Reklama

Čínský taxikář svezl opilého pasažéra, pak udělal něco u nás nepředstavitelného

Když v České republice nastoupíte do taxíku pod vlivem, vydáváte se na dobrodružnou cestu, která se snadno může změnit v drahou vyhlídkovou jízdu městem. I v Číně je to jinak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Čínský taxikář svezl opilého pasažéra, pak udělal něco u nás nepředstavitelného

1.7.2018 | Petr Prokopec

Když v České republice nastoupíte do taxíku pod vlivem, vydáváte se na dobrodružnou cestu, která se snadno může změnit v drahou vyhlídkovou jízdu městem. I v Číně je to jinak.

Čína u nás nemá dobrou pověst. Je to země, v níž vládnou lidé stále věřící politickému směru, který dekády ruinoval nejen Česko a Slovensko. Je to země bez špetky úcty k duševnímu vlastnictví, kde nové auto zavedeného „západního” výrobce stihnou zkopírovat dříve než se vůbec dostane na trh. Je to země, ve které nemají problém perzekvovat lidi s odlišnými pohledy na svět, zaměstnávat děti v továrnách nebo ruinovat přírodu výměnou za co největší ekonomický prospěch. Nedivili bychom se, kdyby někdo tento kout světa považoval za „divoký východ”, kde vás každý „sedře”, kdykoli bude moci, jak je ale vidno, nebyl by to úplně správný pohled.

Měřítka rovná příběh, v němž jeden z řidičů požil v restauraci alkohol a při cestě domů nechtěl sednout za volant. To je velmi rozumné, přednost dal ale taxíku, což zase tak rozumné být nemusí. Čeští taxikáři nemají o mnoho lepší pověst než celá Čína a zvlášť a situace, kdy je vaše bdělost poněkud snížena, rádi využijí příležitosti a provětrají vám peněženku nesmyslnou cestou nebo rovnou nesmyslnou taxou. V Číně byste skoro automaticky čekali totéž, ale chyba lávky.

Vše odehrálo ve městě Hefei v provincii Anhui na východě země. Jeden z tamních taxíků si objednal muž v podnapilém stavu, který při platbě použil mobilní telefon. Během zadávání částky se ovšem - s ohledem na svůj stav pochopitelně - spletl a namísto sumy 14,90 CNY (cca 50 Kč) zaplatil 1 499 yuanů (5 060 Kč).

Člověk by čekal, že taxikář bude mít radost z týdenního výdělku jednou cestou a když si někdo přijde stěžovat, bude tvrdit, kam až mu podnapilý pasažér nakázal jet. Bylo to ale přesně naopak - chyby si jako první všiml řidič taxíku asi hodinu poté, co „lehce opilého“ zákazníka vyložil. Překvapivě pak vykázal nemalou dávku poctivosti, neboť nejprve se pokusil cestujícího nalézt sám. Když nebyl úspěšný, vše nahlásil mateřské společnosti. Ta po dvoudenním neúspěchu kontaktovala úřady.

„Doufejme, že se cestující brzy ozve a my mu budeme moci vrátit peníze,“ uvedl jeden ze zaměstnanců taxislužby. To je překvapivé jednání, zvláště v kontextu se zkušenostmi, jaké máme s taxikáři v České republice. Vypadá to, že i v Číně mají poctivější taxikáře než my. Nechceme házet všechny do jednoho pytle a čest těm, kteří by se zachovali stejně. Místní „drožkaři” ale ke své pověsti jistě nepřišli náhodou...

Čínský taxikář svezl opilého pasažéra, pak udělal něco u nás nepředstavitelného - 1 - Taxi opily cinsky zakaznik 01Čínský taxikář svezl opilého pasažéra, pak udělal něco u nás nepředstavitelného - 2 - Taxi opily cinsky zakaznik 02Čínský taxikář svezl opilého pasažéra, pak udělal něco u nás nepředstavitelného - 3 - Taxi opily cinsky zakaznik 03
Taxikáře z čínského města Hefei poznáte podle zeleného zbarvení jejich vozů. A evidentně i dle u nás neznámé poctivosti

Zdroj: Beijing Youth Daily

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše