Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé?

Jako by Tesly nebyly dost zvláštní i bez toho, jejich jinak černé střechy se za určitých podmínek samovolně zbarví, jako by zkorodovaly. Důvod tohoto chování je ryze praktický.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé?

5.11.2018 | Mirek Mazal

Jako by Tesly nebyly dost zvláštní i bez toho, jejich jinak černé střechy se za určitých podmínek samovolně zbarví, jako by zkorodovaly. Důvod tohoto chování je ryze praktický.

Vzhledem k omezenému výskytu Tesel na našich silnicích jste si toho nemuseli všimnout, ale děje se to - střechy aut americké automobilky se za určitých okolností zbarví do oranžova. Není to projev špatného designu či montáže, naopak jde o sofistikované opatření. Vidět je to zejména na Modelu 3 a Modelu X, které si někdy samy od sebe změní barvu části střechy. Někteří majitelé to milují, jiní tuto vlastnost nenávidí, každopádně je to úplně normální. Způsobuje to cíleně instalovaný prvek, jehož úkolem je zvýšení dojezdu.

Zabarvení je možné pozorovat u aut vybavených panoramatickou střechou. Kabina u nich připomíná skleník, což by při slunečných dnech způsobovalo přehřívání a kladlo vysoké nároky na klimatizaci. Proto bylo u těchto střech zapotřebí použít speciální materiály. Oranžovou barvu způsobuje změna vlastností vrstvy nacházející se mezi skleněnými panely, která v neprůhledném módu odráží velkou část viditelného spektra včetně blízké infračervené oblasti. Nejde přitom o pokovení, které známe z jiných aut. S tímto řešením by byl narušen příjem signálu mobilního telefonu a GPS, což by u zrovna u Tesel způsobovalo zásadní problémy s fungováním.

Úkolem oné vrstvy je tedy zabránit vstupu tepla do interiéru. V případě elektromobilu je to obzvlášť důležité, protože teplý interiér kvůli skleněné střeše znamená častější používání klimatizace a tím vyšší čerpání energie z baterií, kterou je možné použít pro jízdu. A nejde o drobné - podle existujících studií umí tento typ vrstevnatého skla, jehož účelem je snížit tepelné ztráty v kabině, zlepšit celkovou účinnost vozidla o 2 až 4 procenta.

Nevšední podívaná na střechu amerických elektromobilů se majitelům naskýtá hlavně po mytí, za deště nebo s ranní rosou. Vodní kapky způsobují lom světla a zviditelňují tenkou vrstvu ochranného prvku. Ten samozřejmě není aplikován na všechny skleněné plochy na vozidle, například Model 3 se zbarvuje od začátku střechy po začátek zadního skla, zbytek průhledných částí zůstává čirý, jak ukazují záběry Bjørna Nylanda z jeho videa na toto téma.


Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 1 - Tesla oranzove zbarveni prosklene strechy proc 01Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 2 - Tesla oranzove zbarveni prosklene strechy proc 02Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 3 - Tesla oranzove zbarveni prosklene strechy proc 03Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 4 - Tesla oranzove zbarveni prosklene strechy proc 04Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 5 - Tesla oranzove zbarveni prosklene strechy proc 05Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 6 - Tesla oranzove zbarveni prosklene strechy proc 06
Skoro jako zkorodované, vypadají Tesly s oranžovými střechami. Zároveň pohled na ně nepostrádá jistou magičnost

Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 7 - Tesla oranzove zbarveni strechy 01Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 8 - Tesla oranzove zbarveni strechy 02Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 9 - Tesla oranzove zbarveni strechy 03Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 10 - Tesla oranzove zbarveni strechy 04Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 11 - Tesla oranzove zbarveni strechy 05Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 12 - Tesla oranzove zbarveni strechy 06Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 13 - Tesla oranzove zbarveni strechy 07Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 14 - Tesla oranzove zbarveni strechy 08Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 15 - Tesla oranzove zbarveni strechy 09Proč střechy aut Tesly vypadají někdy tak, jako by byly zrezlé? - 16 - Tesla oranzove zbarveni strechy 10
Oranžová střecha Tesly ale není chyba, je to vlastnost. Takto se za určitých okolností jeví její specifické řešení odstínění interiéru od slunečního záření

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama