A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč

Koupě auta obvykle znamená začátek nekonečné řady výdajů, z nichž tím největším je postupná ztráta hodnoty. Jde to i jinak, stačí „drobnost” - koupit jeden z vzácných speciálů Mercedesu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč

31.7.2018 | Mirek Mazal

Koupě auta obvykle znamená začátek nekonečné řady výdajů, z nichž tím největším je postupná ztráta hodnoty. Jde to i jinak, stačí „drobnost” - koupit jeden z vzácných speciálů Mercedesu.

Provoz auta nebývá levnou záležitostí, to většina z nás poznala na vlastní kůži. I když bezprostředně nejvíce pociťujeme náklady na palivo, pneumatiky nebo servis, tím úplně nejvyšším je obvykle ztráta hodnoty. Pokud tedy chcete auto, které vás bude stát co nejméně, je třeba si vybrat takové, které si bude co nejlépe držet cenu. Občas vám taková ukazujeme, i ta ale budou hodnotu beztak jen ztrácet.

Vydělat vlastnictvím auta se tak jeví být nemožné, ale ono to jde a ne málo. Existují auta, která na ceně výrazně rostou a nemusí jít nutně o dekády starý veterán, který si někdo koupil jako jinoch a na prahu sedmdesátky náhodou zjistil, co má v garáži. Ukážeme vám auto, které o autě, které je staré jen 20 let a dosavadní majitel jej vlastnil jen šest. Přesto mu velmi pravděpodobně vydělá osmimístnou sumu peněz. Má to jediný háček - onen majitel musel být velmi bohatý už před oněmi šesti léty.

Řeč je o speciálu Mercedesu, který automobilka musela na konci devadesátých let vyrobit v 25 silničních exemplářích, aby s dalšími mohla nastoupit do okruhových soutěží. Tehdy neúprosná pravidla FIA tak na silnice přivedla zcela ojedinělý automobil se závodními vlastnostmi. To není pouhé konstatování dynamických parametrů ale doslova faktické označení Mercedesu-Benz CLK GTR. Je to čistokrevný závodní vůz, který byl osazen blinkry a registračními značkami, bez velkého přehánění.

Základ nízkého a rozkročeného Mercedesu s velkým křídlem tvořil hliníkovo-karbonový monokok, uhlíková vlákna posloužila také k vytvarování široké karoserie s funkčními aerodynamickými prvky. S civilním CLK má tento jedovatý stroj společnou maximálně přední mřížku, budíky a světlomety.

Jeho pohon zajišťuje atmosférický dvanáctiválec se závodním duchem, pro běžné použití byl objem ještě navýšen z 6,0 na 6,9 litru. Na svou dobu dosahoval astronomických čísel, výkon vrcholil na 450 kW (612 koní), točivý moment při 775 Nm. To stačilo ke zrychlení na 100 km/h za 3,8 sekundy a jízda končila na hranici 321 km/h. I po tolika letech čísla stále ohromí. Guinnessova kniha rekordů zaznamenala CLK GTR jako nejdražší tovární automobil své doby, cena dosáhla částky 1 547 620 amerických dolarů (dnes 34 milionů Kč).

I když šlo vždy o raritu, jeho cena dlouho postupně jen klesala. Vůz, který zachycují snímky níže, byl pořízen současným majitelem v roce 2012, kdy za něj v aukci zaplatil 1,1 milionu dolarů. Teď jej posílá do prodeje znovu a odhad aukční síně - podržte se - vrcholí na částce 5,25 milionu dolarů (asi 115 milionů Kč). Zkušenosti z minulých aukcí říkají, že není přehnaný a pokud bude právě takto naplněn, přijde si majitel po 6 letech vlastnictví na 4,15 milionu dolarů, tedy 90 milionů Kč.

Sběratelská lahůdka má najeto 1 440 kilometrů. Koncepční okruhový bijec zatím patřil třem majitelům - jako nový se prodal v Německu, dále putoval do Hongkongu a poté za současným vlastníkem do Spojených států. Vše zůstalo v původním stavu, jen spodní kryt motoru je nahrazen a originál bude předán s vozidlem. Před prodejem proběhla odborná kontrola a profesionální automechanik neshledal žádné pochybnosti. Jako bonus proběhl servis filtrů a palivového systému v autorizovaném servise.

Auto je připraveno jezdit, ale takový nablýskaný poklad spíše ozdobí klimatizovanou garáž majetného fanouška poctivých technologii devadesátých let. Nakonec nikdo neříká, že se o 6 let později neprodá o dalších 90 milionů dráž...


A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 1 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 01A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 2 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 02A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 3 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 03A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 4 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 04A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 5 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 05A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 6 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 06A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 7 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 07A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 8 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 08A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 9 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 09A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 10 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 10A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 11 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 11A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 12 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 12A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 13 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 13A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 14 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 14A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 15 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 15A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 16 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 16A pak že auta jen stojí peníze. Tento vůz vydělal majiteli za 6 let až 90 milionů Kč - 17 - Mercedes Benz CLK GTR prodej aukce 17
Mercedes-Benz CLK GTR se bude dražit v Kalifornii. Očekává se prodejní cena až 5,25 milionu USD (115,1 milionu Kč). To je ve srovnání s dřívější cenou astronomická suma, přičemž ani ty dřívější nikdo nepovažoval za nízké

Zdroj: RM Sotheby’s

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama