičů.

Druhý největší výrobce tahačů na světě představil novinku, která reaguje na nedostatek řidičů nákladních aut a očekávaný rozmach vozů s autonomním řízení. Stroj na takovou budoucnost sází až do té míry, že eliminuje kabinu řidiče a byť zatím není známo, kdy bude veřejně dostupný, v dohledné době se očekává alespoň jeho nasazení v lodních přístavech a ve velkých logistických centrech.

Zbavení se řidičů primárně právě u kamionů není náhodné. Nákladní dopravu považují severští odborníci za relativně dostupnou možnost aplikace autonomního řízení z důvodu předvídatelnosti dálničního provozu ve srovnání s rušnými městskými ulicemi. Na konferenci v Berlíně šéf technologie Volvo řekl: „Věříme, že v dohledné budoucnosti bude stále za volantem sedět řidič, ale brzy uvidíme autonomní užitkové vozy alespoň v omezeném prostoru,“ myslí si Lars Stenqvist.

Nový tahač nazvaný Vera má elektrický pohon a zvládne táhnout jakýkoliv běžný návěs o hmotnosti až 32 tun. „Vera znamená víra a my máme víru v budoucnost,“ řekl Michael Karlsson, vedoucí vývoje autonomního řízení značky. Dodal, že vozidlo má z bezpečnostních důvodů nižší provozní rychlost než normální nákladní automobil. Má však být tichý, ekologický, předvídatelný a úsporný, dovede se navádět prostřednictvím služby založené na cloudových technologiích.

Karlsson dále uvedl, že Vera by umožnila nepřetržitý provoz například v přístavech, které jsou v současné době závislé na denní pracovní době. Nový režim dálkové spolupráce mezi jednotlivými vozidly by mohl optimalizovat tok zboží a zvýšit produktivitu.

Do značné míry jsou to pořád jen úvahy a příprava na budoucnost, která ale přinejmenším v případě oněch uzavřených prostor nemusí být zase tak vzdálená. Tak či onak je pohled na Veru skutečně zajímavý, tahači jako by něco chybělo. Ale nechybí, s řidiči už se v něm zkrátka nepočítá. Novinka Volva tak hledí ještě více do budoucna než koncept Tesly Semi, a to navzdory tomu, že právě Američané si na autonomním řízení zakládá více než kdokoli jiný.


Volvo představilo revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce vážně nic nechybí - 1 - Volvo Vera foto prvni 01Volvo představilo revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce vážně nic nechybí - 2 - Volvo Vera foto prvni 02Volvo představilo revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce vážně nic nechybí - 3 - Volvo Vera foto prvni 03Volvo představilo revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce vážně nic nechybí - 4 - Volvo Vera foto prvni 04Volvo představilo revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce vážně nic nechybí - 5 - Volvo Vera foto prvni 05Volvo představilo revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce vážně nic nechybí - 6 - Volvo Vera foto prvni 06Volvo představilo revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce vážně nic nechybí - 7 - Volvo Vera foto prvni 07Volvo představilo revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce vážně nic nechybí - 8 - Volvo Vera foto prvni 08
Volvo Vera nemá kabinu pro řidiče. Pohon zajišťují baterie a navigaci po cestě obstarává mimo jiné vzdálená centrála

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama