Američané mají novou zbraň proti ujíždějícím řidičům. Je jako z filmu

V teoretické rovině se o něčem takovém mluví už dekády a nejednou jsme to mohli vidět ve filmech. Možnost reálného zastavení auta na dálku bez jakéhokoli násilí se ale praxi přiblížila až nyní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Američané mají novou zbraň proti ujíždějícím řidičům. Je jako z filmu

5.5.2018 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Američané mají novou zbraň proti ujíždějícím řidičům. Je jako z filmu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V teoretické rovině se o něčem takovém mluví už dekády a nejednou jsme to mohli vidět ve filmech. Možnost reálného zastavení auta na dálku bez jakéhokoli násilí se ale praxi přiblížila až nyní.

Pokud jste v mládí sledovali seriál Zmije pojmenovaný podle stejnojmenného legendárního sporťáku v hlavní roli, víte nejlépe, oč jde. Upravený Dodge Viper ve službách zákona v něm zastavoval ujíždějící auta mimo jiné tak, že před sebe vyslal jakýsi elektronický signál a vůz prchajících desperátů se rázem stal nepojízdným. Dotyčné tak stačilo „sebrat” a bylo po honičce.

Totéž se objevilo i jiných filmech a nejednoho z nás jistě napadlo, proč se něco takového nepoužívá i ve skutečnosti. Však místo nebezpečných honiček je to velmi jednoduchý způsob, jak neposlušné řidiče zkrotit - bez auta daleko neutečou a o poznání složitěji někomu ublíží. Navíc jsou tu i relativně čerstvé zkušenosti s najížděním s auty do davů, což jsou též případy, kdy by znehybnění vozu řešilo mnohé. Tak proč tedy policie něčím takovým dávno není vybavena?

Odpověď je jednoduchá: nic takového ve skutečném neexistuje. Rozhodně ne v podobě, v jaké jsme to viděli v oněch filmových dílech. Tedy spíše neexistovalo, americké ministerstvo obrany (kdo také jiný...) už léta investuje do programu JNLWD, značící Joint Non-Lethal Weapons Program (společný program nesmrtících zbraní, řekněme), v jehož rámci jsou vyvíjena také řešení, která dokáží na dálku znehybnit prakticky jakýkoli automobil.

Princip fungování této „zbraně” je relativně jednoduchý. Zvoleným směrem vysílá vysoce výkonné mikrovlny, které se zaměřují na řídící jednotku vozu. Jejich následkem dochází k neustálým restartům jednotky, která tak činí auto nepojízdným. „Cokoli používá elektroniku tyto mikrovlny ovlivní,” říká David Law, který vede technologickou divizi JNLWD. „Dokud vlny vysíláme, vozidlo zůstává nehybným,” dodává.

A nepřehání. Níže si můžete prohlédnout záběry ze starších testů zařízení nazvaného pro změnu RFVS (Radio Frequency Vehicle Stopper - volně přeloženo zastavovač vozidel rádiovými vlnami). To prakticky okamžitě zastaví cokoli od auta po loď, od menšího amerického osobáku přes velký kombík Volva až po náklaďák. Také ale na záběrech uvidíte monstrózní zařízení, které se o tohle stará. Je to něco jako armádní radar s obrovským zázemím, což rovnou vysvětluje, proč jsme tuhle věc dosud neviděli nasazenou v praxi - je obrovsky energeticky náročná.

Pentagon úspěšně testoval RFVS už na začátku této dekády, jeho zázemí sestávající hlavně z napájení ale činilo praktické použití nemožné. Armáda či policie by potřebovala kamion, aby se s ním někam dostala a to prostě nemá smysl. O podobném nasazení se uvažuje jen v místech možného útoku teroristů právě v autech, ani tehdy ale nejde o elegantní řešení. Miniaturizovat (relativně...) se RFVS podařilo až nyní a výsledek můžete vidět na fotkách níže.

Zařízení má podle Lawa přibližně velikost kopírky, napohled ale připomene spíše starý gramofon. Je možné jej takto umístit i do kufru osobního vozu a dokáže zastavit jiné auto na vzdálenost asi 50 metrů (v případě oněch velkých „základen” Law hovoří o stovkách). Na jeho energetické náročnosti se nic nezměnilo, vývojáři si s ní ale poradili pozoruhodným způsobem - energii mu dodává 300kilowattová benzinová turbína od Candent Technologies.

David Law říká, že prototypy jsou hotové a plně funkční a do roku 2019 bychom měli vidět hotové zařízení použitelné nejen v armádních, ale i v policejních autech. V tu chvíli to budou mít neposlušní řidiči opravdu složité a my snad zase o něco jednodušší. Háček je jen jeden - existují automobily, které nepotřebují ani alternátor a nějaké mikrovlny jim mohou být ukradené. Aby pak zločinci nezačali hromadně přesedat právě na ně...


Američané mají novou zbraň proti ujíždějícím řidičům. Je jako z filmu - 1 - JNLWD nova zbran proti ujizdejicim ridicum 01Američané mají novou zbraň proti ujíždějícím řidičům. Je jako z filmu - 2 - JNLWD nova zbran proti ujizdejicim ridicum 02
Do této podoby a velikosti dokázal Pentagon dostat zařízení, které dokáže auta bez jakéhokoli násilí zastavit na dálku

Američané mají novou zbraň proti ujíždějícím řidičům. Je jako z filmu - 3 - JNLWD nova zbran proti ujizdejicim ridicum 06Američané mají novou zbraň proti ujíždějícím řidičům. Je jako z filmu - 4 - JNLWD nova zbran proti ujizdejicim ridicum 07Američané mají novou zbraň proti ujíždějícím řidičům. Je jako z filmu - 5 - JNLWD nova zbran proti ujizdejicim ridicum 08
Záběry z někdejších testů ukazují, jak moc je zařízení účinné

Američané mají novou zbraň proti ujíždějícím řidičům. Je jako z filmu - 6 - JNLWD nova zbran proti ujizdejicim ridicum 03Američané mají novou zbraň proti ujíždějícím řidičům. Je jako z filmu - 7 - JNLWD nova zbran proti ujizdejicim ridicum 04
Trocha teorie...

Američané mají novou zbraň proti ujíždějícím řidičům. Je jako z filmu - 8 - JNLWD nova zbran proti ujizdejicim ridicum 05
...a praxe z roku 2011. Tehdy bylo možné vše vměstnat jen do takto obřího zázemí, dnes má stačí zavazadelník auta

Zdroj: Defense One

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.