VW vyvinul nový cyklus řízení motoru. Říká mu Budackův a šetří palivo, jak?

Spalovací motory se zdánlivě dělí jen na zážehové a vznětové, ty zážehové ale mohou pracovat v různých cyklech. Ten nejnovější je od VW, jak funguje?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

VW vyvinul nový cyklus řízení motoru. Říká mu Budackův a šetří palivo, jak?

21.9.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

VW vyvinul nový cyklus řízení motoru. Říká mu Budackův a šetří palivo, jak?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Spalovací motory se zdánlivě dělí jen na zážehové a vznětové, ty zážehové ale mohou pracovat v různých cyklech. Ten nejnovější je od VW, jak funguje?


Princip Ottova a Atkinsonova cyklu čtyřtaktního zážehového spalovacího motoru bude řadě z vás jistě dobře znám, přesto dovolte drobné zopakování. První je základním principem fungování spalovacích motorů, druhý je jeho variací, kdy je délka kompresní fáze menší než u expanze. Volkswagen nyní přichází s dalším cyklem, kterému říká Budackův. Je to v podstatě evoluce toho Atkinsonova a jeho cílem je snížení spotřeby paliva a tím i emisí.

Jako první ho dostaly nové motory řady EA888. Jedním z prvních aut, kde se dají najít, je nový sedmimístný Tiguan. Od Atkinsonova cyklu je ten Budackův - pojmenovaný opět podle technika, který ho vynalezl - odlišný zejména tím, že má variabilní časování sacích ventilů, které přepíná mezi Budackovým a Ottovým cyklem.

Motor běžící v Atkinsonově cyklu nechává sací ventily otevřené ještě na začátku kompresní fáze, takže část obsahu spalovací komory se vrátí zpátky do sání. Tím se zmenší kompresní poměr, ale expanzní zůstává maximální možný. Výkon motoru je trochu nižší než u Ottova cyklu, ale více z energie uvolněné při hoření směsi paliva se vzduchem je převedeno na pohyb pístu. Můžete vstříknout méně paliva, takže jeho spotřeba klesá a to je smysl Atkinsonova cyklu.

Budackův cyklus je v principu stejný - kompresní poměr je menší než expanzní poměr. Dosaženo toho však je jinak, sací ventily se u něj uzavřou ještě před dosažením dolní úvratě. Stejně jako u Atkinsonova cyklu, výkon motoru je nižší, ale efektivita roste a s tím klesá spotřeba.

Motor EA888 běžící v Budackově cyklu se nicméně umí přepnout do Ottova cyklu. Dělá to ve chvíli, kdy je požadován maximální výkon - vačková hřídel sacích ventilů se přepne do režimu většího a delšího otevření ventilů. Motor pak běží ve standardním Ottově cyklu s maximálním možným výkonem.

Samozřejmě se musíme ptát, jestli Budackův cyklus funguje i na skutečné silnici, ne jen na papíře. Podle Jasona Fenskeho je spotřeba Tiguanu s tímto motorem lepší než v minulosti, ale pořád není průměr 8,7 l/100 km mimo město dle realistických testů EPA nic světoborného. Zlepšení tu ale je a to se počítá...


VW vyvinul nový cyklus řízení motoru. Říká mu Budackův a šetří palivo, jak? - 1 - vw budackuv cyklus video ee 01VW vyvinul nový cyklus řízení motoru. Říká mu Budackův a šetří palivo, jak? - 2 - vw budackuv cyklus video ee 02VW vyvinul nový cyklus řízení motoru. Říká mu Budackův a šetří palivo, jak? - 3 - vw budackuv cyklus video ee 03VW vyvinul nový cyklus řízení motoru. Říká mu Budackův a šetří palivo, jak? - 4 - vw budackuv cyklus video ee 04
Atkinsonův cyklus nechává sací ventil otevřený déle

VW vyvinul nový cyklus řízení motoru. Říká mu Budackův a šetří palivo, jak? - 5 - vw budackuv cyklus video ee 05VW vyvinul nový cyklus řízení motoru. Říká mu Budackův a šetří palivo, jak? - 6 - vw budackuv cyklus video ee 06VW vyvinul nový cyklus řízení motoru. Říká mu Budackův a šetří palivo, jak? - 7 - vw budackuv cyklus video ee 07VW vyvinul nový cyklus řízení motoru. Říká mu Budackův a šetří palivo, jak? - 8 - vw budackuv cyklus video ee 08VW vyvinul nový cyklus řízení motoru. Říká mu Budackův a šetří palivo, jak? - 9 - vw budackuv cyklus video ee 09
Budackův ho naopak dříve zavírá

Zdroj: Engineering Explained@YouTube

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.