Home > Rubriky a sekce > První dojmy > Článek
Porsche Panamera Turbo: první sněhový test
28.2.2010 | Jaroslav Vavera | 2 příspěvky
V pořadí čtvrtou modelovou řadou stuttgartského výrobce je sportovně luxusní sedan Panamera, který jsme měli krátce možnost vyzkoušet hned v jeho nejvyšší specifikaci, tedy s výkonným turbomotorem a pohonem všech kol.
První setkání s Porsche Panamera vzbudí v každém znalci německé sportovní legendy mnoho otázek. Na tu nejzásadnější, jaký je důvod mít podobný model v portfoliu převážně sportovních vozů, může mít pro některé odpověď sám trh. První měsíce prodejů už zatím ukázaly obrovský zájem o celou modelovou řadu Panamera, a to nejen na severoamerickém trhu. Například v Čechách se za čtyři měsíce od uvedení prodalo neuvěřitelných 56 vozů a novinka zde získala i první místo v segmentu sportovních vozů letošní ankety Auto roku. Rozpaky nemalé části publika ale podobná argumentace zřejmě nezastře, prodejní úspěch není dokonalou odpovědí - některé vozy se k určité značce zkrátka nehodí, i když se prodávají jako housky na krámě.
Další otázky budou nejspíš směřovat k vnějšímu designu čtyřmístného kupé, jehož rozměry jsou 4,79 m délka, 1,93 m šířka a 1,42 m výška. Oblé tvary má na svědomí tým designérů pod vedením Wolfganga Dürheimera. My jsme se setkali s celou škálou reakcí od nadšených až po trochu rozpačité komentáře zapřísáhlých milovníků klasických tvarů „devětsetjedenáctky“, jimž se novinka právě nezamlouvá. Názor na věc je otázkou osobního vkusu, tvarům vozu ale nelze upřít skutečnou funkčnost. Mám na mysli zejména nízký koeficient čelního odporu vzduchu cx = 0,29 a zajímavě řešený výsuvný spoiler na zádi, jenž významně přispívá k přítlaku této části vozu na vozovku v rychlostech hodně překračující dvoustovku.
Pohledem dovnitř vozu, kde se pohodlně usadí čtyři dospělé osoby, se dostáváme k důvodu, proč bude tento vůz pro zákazníky stuttgartské značky, nyní součásti koncernu Volkswagen, klíčový. Nejen řidič a spolujezdec, ale i cestující na zadních sedadlech mají stejný pocit z jízdy v anatomických, a jinak velice pohodlně polstrovaných sedadlech, což poznáte při jízdě na delší vzdálenosti. Navíc díky rozvoru 2,9 metru prokazuje skoro dvoutunová limuzína velice dobrou ovladatelnost, stabilitu v přímém směru, a navíc se může honosit zadními výklopnými dveřmi do velice dobře přístupného zavazadlového prostoru o objemu 432 l (při sklopení zadních sedadel dokáže pojmout až těžko uvěřitelných 1500 l). Všechno jsou to vlastnosti, o kterých by si majitel Carrery mohl nechat jenom zdát.
Po prvním seznámení s interiérem, kterému dominuje klasický přístrojový štít a výrazný středový panel, na nějž navazuje středový tunel, dělící podélně interiér vozu na dvě části, se nejprve trochu zorientujeme. Přeci jenom řídit vůz s cenovkou přes čtyři miliony korun není úplně běžné. Naše oči míří především na centrální panel. Zde po chvíli najdeme všechna ovládací tlačítka palubních systémů. Tunel dál v místě, kde sedí zadních cestující, ukrývá odkládací prostory a ovládání nadstandardní doplňkové výbavy, jako je třeba čtyřzónová klimatizace. Co se týče prostoru, nebude si nikdo ze čtyř pasažérů asi na nic stěžovat. Pojďme levou rukou otočit klíčkem v zapalování a probudit k životu pětisetkoňový turbomotor pod přední kapotou.
Neutuchající sílu přeplňovaného osmiválcového motoru o objemu 4,8 l zvěstuje zvuk linoucí se ze čtveřice výfukových koncovek na zádi. Vzhůru do městské džungle a pak na dálnici. To jsou dva revíry, kde se bude špičková Panamera asi objevovat nejlépe. Po prvních desítkách kilometrů v pražských zácpách si nelze nevšimnout inovátorského systému start/stop, který působí v luxusní limuzíně poněkud nepatřičně, průměrná spotřeba se beztak sotva vejde pod dvacetilitrovou hranici. Daleko podstatnější je ale to, že se dvě tuny těžká limuzína řídí velmi lehce a zásluhou třístupňového nastavení podvozku z vás ani na kočičích hlavách tohle porsche nevytřese duši.
V každém případě se může řidič spolehnout na obrovitou porci výkonu od nízkých otáček. Ten pramení z točivého momentu až 700 N.m, který je k dispozici již ve 2 250 otáčkach, ve sportovní režimu máte dalších 70 N.m k dobru. Za efektního zvukového doprovodu, který však posádku nebude vůbec obtěžovat, si můžete zasprintovat na poloprázdné dálnici (dvoustovku umí za 14,9 s) nebo vychutnat magickou třístovku. Při zpomalování oceníte příplatkové karbon-keramické brzdové kotouče, které dovedou tenhle německý expres bezpečně zpomalit za každé situace .
Souhrnem vlastností patří Porsche Panamera Turbo v současnosti asi mezi vůbec nejlepší sportovní limuzíny na trhu. Jízdně jí dokáže sekundovat snad jen Maserati Quattroporte. Ve srovnání s ostatní německou konkurencí se tento vůz vymyká především svými výrazně sportovním zaměřením, který je u verze Turbo podpořen i výkony přeplňovaného osmiválce, jenž je za asistence dvouspojkové převodovky PDK a převádí na všechna čtyři kola. Proto lze Panameru Turbo používat i za horších adhezních podmínek, kdy se chová na svou hmotnost absolutně čitelně, a i na sněhu nabídne řidiči velkou dávku jízdních zážitků.
Jedinou pihou na kráse je tak pohled do ceníku, kdy zejména některé prvky příplatkové výbavy bychom si určitě odpustili. Cena testovaného provedení se totiž vyšplhala až na 4 318 799 korun.
Diskuze 2 příspěvky
Bleskovky
- BMW M135i nabídne nejméně 320 koní a pohon všech kol xDrive (+ foto)
dnes (0) - Yaris Hybrid je nejúspornější Toyotou v historii
dnes (0) - Volkswagen Golf GTI Cabriolet je prý další ženevskou novinkou VW
dnes (0) - Mini Rocketman: skutečné Mini není zcela ze hry
dnes (0) - Audi A8L 50 TFSI: mnichovskou cestou přímo do Číny (foto)
dnes (0) - Mercedes Citan: městský titán již na podzim v Hannoveru
dnes (1) - Kia Track'ster: korejský Juke-R na první skutečné fotografii
včera (0) - Škoda Superb Scout přistižena při testech. Je velký skaut stále ve hře?
včera (4) - Ferrari F620: nástupce 599 GTB míří do Ženevy, s technikou i vzhledem FF
včera (2) - Subaru BRZ prý pomůže urovnat i rodinné vztahy (video)
včera (0)
Nejčtenější články
- Online petice za snížení spotřební daně z benzinu a nafty: připojte se
27.1.2012 (69) - Ford Mondeo 2012: máme první skutečné fotky nového Mondea
8.1.2012 (11) - Nové Audi A3 2012: vzhled zevnějšku předčasně odhalen
11.1.2012 (5) - Šéfovi Megaupload.com zabavili i jeho auta, prohlédněte si je (doplněno)
27.1.2012 (4) - Škoda Superb Rothe: i škodovka může jezdit přes 300 km/h
27.1.2012 (9) - Autosalon Detroit 2012: přehled novinek
13.1.2012 (0) - Ford Mondeo 2012: unikl první obrázek nové generace, díky chybě v aplikaci
7.1.2012 (2) - Nová Kia Cee'd 2012 poprvé přistižena na ulici, bez maskování (foto)
18.1.2012 (7) - Ministerstvo vnitra SR se marně snaží ospravedlnit drahý nákup nových aut
19.1.2012 (30) - Nový Ford Mondeo 2012 odhalen, teď už opravdu jako Mondeo
9.1.2012 (5)
Nové na Cnews.cz
- Google vydal Chrome pro Android. Ale jen pro vyvolené 20:00
- Závan minulosti: Vodafone bude modernizovat 2G síť a rozšíří pokrytí EDGE 16:00
- Den D je tady. Nokia konečně uvolnila Symbian Belle i pro starší telefony 12:30
- Slovensko ACTA zatím nepodepíše, ministerstvo prošetřuje možné důsledky 10:30
- Kindle Touch už může Amazon poslat i k vám, povolil mezinárodní prodej 08:30
Živá témata na fóru
- Menšinový koutek 23:36 - KoPP
- IBM ThinkPad pro Voleja 23:32 - glider
- Cool obrázky 23:28 - Jose85
- Sraz AutoForařů na Nurburgring Nordschleife 2012 23:06 - k86
- 2.0 FSI spotřeba N95 23:05 - KoPP
- Co právě teď posloucháte? 22:42 - Jose85
- Antiradary, radarové detektory a další ochrany proti změření 22:11 - x2005
- Hon na piráty 22:00 - PeTr7650
- přívěsný vozík - úsporné skladování v garáži 21:58 - PeTr7650
- Toyota GT 86 / Subaru BRZ 21:16 - Snowman000
Autobazar
Porsche Panamera Diesel
r.v. 2011
2 590 000,- Kč
Porsche Panamera 4 PDK
r.v. 2011
2 390 000,- Kč
Porsche Panamera 4.8 TURBO/PDK
r.v. 2010
2 800 000,- Kč
Porsche Panamera 4S
r.v. 2009
2 090 000,- Kč
Porsche Panamera Diesel
r.v. 2011
2 499 000,- Kč
Porsche Panamera Diesel
r.v. 2011
2 299 000,- Kč
Porsche Panamera Turbo
r.v. 2010
3 499 000,- Kč
Porsche Cayenne Turbo
r.v. 2008
1 380 000,- Kč























RSS
Facebook
Twitter