Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny

Rčení, že štěstí přeje připraveným, tady platí dokonale. Řidič kamionu udělal v nelehké situaci všechno správně, nakonec ale potřeboval i pořádnou dávku štěstí, aby s kolegou unikl před skoro jistou smrtí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny

5.1.2019 | Mirek Mazal

Rčení, že štěstí přeje připraveným, tady platí dokonale. Řidič kamionu udělal v nelehké situaci všechno správně, nakonec ale potřeboval i pořádnou dávku štěstí, aby s kolegou unikl před skoro jistou smrtí.

Provincie Jün-nan leží na jihozápadě Číny nedaleko hranic s Barmou, Laosem a Vietnamem. Území se vyznačuje rozmanitým terénem, který dělá vrásky motoristům. Vlivem nepřeberného množství kopců je tady velmi problematické vybudovat delší úsek dálnice bez neobvyklých nároků na výdrž automobilové techniky.

Geograficky rozsáhlé území přetíná dopravní uzel vedoucí přes hlavní město Kchun-ming, které působí jako důležitá brána spojující Čínu s jihovýchodní Asií, jižní Asií a asijsko-pacifickou oblastí. Většina lidí cestuje letecky a vlakem, pozemní doprava teprve nabývá na významu. Silnice bývají nebezpečnou alternativou, a tak není divu, že právě tady stojí dálnice považovaná za tu nejnebezpečnější v Číně.

Důvodem jsou táhlá a prudká klesání, které zvyšují riziko selhání brzdového systému zejména u nákladních vozů. Stavaři se snaží všemi způsoby postavit co nejvhodnější silnice, provincii Jün-nan a Kuej-čou tak proslavil například nejvyšší dálniční most světa, ale kromě přemostění v mracích se dělníci musejí vypořádat také se sjezdem z hor do níže položených údolí. Tamní dálnice jsou tak lemované únikovými zónami pro řidiče nebrzdících vozů.

Jeden takový únikový pruh zachránil život řidiči kamionu a jeho parťákovi, ovšem velmi svérázným způsobem. Vozidlu v průběhu 27kilometrového klesání (skutečně...) přestaly fungovat brzdy a souprava se rozjela na nebezpečně vysokou rychlost. Duchapřítomný šofér neztratil nervy a nasměroval naložený kolos do bezpečnostní zóny s opačným sklonem. Podobná záchytná místa známe i od nás, Číňané používají do kopce vedoucí betonové rampy vyplněné štěrkem, ve kterém se rozjetý automobil obvykle zastaví.

Pro jistotu na konec únikového pruhu přidávají síť. Zdánlivě zbytečné opatření se tady stalo spásou pro dva řidiče červeného tahače, který projel celou záchytnou zónu a jeho kabina přepadla přes její okraj. Dvojice z auta vypadla a čekala by je skoro jistá smrt pádem do strže, místo toho oba vypadli z auta do měkkého.

Život jim tak zachránilo to úplně poslední opatření, které pro řešení těchto nesnází bylo připraveno. Není divu, že si řidič od agentury New China vysloužil titul Automobilový klikař roku 2018...


Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 1 - Unikova zona nehoda Cina foto 01Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 2 - Unikova zona nehoda Cina foto 02
Zejména 27kilometrový sjezd dělá z dálnice protínající čínskou provincii Jün-nan tu nejnebezpečnější v zemi

Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 3 - Unikova zona nehoda Cina foto 14Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 4 - Unikova zona nehoda Cina foto 03Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 5 - Unikova zona nehoda Cina foto 04Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 6 - Unikova zona nehoda Cina foto 05Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 7 - Unikova zona nehoda Cina foto 06Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 8 - Unikova zona nehoda Cina foto 07Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 9 - Unikova zona nehoda Cina foto 08Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 10 - Unikova zona nehoda Cina foto 10Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 11 - Unikova zona nehoda Cina foto 11Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 12 - Unikova zona nehoda Cina foto 12Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 13 - Unikova zona nehoda Cina foto 09Automobilový klikař roku 2018 přelstil smrt na nejnebezpečnější dálnici Číny - 14 - Unikova zona nehoda Cina foto 13
Bezpečnostní rampy se štěrkem na ní pomohly vyřešit už řadu problémů, tady pomáhala doslova za 5 sekund 12 - posádku kamionu se spálenými brzdami zachytila až síť pro všechny případy na jejím konci

Zdroj: New China

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama