Jak velikost kol ovlivňuje výkon auta? Překvapí vás, jak moc toho umí změnit

Použití jiných kol a pneumatik je jednou z nejsnazších úprav, kterou můžete na jakémkoli autě provést. Dá se jí mnohému pomoci, ale také uškodit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Jak velikost kol ovlivňuje výkon auta? Překvapí vás, jak moc toho umí změnit

11.5.2018 | Mirek Mazal | 54 příspěvků

Použití jiných kol a pneumatik je jednou z nejsnazších úprav, kterou můžete na jakémkoli autě provést. Dá se jí mnohému pomoci, ale také uškodit.

Kola dělají auto, říká se. Je to do značné míry pravda, jiné disky a pneumatiky mohou vozu přidat na kráse i zásadně změnit jízdní projev. Prakticky zaměření majitelé hledají řešení různé velké či těžké disky a rozličné pneumatiky, aby získali více stability nebo trakce za jízdy, jiným zase jde více o vzhled. Namítat nelze nic ani proti jedné z těchto motivací, je ale dobré si uvědomit, že ryzí sledování druhého aspektu dokáže do značné míry zhatit úspěchy v tom prvním.

Přesně to ukazuje případ Subaru Subaru XV na záběrech níže. Jeho majitel jménem Thomas změřil výkon na kolech se standardními celoročními pneumatikami 225/60 R17 Yokohama Geolander. Poté nechal nasadit odolné terénní disky R15 s vysokoprofilovými gumami 235/75 BF Goodrich. Zvedla se tím výška podvozku a zároveň XV dostalo lepší výbavu do zdolávání nezpevněného povrchu, takže ani praktický aspekt nepřišel zkrátka. Nesmíme ale opomenout, že přibyla celková neodpružená hmota 21,2 kilogramů, v každém rohu tedy přes pět kilo. A také se zvětšil obvod kol.

Standardně má motor americké verze XV (říká si tam Crosstrek) produkovat 154 koní při 6 000 ot./min a 196 Nm při 4000 ot,/min. Se standardními pneumatikami bylo na kolech naměřeno 143 koní a 178 Nm. To jsou vzhledem k papírovým údajům výborné hodnoty naznačující, že motor vyšší výkon, než sama automobilka uvádí. Po montáži terénních gum však naměřená čísla výrazně klesla. Výkon se vyšplhal jen na 129 koní a točivý moment zase na 165 Nm. Pouhá změna kol a pneumatik tak znamenala v tomto případě úbytek 14 koní a 13 Nm - to je asi 10 procent ztráty, opravdu velký a pro řidiče už citelný rozdíl.

Možná se divíte, jak taková změna vůbec může něco provést s výkonem motoru, bavíme-li se ale o výkonu na kolech a nikoli na klikové hřídel, pak docela snadno. Důvodem je zde vyšší rotační setrvačnost kol s hrubým vzorkem, která je odvislá nejen od hmotnosti, ale hlavně od jejího rozložení v rámci kola. Čím více je jí umístěno na obvodu a čím je obvod sám větší, tím více výkonu je spotřebováno na jeho roztočení. O to méně ho pak zůstane pro akceleraci samotného auta.

Pochopitelně, podobná změna nenastane s každou výměnou disků kol a pneumatik, záleží na konkrétním případě. Pokud zůstane zachován obvod kola, hmotnost celé sady a změníte pouze 16" disky za 17", rozdíl stěží zaznamenáte. To je ale spíše případ, který v praxi nenastane - obvod kol by měl zůstat přibližně zachován, už změna hmotnosti kol a rozložení hmotnosti v jejich rámci ale udělá své.

Pokud jste tedy někdy měli pocit, že s menšími pneumatikami, které máte na zimu, jede auto lépe, byli jste na správné stopě. Zimní gumy sice mívají větší valivý odpor, ale současně bývají užší, menší a tím i lehčí.

Jak velikost kol ovlivňuje výkon auta? Překvapí vás, jak moc toho umí změnit - 1 - Subaru XV Velikost kol vs vykon 01Jak velikost kol ovlivňuje výkon auta? Překvapí vás, jak moc toho umí změnit - 2 - Subaru XV Velikost kol vs vykon 02Jak velikost kol ovlivňuje výkon auta? Překvapí vás, jak moc toho umí změnit - 3 - Subaru XV Velikost kol vs vykon 03Jak velikost kol ovlivňuje výkon auta? Překvapí vás, jak moc toho umí změnit - 4 - Subaru XV Velikost kol vs vykon 04Jak velikost kol ovlivňuje výkon auta? Překvapí vás, jak moc toho umí změnit - 5 - Subaru XV Velikost kol vs vykon 05Jak velikost kol ovlivňuje výkon auta? Překvapí vás, jak moc toho umí změnit - 6 - Subaru XV Velikost kol vs vykon 06
Velikost kol bývá celkem častým předmětem úprav vozů. Je dobré si připomenout, že z hlediska výkonového projevu auta může být snadno kontraproduktivní

Zdroj: Blake's Garage@Youtube

Mirek Mazal

Diskuze 54 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama