Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům

Sankce měly zajistit, že se Kim Čong-un k podobnému zboží nikdy nedostane, jenže on je dokáže obcházet a je pravidelně vídán v Mercedesech nebo Rolls-Roycech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům

17.7.2019 | Mirek Mazal

Sankce měly zajistit, že se Kim Čong-un k podobnému zboží nikdy nedostane, jenže on je dokáže obcházet a je pravidelně vídán v Mercedesech nebo Rolls-Roycech.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un despoticky vládne zhruba 25 milionům chudých obyvatel, přesto sám využívá nejmodernější výdobytky současného světa. Neomezený vůdce vozí svoji maličkost v luxusní pancéřované limuzíně Mercedes a mezinárodním sankcím se vysmívá i ze sedadla Lexusu či Rolls-Roycu.

Americká média ve spolupráci s výzkumnou skupinou C4DS intenzivně vyšetřují původ moderních aut doručených tyranovi navzdory mezinárodnímu obchodnímu embargu vůči KLDR a mají první výsledky. Předmětem zjišťování se stalo dodání dvou neprůstřelných Mercedesů zachycených v červnu 2018 v rotterdamském přístavu. Vozy putovaly 41 dnů lodí do Číny, následně byly přeloženy na cestu do Japonska a odtud zase jiným plavidlem přepluly do Jižní Koreje.

Na jihu Korejského poloostrova už čekala takzvaná loď duchů. Název patří ruskému plavidlu čekajícímu na náklad zbavené digitálního záznamu o nastaveném kurzu. Objednaná ruská loď naložila dva kontejnery z Nizozemska a zavezla je do Vladivostoku, kde čekala severokorejská letadla na vyzvednutí svého nákladu k finálnímu dodání na území Korejské lidově demokratické republiky.

Američané vystopovali závěr dlouhé trasy bez potřeby zachycení signálu transporderů. Vypnutím elektronických zařízení chtěli ruští námořníci nepozorovaně zmizet. Nebylo ale zase tak náročné improvizovat a vystopovat dostatek informací k vytvoření přesvědčivého scénáře o spolupráci několika zemí na uspokojení nenasytného Kima.

Složitá logistika je vychytralou nutností kvůli snaze obejít omezující opatření zakazující prodej luxusního zboží do země jednoho muže. Severní Korea nemá šanci oficiálně objednat ani jeden Mercedes, proto se zásilka několikrát překládá, aby se postupně ztratila z dohledu. Výzkumníci své závěry představili Daimleru, aby automobilka měla prostor komentovat fakt, že se její auta do Severní Koreje dostávají. Mluvčí společnosti se odkázal na identifikační čísla vozidel, bez kódů VIN prý není možné dohledat konkrétní stopu. „Pochopte prosím, že nemáme žádné informace o tom, jak se tato vozidla dostala do užívání vládou Severní Koreje,“ sdělil mediální zástupce výrobce. Ani s kódem VIN ale výrobce pochopitelně není s to ovlivnit, co se s autem stane poté, co jej poprvé prodá.


Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 1 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 01Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 2 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 02Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 3 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 03Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 4 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 04Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 5 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 05Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 6 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 06Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 7 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 07Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 8 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 08Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 9 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 09Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 10 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 10Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 11 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 11Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 12 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 12Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 13 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 13Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 14 - KLDR Zpusob nakupu drahych aut pro Kima 14
Severní Korea používá k získání zakázaného zboží překupníky z několika zemí, aby se daly obejít uvalené sankce

Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 15 - Kim Cong un ma Rolls Royce Phantom 01Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 16 - Kim Cong un ma Rolls Royce Phantom 02Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 17 - Kim Cong un ma Rolls Royce Phantom 03Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 18 - Kim Cong un ma Rolls Royce Phantom 04Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 19 - Kim Cong un ma Rolls Royce Phantom 05

Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 20 - Kim Cong-un jizda autem DMZ 01Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 21 - Kim Cong-un jizda autem DMZ 02Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 22 - Kim Cong-un jizda autem DMZ 03Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 23 - Kim Cong-un jizda autem DMZ 04Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 24 - Kim Cong-un jizda autem DMZ 05Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 25 - Kim Cong-un jizda autem DMZ 06Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 26 - Kim Cong-un jizda autem DMZ 07Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 27 - Kim Cong-un jizda autem DMZ 08
Kim díky tomu může jezdit Mercedesy...

Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 28 - Kim Cong un ma draha auta sankcim navzdory 01Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 29 - Kim Cong un ma draha auta sankcim navzdory 02Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 30 - Kim Cong un ma draha auta sankcim navzdory 03Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 31 - Kim Cong un ma draha auta sankcim navzdory 04Američané rozkryli, jak se Kim Čong-un přes sankce dostává k luxusním autům - 32 - Kim Cong un ma draha auta sankcim navzdory 05
...nebo Rolls-Roycem

Zdroj: The New York Times

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše