Tato bílá Škoda Octavia vypadá nenápadně, pod kapotou ale skrývá velké překvapení

Ano, je to verze RS, jejích originálních 220 koní ale málokoho dojme. Tento kombík nabízí zásadně víc, stal se z něj učiněný vlk v rouše beránčím.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Tuning

Tato bílá Škoda Octavia vypadá nenápadně, pod kapotou ale skrývá velké překvapení

1.10.2018 | Mirek Mazal

Ano, je to verze RS, jejích originálních 220 koní ale málokoho dojme. Tento kombík nabízí zásadně víc, stal se z něj učiněný vlk v rouše beránčím.

Německý příznivce automobilových úprav představil svoji Škodu Octavia RS třetí generace. Bílou barvou lakovaný nejrychlejší vůz škodováckého portfolia nezůstal ve vlastnictví svérázně vyhlížejícího muže v sériovém provedení, i když to na první pohled nedává znát.

Netrénované oko běžného smrtelníka neodhalí nic podezřelého, maximálně si všimne tmavých zadních světel nebo černých koncovek výfuků po stranách difuzor. Trénovaný zrak obdivovatele rychlých strojů ale pravděpodobně zaostří na drobný splitter pod předním nárazníkem, jiná černá kola V1 s pneumatikami Michelin Pilot Super Sport, snížený podvozek s upravenou geometrii náprav nebo velké brzdové třmeny s děrovanými kotouči a brzdovými deskami EBC Yellowstuff. Tímto by veškeré indicie nestandardní Octavie byly u konce, interiér zůstal sériový.

Kvůli vzhledu se video nenatáčelo, majitel otevřel kapotu a konečně se ukázalo, co tady stojí za řeč. Nad přední nápravu se nastěhovalo 500 koní, tvrdí majitel. Z dvoulitrového benzínového čtyřválce 2,0 TSI pomocí nových dílů vydoloval nadměrný přísun dalšího výkonu. O posílení se postaralo hlavně nové turbodmychadlo spojené s příznivějším provedením sacího a výfukového potrubí a pochopitelně úprava řídícího software, modifikacemi ale prošly i další části motoru.

Výkonem se původně jen trochu neobyčejná škodovka vyrovná Porsche 911 GT3. Český sen v německém podání tak dokáže zrychlit ze 100 km/h na 200 km/h během 7,5 sekundy, jak můžete sami vidět na videu níže. S přemírou výkonu srdnatě bojuje zbytek upravené techniky, spojka Sachs posílá energii na přední nápravu přes manuální šestirychlostní převodovku propojenou se samosvorným diferenciálem, ani tak není možné prudce přidávat plyn bez prokluzu obou kol. Majitel při zařazení nižších převodů nechal motoru uměle omezit točivý moment, přesto je jízda s takovým stádem koní na předku smrtící pro přední pneu. Výkonově se možná Porsche lekne, ale z hlediska přenosu potenciálu na silnici Octavia nemá šanci.

Zkušební jízda odhalí i dunivý zvuk výfukového systému s dvojicí koncovek. Auto zrychluje velmi statečně, ani přísavky měřící techniky v jednu chvíli nevydržely dynamiku upraveného stěhováku na německé dálnici. Ještě by se hodilo držet volant oběma rukama, ale chuť v rozletu se Octavii upřít nedá. Rychlé tempo provází střelba z výfuku a neskrývané nadšení autorů videa, kteří nic podobného ještě nezažili. A není divu - 500koňová škodovka je něco velmi výjimečného, ať si pod tímto označením představíme cokoli.


Tato bílá Škoda Octavia vypadá nenápadně, pod kapotou ale skrývá velké překvapení - 1 - Skoda Octavia RS 2014 uprava na 500 koni 01Tato bílá Škoda Octavia vypadá nenápadně, pod kapotou ale skrývá velké překvapení - 2 - Skoda Octavia RS 2014 uprava na 500 koni 02Tato bílá Škoda Octavia vypadá nenápadně, pod kapotou ale skrývá velké překvapení - 3 - Skoda Octavia RS 2014 uprava na 500 koni 03Tato bílá Škoda Octavia vypadá nenápadně, pod kapotou ale skrývá velké překvapení - 4 - Skoda Octavia RS 2014 uprava na 500 koni 04Tato bílá Škoda Octavia vypadá nenápadně, pod kapotou ale skrývá velké překvapení - 5 - Skoda Octavia RS 2014 uprava na 500 koni 05Tato bílá Škoda Octavia vypadá nenápadně, pod kapotou ale skrývá velké překvapení - 6 - Skoda Octavia RS 2014 uprava na 500 koni 06Tato bílá Škoda Octavia vypadá nenápadně, pod kapotou ale skrývá velké překvapení - 7 - Skoda Octavia RS 2014 uprava na 500 koni 07Tato bílá Škoda Octavia vypadá nenápadně, pod kapotou ale skrývá velké překvapení - 8 - Skoda Octavia RS 2014 uprava na 500 koni 08Tato bílá Škoda Octavia vypadá nenápadně, pod kapotou ale skrývá velké překvapení - 9 - Skoda Octavia RS 2014 uprava na 500 koni 09Tato bílá Škoda Octavia vypadá nenápadně, pod kapotou ale skrývá velké překvapení - 10 - Skoda Octavia RS 2014 uprava na 500 koni 10
Škoda Octavia má pod kapotou 500 koní. Z dvoulitrového čtyřválce úctyhodný výkon, který zejména v nižších rychlostech nemá přední náprava šanci efektivně přenést

Zdroj: TurboTsallo@Youtube

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama