Reklama

Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou

Když začal mluvit na Twitteru o možné pomoci, leckdo ho nebral moc vážně. Musk se ale skutečně snaží pomoci a jeho neobvyklé řešení může dojít využití.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou

10.7.2018 | Mirek Mazal | 33 příspěvků

Když začal mluvit na Twitteru o možné pomoci, leckdo ho nebral moc vážně. Musk se ale skutečně snaží pomoci a jeho neobvyklé řešení může dojít využití.

Před více než dvěma týdny uvízlo 12 dětí spolu se svým trenérem fotbalu hluboko v jeskynním komplexu na severu Thajska. Pátrací četa je objevila několik kilometrů od denního světla a začala složitá vyprošťovací akce. Už cesta z jeskyně jako taková by nemusela být snadná, tady ale vše dále komplikuje zvýšená hladina vody, která cestu z místa a na místo současného pobytu mladých fotbalistů umožňuje jen zkušeným potápěčům.

Blížící se období ještě intenzivnějších monzunových dešťů nutilo záchranáře vymyslet záchranný plán, jak chlapce dostat přes zatopené chodby ven z pasti. Jedno možných řešení nyní probíhá, s nabídkou pomoci se ale ozval i Elon Musk, šéf a největší akcionář Tesly, zakladatel The Boring Company a také hlava projektu SpaceX. Právě lidi z posledních dvou zmiňovaných firem na místo poslal, aby prozkoumali, jak by mohli přidat ruku k dílu a jeden by si myslel, že tím gesto skončí. Ale nestalo se.

Musk spolu s kolegy z firmy SpaceX použili trubky běžně používané v raketách Falcon a vyrobili z nich jakousi miniponorku, do které je možné dostat osobu menšího vzrůstu a pod vodou ji dopravit skrz úzké prostory s dostatečnou zásobou kyslíku. Podle Muska je takové řešení velmi odolné proti poškození a unese malé dítě. Zařízení je prý dostatečně lehké na to, aby jej unesli dva potápěči a dostatečně malé na to, aby prošlo úzkými otvory na cestě z jeskyně. Ponorná kapsle disponuje čtyřmi vzduchovými nádržemi a osmi madly (čtyřmi vepředu a čtyřmi vzadu). Odhadovaný čas výroby jednoho plavidla je cca 8 hodin a jmenuje se stejně jako zachraňovaný fotbalový tým - Wild Board.

Pár hodin po vyvedení prvních čtyř dětí Musk informoval, že proběhl úspěšný test zařízení navržené pro zbývající členy čekající 2,5 kilometru od posledních slunečních paprsků. Včera pak africko-americký vizionář dokonce osobně vyrazil na místo určení vybaven připravenými miniponorkami. Dnes je i se svým vynálezem u jeskyní Tham Luang a možná opravdu přispěje při záchraně poslední čtveřice mladých hráčů a staršího trenéra.

Zatím Musk prozkoumává cestu do nitra země, v doprovodu speleologů se sám vydal směrem k úzkým chodbám jeskyně. Pár metrů natočil na kameru a vyfotil několik snímků provizorního městečka plného světových elit záchranného systému. Pod svými příspěvky zopakoval, že jeho miniponorka je připravena a dodal dnes poněkud hořce vyznívající dovětek: „Thajsko je krásné.“ Pravděpodobně bude na místě jediný, kdo si to teď troufne vypustit z úst. A nikdo mu to nebude vyčítat...

Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 1 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 01Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 2 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 02Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 3 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 03
Malá ponorka je naděje na záchranu života zbytku fotbalové party, která se vydala na nedovolený průzkum jeskyně

Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 4 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 04Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 5 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 05Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 6 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 06Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 7 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 07Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 8 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 08Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 9 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 09Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 10 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 10Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 11 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 11Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 12 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 12Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 13 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 13Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 14 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 14Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 15 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 15Elon Musk se osobně vydal do jeskyně s uvězněnými dětmi. Toto si vzal s sebou - 16 - Elon Musk ponorka Wild Board Thajsko 16
Mladí fotbalisté zákaz vstupu a zůstali odříznuti od světa hluboko pod zemí. Elon Musk osobně navštívil místo činu a poskytl krátké video

Zdroj: elonmusk@Instagram, Elon Musk@Twitter, Gizmodo

Mirek Mazal

Diskuze 33 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše