Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte

Vybuchlá sopka na Havaji ukazuje neskutečnou sílu přírody. Zdánlivě mírná, sotva se sunoucí láva udělá i z auta během chvíle hromádku popela.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte

8.5.2018 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Vybuchlá sopka na Havaji ukazuje neskutečnou sílu přírody. Zdánlivě mírná, sotva se sunoucí láva udělá i z auta během chvíle hromádku popela.

Havaj patřil mezi vyhledávané destinace turistů a milovníků klidu. Příjmy z turismu se řadily mezi nejvyšší v celých Spojených státech. Potíž je, že centrum odpočinku uprostřed Tichého oceánu se skládá z několika ostrovů sopečného původu a tyhle sopky nikdy nevyhasly. Místní si zvykli na pravidelnou tektonickou činnost, od začátku května ale živel po mnoha letech předvádí něco nevídaného.

Erupce spojené se silným zemětřesením vyděsily dokonce otrlé starousedlíky. Hlasité projevy rozzuřené přírody přesáhly únosnou mez, úřady musely nařídit evakuaci lidí z jižní části Havaje. Vulkán Kilauea se rozohnil a po ostrově vytekla láva v doprovodu mohutných explozí. Tekuté magma začalo ohrožovat obydlené oblasti.

Zpravodajské služby hlásí, že proudy lávy jsou až tři metry vysoké. Vyhnaly tisíce lidí ze svých domovů, zničily zatím desítky domácností a nespočet dalšího majetku. Pomalu se pohybující se žhnoucí masa se přímo před zraky obyvatel dostala do křížku se zaparkovaným Fordem Mustang čtvrté generace. A co s ním provedla, je pro Středoevropana až nepochopitelné.

Není jasné, proč majitel neodjel do bezpečí - možná nezbyl dostatek času po nařízené evakuaci řešit odstavené auto, možná měl více aut a tohle už neměl kdo řídit. Pravý důvod je ale nepodstatný, z vozu na každý pád zbyla jen hromádka popela. Ze strany se pomaličku přikradla hořící láva, centimetr po centimetru se posouvala přes cestu, až plameny zažehly hořlavé části. Po chvíli je z Mustangu koule v plamenech.

Hororová scéna byla natočena ve čtvrti Leilani Estates na nejjižnější části souostroví. Z pohádkového ráje krásné přírody se stalo peklo, jelikož po okolí vzniklo několik trhlin, ze kterých proudí magma na zemský povrch. Časté výbuchy střílí kameny až do vzdálenosti šedesáti metrů do vzduchu. Nebezpečí představují také vycházející jedovaté plyny, které jsou součástí sopečné činnosti. „V systému je více magmatu. Erupce bude pokračovat,“ upozornila zástupkyně americké geologické služby. To nejsou dobré vyhlídky pro místo závislé na penzích z turistického ruchu, přírodě ale nikdo z nás neporučí...


Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 1 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 01Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 2 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 02Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 3 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 03Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 4 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 04Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 5 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 05Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 6 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 06Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 7 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 07Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 8 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 08Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 9 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 09Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 10 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 10Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 11 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 11Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 12 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 12Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 13 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 13Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 14 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 14Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 15 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 15Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 16 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 16Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 17 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 17Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 18 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 18Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 19 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 19Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 20 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 20Co se stane, když rozžhavené lávě zkříží cestu auto? Tohle u nás neuvidíte - 21 - Ford Mustang vs horka lava Havaj 21
Živel ničí cokoliv, co stojí v cestě. Pomalu tekoucí láva nevypadá na první pohled až tak nebezpečně, žhnoucí masa ale nemá slitování

Zdroj: KHOU11

Mirek Mazal

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše