BMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje

Je to jedna z těch věcí, které lze označit za naprosto zbytečnou modernu. BMW trvalo déle jak dekádu, než na to přišlo a přestalo bazírovat na elektronické měrce oleje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

BMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje

7.12.2018 | Petr Miler

Je to jedna z těch věcí, které lze označit za naprosto zbytečnou modernu. BMW trvalo déle jak dekádu, než na to přišlo a přestalo bazírovat na elektronické měrce oleje.

Automobilky, a ty prémiové obzvlášť, chtějí neustále přicházet s něčím novým, přelomovým, dříve nepoznaným. Obecně vzato je to pochopitelný přístup, inovacemi chtějí získat náskok před konkurencí, obhájit svou pozici a ve výsledku tím dát faktický základ pro vyšší ceny a vše, co z nich vyplývá. Někdy se ale o něco takového snaží příliš úporně, a to i v oblastech, kde lidé o nic nového ani nestojí. Existují zkrátka věci, které jsou dobré tak, jak jsou, nejde je vymyslet zásadně lépe a vynucenou změnou snadno více ztratí než získají. Příkladů bychom našli nespočet v celé automobilové historii, dnes ale bude řeč o jednom relativně moderním.

Na mysli máme BMW a jeho elektronické měrky oleje. Ty se staly standardem asi v polovině minulé dekády a zůstat jen u nich, těžko by šlo něco namítat. Zákazník prémiové značky jistě netouží zvedat špinavou kapotu vozu, hledat kdesi v motorovém prostoru mastnou měrku oleje, tu čistit a zkoumat, kolik maziva vlastně v pohonné jednotce je. Elektronické měření stačí vyvolat ovladačem v interiéru a kýženou informaci máte rychle před očima bez jakékoli další námahy.

To je jistě skvělé, Němci ale snad aby ukázali, jak je jejich řešení přesné či aby ušetřili peníze za pár dalších dílů navíc, motory současně s tím zbavili klasických měrek. To už je trochu nešikovné - elektronické měření se může pokazit nebo mu nemusíte věřit a vám nezbude v rukou nic, maximálně tak nejistota, kolik oleje v motoru ještě zbývá. Vzhledem k důležitosti této informace jde o dost nepříjemný stav a někteří zákazníci automobilky si na něj stěžují už přes 10 let, přesto nebyli vyslyšeni.

BMW se prostě rozhodlo na jen a pouze elektronické měrce bazírovat, a to přesto, že mu konkurence pravidelně ukazovala, že lepším řešením je pravý opak. Například auta koncernu VW mají klasickou měrku a k tomu senzor, který vás upozorní, když olej začne docházet. Co více si přát? Skutečnou hladinu můžete zjistit, když budete chtít a pokud si s tím nechcete špinit ruce, auto vám včas řekne, když situace bude vyžadovat vaši pozornost.

Už se zdálo, že nastalý stav u BMW potrvá na věky, v Mnichově se ale nakonec chytili za nos. Pochopitelně to nikomu neřekli, protože chybami se nikdo nechlubí, fanoušci si ale všimli, že na novém modelu M850i je v motorovém prostoru klasická měrka oleje. Chvíli sice probíhala diskuze o tom, jestli není jen na prototypu či vozech z ověřovací výrobní série, sám mluvčí automobilky ale později - ke svému vlastnímu překvapení - zjistil, že BMW skutečně po dekádě a půl začíná vracet do svých motorů klasické měrky. A nový osmiválec v nové řadě 8 ji dostal jako první.

Konkrétní důvody nezazněly, patrně ale budou vycházet z výše zmíněného. Je nutno dodat, že na ono elektronické řešení už jsme si za ta léta chtě nechtě zvykli a nevíme o tom, že by jej provázely nějaké podstatné těžkosti, za návrat klasiky - jistě doplněný i modernější alternativou - se ale rozhodně nezlobíme. Přítomnost obou řešení, jednoho pro komfort a druhého pro jistotu, je ideálním kompromisem.


BMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje - 1 - BMW M850i 2019 prvni 10BMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje - 2 - BMW M850i 2019 prvni 10aBMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje - 3 - BMW M850i 2019 prvni 11
Do motorů BMW se vrací klasické měrky oleje, tady ji můžete vidět na vlastní oči v nodém osmiválci značky

BMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje - 4 - BMW M850i 2019 prvni 01BMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje - 5 - BMW M850i 2019 prvni 02BMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje - 6 - BMW M850i 2019 prvni 03BMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje - 7 - BMW M850i 2019 prvni 04BMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje - 8 - BMW M850i 2019 prvni 05BMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje - 9 - BMW M850i 2019 prvni 06BMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje - 10 - BMW M850i 2019 prvni 07BMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje - 11 - BMW M850i 2019 prvni 08BMW překvapilo, svým autům po dekádě a půl vrací klasické měrky oleje - 12 - BMW M850i 2019 prvni 09
Patří modelu M850i

Zdroje: Bimmerpost, Jalopnik

Petr Miler

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše