BMW B37 a B38: tříválce jsou realitou, začínají novou éru

Mnichovská automobilka v příštích letech kompletně obmění všechny motory do šesti válců. Předvojem jsou nové tříválce 1,5 B37 a B38.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

BMW B37 a B38: tříválce jsou realitou, začínají novou éru

13.9.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

BMW B37 a B38: tříválce jsou realitou, začínají novou éru

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mnichovská automobilka v příštích letech kompletně obmění všechny motory do šesti válců. Předvojem jsou nové tříválce 1,5 B37 a B38.

Obdivovatelům luxusního zboží na čtyřech kolech to bude s největší pravděpodobností zhusta jedno, milovníci starých pořádků však ústup BMW od jedné ze svých nejtradičnějších hodnot - pohonu zadních kol - jen tak lehce nerozdýchají.

Dnes odhalené kompaktní MPV s názvem Active Tourer bude v Paříži prezentováno jako koncept, nepochybujte ale o tom, že jde o hotový předprodukční vůz BMW 1 GT. A pokud nad ním pořád nevěřícně kroutíte hlavou, měli byste se možná připravit na další, pro tradicionalisty nepříjemný fakt. Pod kapotu tohoto a v příštích letech i dalších BMW se v rámci doktríny dowsizingu a zeleného dobra stěhuje tříválcový motor.

O nové generaci modulárních pohonných jednotek založených na sdílení komponentů bez ohledu na typ spalovaného paliva a unifikovaném objemu jednotlivých válců stanoveném na přibližně 0,5 litru, jsme poprvé slyšeli před více než rokem. Dnes představené tříválce o objemu 1,5 l jsou prozatím nejmenšími zástupci, postupně pak dorazí čtyřválce 2,0 l a šestiválce s objemem 3,0 litru.

Podle BMW mají být nové přeplňované tříválce řady B38 (zážehové) a B37 (vznětové) přibližně o pět až patnáct procent úspornější, než současné dvoulitrové čtyřválce. Přesné parametry automobilka sice neuvádí, ale určitý obraz o jejích výkonech si udělat můžeme. Na jeden válec benzínové jednotky připadá 41 až 75 koní a točivý moment v rozmezí 60 až 80 newtonmetrů, a to znamená, že tří- až šestiválce budou disponovat zhruba 123 až 450 koňmi (to vypadá na M3 F80) a 180 až 480 newtonmetry (opět by se mohlo jednat o hodnotu pro M3).

U turbodieselů to bude poněkud jinak. Na jejich půllitr vychází 27 až 61 koní a 75 až 110 newtonmetrů. Příští naftové tří, čtyř a šestiválce pak budou mít přibližně 81 až 366 koní a 225 až 660 Nm. Tyto čísla je samozřejmě nutné brát s rezervou, nevíme totiž, zdali spodní hranice výkonu i točivého momentu na válec připadají na menší motory a horní limity naopak na ty větší, přibližnou představu o budoucnosti pohonných jednotek BMW nicméně dávají.

A jak je to s jejich modularitou? Mnichov tvrdí, že mezi dvěma zážehovými motory s různým počtem válců bude zaměnitelných až šedesát procent součástek a to samé bude platit navzájem pro diesely. Pozoruhodné přitom je, že i mezi benzínovým a naftovým agregátem bude společných přibližně čtyřicet procent komponentů. Navíc kromě konstrukční podobnosti mají motory stejné uspořádání rozvodového mechanismu, standardizované rozestupy válců nebo umístění ložisek klikové hřídele, ale paralely byste našli také v chladícím okruhu, nasávání, výfukových svodech, případně pomocných agregátech jako je pozice kompresoru klimatizace. Zákazníkovi budou podobné informace asi ukradené, akcionáře ale jistě potěší.

Vraťme se ještě na chvíli k zážehovému tříválci 1,5 TwinPower, hlavní hvězdě dnešní prezentace. Patnáctistovka dostala kromě jednoho turbodmychadla také systém variabilního, kontinuálního zdvihu nasávacích ventilů Valvetronic nahrazující škrticí klapku v nasávání, variabilní časování ventilů na straně sání i výfuku a samozřejmě přímé vstřikování paliva.

Jak se asi dalo očekávat, mnichovská automobilka nedá na downsizing a tříválce dopustit. V tiskové zprávě uvádí, že nová patnáctistovka vykazuje „typické příznaky pro tříválce” - „ráda se vytáčí, má spontánní odezvu a dynamický, sportovní zvuk“. O jednotce hovoří jako o „emotivní a dynamické”, neváhá dokonce konstatovat, že „sdílí spoustu rysů s řadovými šestiválci” a označuje jej za „temperamentní a sportovní”. Asi tříválce známe trochu jinak.

Ať už si o podobném motoru s logem BMW myslíte cokoli, počítejte s tím, že se v nejbližších letech objeví nejen ve vozech značky Mini a jedničce GT s pohonem předních kol, ale podélně uložený bude pohánět nejen současnou řadu 1, ale dokonce i větší trojku a hybridní kupé i8. A vzhledem k tomu, co Ford nejnověji provedl Mondeu bychom se nemohli divit, kdyby se tříválcové jedna-pětky dočkala i řada 5.

Jinak abychom nezapomněli, současný dvoulitrový čtyřválec N20, který nahradil atmosférické šestiválce a svou hospodárností ani charakterem zrovna nepřesvědčil, k nové řadě motorů ještě nepatří. Během pár let bude nahrazen motorem 2,0 l s kódovým označením B48. Podle britského Autocaru se objeví už v příštím roce pod kapotou Mini a bude mít kolen 220 koní.

Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2012.


BMW B37 a B38: tříválce jsou realitou, začínají novou éru - 1 - BMW 1.5 Twinpower 01BMW B37 a B38: tříválce jsou realitou, začínají novou éru - 2 - BMW 1.5 Twinpower 02
Tříválcové patnáctistovky jsou z nové řady modulárních motorů s objemem jednoho válce cirka 0,5 litru

Zdroj: BMW, Foto: Autocar

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.