Auta v Ženevě si myslí, že jsou o 800 km jinde v roce 2036, ukazují zranitelnost vozů budoucnosti

Když usednete do naprosté většiny exponátů současného autosalonu v Ženevě, zjistíte, že podle navigace jsou úplně jinde a v jiné době. Posun v čase a prostoru? Ne až tak docela.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Auta v Ženevě si myslí, že jsou o 800 km jinde v roce 2036, ukazují zranitelnost vozů budoucnosti

11.3.2019 | Petr Miler

Když usednete do naprosté většiny exponátů současného autosalonu v Ženevě, zjistíte, že podle navigace jsou úplně jinde a v jiné době. Posun v čase a prostoru? Ne až tak docela.

Před pár dny byl zahájen další ročník ženevského autosalonu a i když nepřináší zdaleka tolik zajímavého jako v dřívějších letech, seznámili jsme vás s řadou jeho novinek. Od nejnovější Škody přes silné motory Volkswagenu či nejdražší nové auto světa až po tuningové premiéry, na všem se dá najít něco zajímavého. Jedna pozoruhodná věc ale spojuje naprostou většinu tamních exponátů, ať už se pokouší oslovit jakoukoli klientelu - „myslí si”, že jsou jinde než ve skutečnosti jsou, navíc o 17 let později.

Neděláme si legraci, platí to snad o všech autech vybavených navigačním systémem. Když jej spustíte, ukáže se vám jako pozice vozu město Buckingham ve Spojeném království a jako aktuální čas konec roku 2036. Vypadá to velmi podivně. Otevřela se snad v Ženevě červí díra, kterou můžete vstoupit do budoucnosti automobilismu více, než by se vám před návštěvou autosalonu mohlo zdát? Realita je trochu méně fantastická.

Co přesně se v Ženevě stalo, osvětluje Julian Thomas, šéf firmy Racelogic, kterou můžete znát třeba díky jejím „hračičkám” přesně měřícím akceleraci vozu. Tato společnost vyrábí také zařízení LabSat, které dokáže simulovat signál GPS vysílaný družicemi a „namluvit” tak navigačním systémům, že se ve skutečnosti nachází jinde - kdekoli, jak si v LabSatu nastavíte. A právě toto zařízení nejspíše stojí za tím, co se nyní v Ženevě děje, neboť pozice oněch aut přesně odpovídá britskému sídlu Racelogicu.

Thomas se v této věci ozval aktivně sám proto, že nechce být podezírán, že celý kousek marketingovou akcí firmy. „Je to mimořádně nelegální, takže by to byla velmi bezohledná akce,” říká Thomas. Podle něj je adresa jím řízené společnosti implicitně nastavena jako ta, kterou LabSat po spuštění vysílá, pokud není nastavená jiná. Zároveň ale dodává, že běžně ovlivňuje jen prostor několika metrů v okolí zařízení, takže modifikace signálu v prostoru prakticky celého výstaviště Palexpa chce přinejmenším silnější anténu.

Proč někdo toto v Ženevě dělá - a zda je to úmysl, nebo nedopatření - nikdo neví. Automobilky si ale stěžují. Šéf bezpečnosti autosalonu Philip Echivard potvrdil, že přijal stížnosti od Audi, Peugeotu, Renaultu, Rolls-Roycu, Volkswagenu, Daimleru a BMW na to, že signál negativně ovlivňuje prezentaci vozů, neboť před potenciálními zákazníky vypadají jako nefunkční nebo zranitelné. Ani jedno se nehodí, Echivardovi a jeho lidem se ale do chvíle přípravy tohoto článku nepodařilo zjistit, kdo za popsaným stavem stojí, natož aby problém vyřešili.

Je to na první pohled spíše úsměvná historka, když se nad ní ale hlouběji zamyslíme, je spíše varovná. Moderní auta stále více spoléhají na podobné vymoženosti v situacích, kdy něco dělají za nás. Už teď částečně jsou a do budoucna mají být řízena stále více autonomně a signál GPS hraje a bude hrát v jejich navigaci zásadní roli. Co vše by bylo možné s autem udělat, pokud je už teď možné jej tak snadno zmást falešným signálem určujícím jeho pozici, nechceme ani domýšlet - nabízí se to jako snadná cesta k řadě skrytých zločinů.


Auta v Ženevě si myslí, že jsou o 800 km jinde v roce 2036, ukazují zranitelnost vozů budoucnosti - 1 - Zmateni navigaci Zeneva 2019 01
Auta na ženevském autosalonu jsou nyní skálopevně přesvědčena, že se nachází ve Velké Británii v roce 2036

Auta v Ženevě si myslí, že jsou o 800 km jinde v roce 2036, ukazují zranitelnost vozů budoucnosti - 2 - Zmateni navigaci Zeneva 2019 02Auta v Ženevě si myslí, že jsou o 800 km jinde v roce 2036, ukazují zranitelnost vozů budoucnosti - 3 - Zmateni navigaci Zeneva 2019 03Auta v Ženevě si myslí, že jsou o 800 km jinde v roce 2036, ukazují zranitelnost vozů budoucnosti - 4 - Zmateni navigaci Zeneva 2019 04
Může za to fiktivní signál GPS vysílaný nejspíše zařízením LabSat od firmy Racelogic, které má jinak sloužit k testování navigačních systémů. Právě to bez dalšího nastavení vysílá signál odpovídající sídlu výrobce, tedy Buckinghamu ve Velké Británii

Zdroj: Jalopnik

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama