Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život

Zejména přeplňované motory lze úpravami dostávat klidně i na násobky výkonu, který jsou schopny dolovat ve stavu, v jakém vyjely z továrny. Takhle vypadají následky toho, když se to s úpravami přežene.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život

13.8.2018 | Mirek Mazal

Zejména přeplňované motory lze úpravami dostávat klidně i na násobky výkonu, který jsou schopny dolovat ve stavu, v jakém vyjely z továrny. Takhle vypadají následky toho, když se to s úpravami přežene.

Prodejci tuningových dílů firmy Power Driven Diesel chtěli ukázat, kam až se dá vyhnat výkon velkého naftového motoru. Vyřádili se na Dodgi Ram z roku 1998 a o víkendu jej dovezli do Salt Lake City na akci zvanou Weekend on the Edge neboli Víkend nahraně. Hrdí majitelé v chvíli jistě netušili, že si pro sebe budou moci dostaveníčko přejmenovat spíše na Víkend za hranou a budou muset zkoumat, kde udělali fatální chybu.

Will Terry, spolumajitel firmy, prozradil, že Ram měl pod kapotou vznětový motor Cummins o objemu 6,7 l. Ten dostal plný blok (bez přímého chlazení válcových vložek) Hamilton Cams a hlavně tři velká turbodmychadla Garrett. Vše se zprvu vyvíjelo docela uspokojivě, zelený pick-up s hladkými pneumatikami se účastnil 200metrových sprintů a v cíli první jízdy dosáhl času 6,16 sekundy s koncovou rychlostí 194 km/h. Pak se ale ozvala ohlušující rána, z motoru vyletěly součástky následované plameny a olejovou sprchou. Z vytuněné pojízdné reklamy zbyl vrak bez motoru, který se rozletěl na milion součástek.

Podle dostupných informací pilot v cíli uvolnil plynový pedál, jenže motor na to nereagoval a nezafungovala ani záchranná opatření, která měla motor odstavit. Ten tak naplno letěl do otáček, až došlo k jeho úplnému rozpadu. Majitel podezírá zaseklé vstřikovací čerpadlo, které neumravnily ani záchranné mechanismy v podobě nefunkčního uzávěru vzduchu a přerušení přívodu paliva.

Celé to vedlo k „explozi” motoru, který se rozletěl na prvočinitele. První asi selhal blok, ze kterého pak „vyskákaly” jeho vnitřnosti. Písty ležely rozmetány po ranveji, vačka z motoru trčela jako kost z otevřené zlomeniny. Podle Teddyho v okamžiku kolapsu motor běžel cca na 75 % maxima, což znamená asi 2 000 koní.

Pohled na kamerové záběry napoví, jak blízko bylo ohrožení lidského zdraví. Tím nemyslíme černý dým z výfuku, ale závěrečná exploze ke konci videa. Druhý snímek ukazuje zdemolovaný motor s rozházenými součástkami. Díly nevydržely příliš vyšponovaného systému a staly se z nich nebezpečné projektily, které naštěstí nikoho nezranily.

Nejen motor, i auto dostalo fest zabrat. Podobné závodní speciály ale nemusí plnit standardy nutné pro provoz na veřejných komunikacích, proto se pravděpodobně vymění nejvíce rozbité kusy auta či motoru a za rok padne hranice šesti sekund.


Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život - 1 - Dodge Ram 1998 vybuch motoru 01Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život - 2 - Dodge Ram 1998 vybuch motoru dalsi 01Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život - 3 - Dodge Ram 1998 vybuch motoru dalsi 02Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život - 4 - Dodge Ram 1998 vybuch motoru 02Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život - 5 - Dodge Ram 1998 vybuch motoru dalsi 03Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život - 6 - Dodge Ram 1998 vybuch motoru dalsi 05Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život - 7 - Dodge Ram 1998 vybuch motoru dalsi 04Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život - 8 - Dodge Ram 1998 vybuch motoru 03Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život - 9 - Dodge Ram 1998 vybuch motoru 04Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život - 10 - Dodge Ram 1998 vybuch motoru 05Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život - 11 - Dodge Ram 1998 vybuch motoru 06Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život - 12 - Dodge Ram 1998 vybuch motoru dalsi 06Takhle to dopadne, když přehnaně upravený diesel vzdá svůj boj o další život - 13 - Dodge Ram 1998 vybuch motoru dalsi 07
Diesel upravený na asi 2 000 koní, to zní zajímavě. Následky pokusů dostat z vozu maximum už méně

Zdroj: Alligator Performance@Facebook

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama