Němci našli paradoxní řešení zničujících následků nehod elektrických aut

Ačkoli se elektromobily zdají být oproti autům s nádržemi plnými benzinu či nafty bezpečnějšími z hlediska možných následků nehod, pravda to tak úplně není, i ony mohou ublížit. Němci už mají řešení - nechají je explodovat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Němci našli paradoxní řešení zničujících následků nehod elektrických aut

2.10.2019 | Mirek Mazal

Němci našli paradoxní řešení zničujících následků nehod elektrických aut

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ačkoli se elektromobily zdají být oproti autům s nádržemi plnými benzinu či nafty bezpečnějšími z hlediska možných následků nehod, pravda to tak úplně není, i ony mohou ublížit. Němci už mají řešení - nechají je explodovat.

Zkonstruovat elektromobil nespočívá jen v nahrazení palivové nádrže bateriemi a spalovací pohonné jednotky elektromotorem. Proces vyžaduje rozsáhlé přepracování celé konstrukce včetně nového plánování rizik v případě dopravní nehody. Havárie konvenčního automobilu občas bývá doprovázena únikem paliva, což může vést k požáru, automobilky se ale s tímto nebezpečím naučily do značné míry pracovat. Elektrická auta jsou v tomto ohledu do značné míry stále neprobádaným územím.

Už jsme viděli řadu nehod zejména Tesel, po kterých došlo k explozím nebo vzplanutí akumulátoru, popř. k zasažení zbytku vozu elektrickým proudem. Baterie těchto vozů pracují s vysokým napětím v řádu stovek voltů, které se při nehodě také může „dostat ven” mimo uzavřený okruh. Pokud se například obnaží některý z vysokonapěťových vodičů a začne se dotýkat konstrukce karoserie, v podstatě to znemožní rychlý zásah záchranných jednotek a pro posádku to znamená smrtelné riziko.

Právě těmito následky se zabývá německá firma Bosch a nyní přišla s pozoruhodným řešením. V případě nehody nebude čekat, jak na následky zareaguje akumulátor, na nebezpečnou situaci sama zareaguje explozí.

To zní poněkud devastačně, v případě německých systémů ale půjde jen o drobné detonace, které spolehlivě přeruší vedení elektřiny, čímž výše zmíněnému zabrání. Zařízení tedy vstoupit do cesty spojení mezi akumulátorem a zbytkem vozu a právě explozí okamžitě přeruší fyzické připojení s baterii.

Nakonec to nebude první věc, co může na palubě auta řízeně explodovat. Forma i rychlost fungování této novinky může být připodobněna k aktivaci airbagů, kde člověk sotva postřehne okamžik nafouknutí a právě blesková reakce na vzniklou nehodu zabraňuje řadě jejích vážnějších následků.


Němci našli paradoxní řešení zničujících následků nehod elektrických aut - 1 - clanek baterie tesla zevnitr 01Němci našli paradoxní řešení zničujících následků nehod elektrických aut - 2 - clanek baterie tesla zevnitr 03Němci našli paradoxní řešení zničujících následků nehod elektrických aut - 3 - clanek baterie tesla zevnitr 04Němci našli paradoxní řešení zničujících následků nehod elektrických aut - 4 - clanek baterie tesla zevnitr 05Němci našli paradoxní řešení zničujících následků nehod elektrických aut - 5 - clanek baterie tesla zevnitr 06Němci našli paradoxní řešení zničujících následků nehod elektrických aut - 6 - clanek baterie tesla zevnitr 07Němci našli paradoxní řešení zničujících následků nehod elektrických aut - 7 - clanek baterie tesla zevnitr 08Němci našli paradoxní řešení zničujících následků nehod elektrických aut - 8 - clanek baterie tesla zevnitr 09Němci našli paradoxní řešení zničujících následků nehod elektrických aut - 9 - clanek baterie tesla zevnitr 10Němci našli paradoxní řešení zničujících následků nehod elektrických aut - 10 - clanek baterie tesla zevnitr 11
Akumulátor elektromobilu (zde článek baterie Tesly při rozborce jednoho z nadšenců) se může při nehodě proměnit z dobrého sluhy ve zlého pána. Německé řešení řízenou explozí včas zajistí, aby k tomu nedošlo

Zdroje: Bosch, Aries RC@YouTube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.