Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil

(+ video) Prakticky každý výkonnější vůz s automatickou převodovkou je teď vybaven systémem kontroly startu. Je efektní, pomáhá ale něčemu?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil

2.1.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Prakticky každý výkonnější vůz s automatickou převodovkou je teď vybaven systémem kontroly startu. Je efektní, pomáhá ale něčemu?

Anglicky Launch Control, česky elektronicky asistovaný rozjezd s maximálním zrychlením, je dnes už běžnou výbavou nejen supersportů. Z nejvyšších pater se rychle dostal do běžnější produkce spolu s tím, jak rostou výkony motorů. Efektivně se rozjet s autem o výkonu přes 400 k dnes umí málokdo, proto dnes mívají Launch Control i auta s manuálem, běžnější je ale u vozů vybavených automaty - módnějšími dvouspojkami i těmi klasickými s hydraulickým měničem.

Lamborghini Huracán není výjimkou, stejně jako sesterské Audi R8 V10 plus, jehož rychlý start jsme vám předvedli. Je to nepochybně efektní věc, otáčky vyletí, spojka se „kousne” a auto vypálí vpřed jako smyslů zbavené, s nepochybně vyššími nároky na techniku. Je ale tento systém také efektivní? Pomáhá citelně zlepšit čas akcelerace? Nebo - zvlášť u čtyřkolky a dvouspojkového automatu - stačí prostě zašlápnout plyn do podlahy a dočkáte se méně efektního téhož, jen s ohleduplnějším chováním k autu?

Přesně to se rozhodl vyzkoušet člověk stojící za kanálem DragTimes na Youtube, majitel mnoha zajímavých aut. Mezi nimi najdeme i zmíněné Lamborghini Huracán, u nějž vyzkoušel akceleraci z nuly na 60 mph (97 km/h) s Launch Controlem, zde nazvaným Thrust Mode, a bez něj. Neměřil stopkami v ruce, nýbrž profesionální technikou, a výsledky jsou pozoruhodné.

Od pohledu na obě akcelerace je patrné, že auto jede v obou případech výtečně a běžným okem sotva postřehnete rozdíl. Technika ho ukázala - s aktivním Thrust Mode se řidič dostal nejlépe na 2,83 vteřiny, bez něj v ideálním případě na 2,99 vteřiny. To je skutečně velmi malý rozdíl, ale rozdíl to pochopitelně je.

Přesto je záměr jasný - pokud zrovna nesoutěžíte s Teslou Model S P100D, stačí zašlápnout plyn do podlahy normálně od volnoběhu a držet, dokud nebudou vaši soupeři jen tečkou ve zpětném zrcátku. Huracán tu mimochodem znovu ukazuje, jak dokáže být i se „zastaralým” atmosféricky plněným motorem rychlý - na 97 km/h zrychlí v obou případech rychleji, než podle automobilky má. Podle autora videa překonává i Aventador s jednospojkovým robotizovaným manuálem, který jinak má být rychlejší. Jestli Lambo schválně udává u Huracánu horší čas, protože lepší než u Aventadoru by u „základního modelu” nevypadal době, posuďte sami...


Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil - 1 - Launch Control realny efekt video 01Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil - 2 - Launch Control realny efekt video 02Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil - 3 - Launch Control realny efekt video 03Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil - 4 - Launch Control realny efekt video 04Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil - 5 - Launch Control realny efekt video 05Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil - 6 - Launch Control realny efekt video 06
Launch Control u Huracánu, zde zvaný Thrust Mode, na akceleraci vozu zase tak moc nemění. Tabulka ukazuje výsledky dvou měření s Thrust Modem a dvou bez něj

Zdroj: DragTimes@YouTube

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.