Reklama

Co opravdu vydrží Wankelův rotační motor? Tento někdo devět let doslova týral

Wankely mají pověst nespolehlivých agregátů, které relativně rychle dostihnou limity jejich konstrukce. Je to ale skutečně tak? Tento slavný třírotor vypráví docela jiný příběh.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Co opravdu vydrží Wankelův rotační motor? Tento někdo devět let doslova týral

15.6.2018 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Wankely mají pověst nespolehlivých agregátů, které relativně rychle dostihnou limity jejich konstrukce. Je to ale skutečně tak? Tento slavný třírotor vypráví docela jiný příběh.

Pokud vám nic neříká jméno Roba Dahma, pak stoprocentně nepatříte mezi zapřísáhlé fanoušky rotačních motorů. Tento americký nadšenec si mohl díky dobrému rodinnému zázemí pořídit první Mazdu RX-7 již jako náctiletý, a jeho láska k Wankelům od té doby nevyprchala. Naopak se zdá, že roste každým dnem, přičemž vyústěním Robových snah je Project Ahura. Tak je nazvána Mazda RX-7 osazená zakázkovým čtyřrotorem, se kterým chce Dahm dosáhnout rychlosti 390 km/h.

Touto kreací, která vznikla na základech zmiňované první RX-7, se ale dnes zabývat nebudeme. Místo toho si naši pozornost získalo totéž kupé z generace FD, ovšem osazené třírotorem. Tedy slavnou pohonnou jednotkou 20B, která mezi fanoušky Wankelů patří k nejvyhledávanějším. Rob samozřejmě ani tu neponechal v sériovém stavu, ale naopak vyrukoval s řadou mimotovárních doplňků. Výkon tak vzrostl na neskutečných 835 koní na kolech.

Nyní tento motor musel z vozu ven, neboť diagnostika hlásila problémy, zejména pak výrazný pokles kompresí v jedné komoře. Jak se přitom ukázalo, velmi pravděpodobně za tím stojí zlomené rohové těsnění. V případě generace FD totiž Mazda začala u RX-7 používat některé tenčí komponenty, aby jednak snížila hmotnost a druhak vylepšila její rozložení. Stinnou stránkou věci ovšem bylo snížení výdrže.

Zpět ale ke zlomenému těsnění, jež pokračovalo v záškodnické činnosti. Rotační motory mají totiž v komorách menší vůli kvůli tepelné roztažitelnosti kovů. Díky tomu však může docházet k vypadávání těsnících lištiček a apexů a to samé se stalo také v tomto případě těsnění. Úlomek se tak dostal mezi rotor a stěnu komory, kde způsobil opravdu výrazné rýhy. Komprese tak poklesly z ideálních 100 psi na pouhých dvacet.

Může se tedy zdát, že veškeré mýty o špatné kvalitě rotačních motorů jsou pravdivé. Nicméně je třeba dodat, že ač tento motor byl neskutečně upraven, veškeré těsnění na rotoru zůstalo v sériovém stavu. A vydrželo devítileté (!) týrání, kdy Rob s vozem jezdil i poté, co již začalo docházet ke ztrátě kompresí. To sice narušuje jeho reputaci odborníka, nicméně pokud vše ihned nezměřil, mohl problém zpočátku hledat úplně jinde.

I když tedy Wankely neplatí za zrovna trvanlivé pohonné jednotky, ve stínu Dahmovy zkušenosti lze konstatovat spíše pravý opak. Při správné údržbě rotační motory opravdu vydrží. O tom ostatně svědčí i Robovy další záměry. Milovník Wankelů hodlá vše opravit či nahradit novými díly a motor následně poladit až na 1 100 koní. Ty budou opětovně změřeny na kolech, což znamená, že v motorovém prostoru lze počítat s podobným výkonem, jakým se pyšní i Bugatti Chiron. To ale rozhodně nepohání dvoulitr bez válců...

Co opravdu vydrží Wankelův rotační motor? Tento někdo devět let doslova týral - 1 - Mazda RX-7 trirotor problem 2018 videoscreen 01Co opravdu vydrží Wankelův rotační motor? Tento někdo devět let doslova týral - 2 - Mazda RX-7 trirotor problem 2018 videoscreen 02Co opravdu vydrží Wankelův rotační motor? Tento někdo devět let doslova týral - 3 - Mazda RX-7 trirotor problem 2018 videoscreen 03Co opravdu vydrží Wankelův rotační motor? Tento někdo devět let doslova týral - 4 - Mazda RX-7 trirotor problem 2018 videoscreen 04Co opravdu vydrží Wankelův rotační motor? Tento někdo devět let doslova týral - 5 - Mazda RX-7 trirotor problem 2018 videoscreen 05Co opravdu vydrží Wankelův rotační motor? Tento někdo devět let doslova týral - 6 - Mazda RX-7 trirotor problem 2018 videoscreen 06
Třírotorový Wankel Roba Dahma přežil mnohé. A po opravě zamíří k ještě hvězdnějším výškám

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama