Reklama

Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta

Na první pohled je to hlavně vizuálně podmanivá podívaná, skrývá se za ní ale mnohem více. Celá operace dává zejména starším motorům aut možnost znovu pořádné „dýchat” a dávat tak vyšší výkon.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta

5.11.2018 | Mirek Mazal

Na první pohled je to hlavně vizuálně podmanivá podívaná, skrývá se za ní ale mnohem více. Celá operace dává zejména starším motorům aut možnost znovu pořádné „dýchat” a dávat tak vyšší výkon.

Schválně, kdo z vás se někdy pokusil zvýšit výkon motoru prostřednictvím vyleštění kanálů sacího potrubí? Tušíme, že o mnoho lidí nepůjde a pokud se někdo přece najde, bude to pamětník ladění starých dvoutaktních motorek, kde lesklý povrch přepouštěcích kanálů znamenal opravdu hodně. Používaly se k tomu ruční frézky a každý, kdo to kdy zkusil, potvrdí, že jde o úmornou práci s ne zcela zaručeným výsledkem.

Tuhle dřinu nahradila metoda, která vnitřní povrch jakéhokoliv kanálu vyleští do zrcadlového lesku bez zmožených rukou. Je k ni potřeba lis, plastická hmota a brusivo o různé zrnitosti. Princip je velice jednoduchý. Směs plastické hmoty a brusiva je natlačena do kanálu, kde začne působit na jeho stěny. Přítomné brusivo tak může odstranit veškeré usazeniny popřípadě nerovnosti, které by narušovaly volný tok vzduchu.

Konkrétně se můžeme podívat na opracování sání vidlicového osmiválce z Mustangu Cobra. Auto z roku 1993 najezdilo velké množství kilometrů a jeho motor potřeboval generálku. Jeho součástí bylo i ošetření celého sání.

Jak je vidno, kanály jsou po operaci dokonale hladké. Účinnost takové změny ukazuje i graf z měření mezního průtoku kanály. Přes takto upravený díl dokáže motor nasát o 50 % více vzduchu a jak známo, to znamená výrazně vyšší výkon.

Zachycený postup je známý už zhruba od sedmdesátých let, většího rozšíření ale doznal o mnoho později. Znalí v oboru budou vědět více, ale pro laiky je pohled na očistu hlavně vizuální zážitek. A to i kvůli výsledku - vnitřní stěny automobilových dílů se na konci revitalizace lesknou jako nové. Autoři přiloženého videa hovoří o znatelném nárůstu výkonu po takovém zákroku a není důvod jim nevěřit, tohle musí být znát.


Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 1 - Abrazivni cisteni motoru foto 01Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 2 - Abrazivni cisteni motoru foto 02Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 3 - Abrazivni cisteni motoru foto 03Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 4 - Abrazivni cisteni motoru foto 04Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 5 - Abrazivni cisteni motoru foto 05Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 6 - Abrazivni cisteni motoru foto 06Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 7 - Abrazivni cisteni motoru foto 07Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 8 - Abrazivni cisteni motoru foto 08Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 9 - Abrazivni cisteni motoru foto 09Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 10 - Abrazivni cisteni motoru foto 10Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 11 - Abrazivni cisteni motoru foto 11Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 12 - Abrazivni cisteni motoru foto 12Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 13 - Abrazivni cisteni motoru foto 13Touto zvláštně vyhlížející operací jde citelně zvýšit výkon motoru auta - 14 - Abrazivni cisteni motoru foto 14
Brusná očista sacího potrubí Mustangu je vizuálně podmanivá podívaná, její smysl je ale jinde

Zdroj: Motorator@Youtube přes Jalopnik

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama