Elektromobily vážně nejsou tak čisté, problémy přírodě působí i výroba baterií

Elektromobily mají další problém. Už nyní působí těžba grafitu pro baterie problémy životnímu prostředí v Číně. Tamní vláda proto uzavírá některé doly.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elektromobily vážně nejsou tak čisté, problémy přírodě působí i výroba baterií

18.3.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Elektromobily vážně nejsou tak čisté, problémy přírodě působí i výroba baterií

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Elektromobily mají další problém. Už nyní působí těžba grafitu pro baterie problémy životnímu prostředí v Číně. Tamní vláda proto uzavírá některé doly.

Snaha prezentovat elektromobily jako vozy, které neprodukují žádné negativní emise, dostává další trhlinu. Výroba baterií je pro životní prostředí velmi náročná, jak se právě ukazuje v Číně. Tato země je největším světovým vývozcem grafitu, klíčovou složkou lithium-ionových baterií. K problémům s výrobou dostatečného množství elektřiny a nesnázím s nabíjením spousty elektroaut najednou se tak přidává další nápověda, že masivní rozšíření elektromobilů není proveditelné.

Elektromobily nevypouštějí žádné přímé emise, ať už zbytečně démonizovaného oxidu uhličitého či čehokoliv jiného, protože v jejich motorech neprobíhá žádné hoření. Plug-in hybridy také spoléhají z velké části na elektřinu, spalovací motor bývá většinou na palubě často pro případ, že by bateriím došla šťáva, přestože také může pohánět přímo kola.

Výroba lithium-ionových baterií, na které téměř všechna takováto auta spoléhají, spotřebovává grafit ve velkém. Běžný plug-in hybrid má v bateriích 10 kg grafitu, čistě elektrický stroj, jako např. Tesla Model S, potřebuje až 50 kilogramů tohoto materiálu. Abychom však neházeli všechnu vinu jen na elektroauta - li-ion baterie dnes používá každý mobilní telefon, notebook, čtečka elektronických knih, cokoliv vás napadne. V bateriích notebooků je asi 100 g grafitu, u mobilů to je 15 g. Je to samozřejmé; elektroauta potřebují pro provoz mnohem více energie, tedy větší baterie a více grafitu.

Ten se těží nejvíce v Číně a masivní těžba má důsledek v poškozování životního prostředí. A nejde o přirozené tání ledovců na druhém konci světa, kterým alarmisté tak často šermují - dopady jsou mnohem bližší. V okolí dolů je zaznamenáván velký spad stříbrného grafitového prachu. Ten poškozuje pěstované plodiny a jeho vliv na zdraví, který je v současné době předmětem výzkumu, také nejspíš nebude pozitivní. V procesu těžby grafitu se také používá kyselina chlorovodíková ve vysokých koncentracích, kterou doly často vypouštějí do řek jako součást odpadních vod. Ta je všem formám života ještě nebezpečnější než padající grafitový prach.

Čínská vláda tak již pozastavila činnost pětapadesáti neopatrně vedených dolů v přímořské provincii Šan-tung, což odpovídá zhruba deseti procentům světové produkce grafitu. Podobná opatření mohou zanedlouho potkat další doly v provincii Chej-lung-ťiang na severovýchodě Číny. Celkem je ohrožena asi třetina světové produkce grafitu, přičemž poptávka po něm stále roste a náhrada li-ion baterií je v nedohlednu. Volkswagen pracuje na vývoji lithium-vzduchových baterií; zda budou i ony potřebovat grafit a pokud ano, jaké množství, zatím není známo.

Pokles čínské produkce grafitu však může znamenat oživení pro jiné části světa. Od 80. let na světě mnoho dolů nepřibylo, protože Čína svět bohatě zásobovala, příští měsíc se však má otevřít australský důl Uley, který dvacet let nefungoval právě kvůli grafitu z Číny. To je v australské ekonomice, která žije v nejistotě kvůli ohlášenému konci výroby Holdenů a později oznámenému odchodu Toyoty, jinak poslední značky v Austrálii vyrábějící auta, jistě dobrou zprávou. Zároveň lze předpokládat, že se Australané budou snažit více než Číňané, aby těžba grafitu nebyla příliš velkou zátěží pro přírodu.

Nelze samozřejmě přehlížet, že i při výrobě benzínu nebo nafty je produkováno další znečištění navíc k emisím vypouštěným přímo automobily, očividně však není tak velké, aby země zavíraly rafinerie nebo ropné vrty. Elektromobily je tak možno vidět jako do jisté míry pokrytecký prostředek k přesunutí znečištění „z našeho města jinam”, rozhodně však ne jako spásu světa.

Analytici nejsou jednotní v tom, jak velký bude mít dopad cen grafitu na ceny baterií, resp. zařízení baterie využívající, od svítilen přes mobily a notebooky po elektroauta. Někteří hovoří o zvýšení cen li-ion baterií až o 30 %, jiní předpovídají růst cen jen zanedbatelný. Doposud dává trh za pravdu spíše těm druhým. Panuje však shoda v tom, že současný vývoj těžby grafitu zpomalí předpokládaný pokles cen baterií a tedy i cen elektromobilů, které vidíme jako jeden z problémů těchto strojů.


Elektromobily vážně nejsou tak čisté, problémy přírodě působí i výroba baterií - 1 - tezba grafitu do baterii znecistuje 01Elektromobily vážně nejsou tak čisté, problémy přírodě působí i výroba baterií - 2 - tezba grafitu do baterii znecistuje 02
Bateriím pro hybridy a elektromobily nesou díl zodpovědnosti za masivní znečištění okolo grafitových dolů v Číně (vlevo Toyota Prius plug-in, vpravo baterie pro Teslu S)

Elektromobily vážně nejsou tak čisté, problémy přírodě působí i výroba baterií - 3 - tezba grafitu do baterii znecistuje 03
Čistý grafit, připravený pro další zpracování. Baterie elektromobilů jej obsahují až 50 kg

Zdroj: Bloomberg

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.