Reklama

Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí?

Focus je sám o sobě jedním z nejvíce prodávaných kompaktů Evropy, jeho elektrickou verzi tu ale stihl takový nezájem, že zcela končí ve výrobě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí?

13.4.2017 | Petr Prokopec | 21 příspěvků

Focus je sám o sobě jedním z nejvíce prodávaných kompaktů Evropy, jeho elektrickou verzi tu ale stihl takový nezájem, že zcela končí ve výrobě.

Elektrický Focus zamířil na evropské trhy v roce 2013. Již v té době jsme zmiňovali, že Ford odhalil recept na neprodejné auto, neboť za „bezemisní“ model požadoval více než 1 milion korun. Tedy částku, která jen stěží koresponduje s využitelností tohoto vozu - dojezd dle norem byl na Starém kontinentu vypočítán na 162 kilometrů, v rámci jízdní dynamiky pak bylo možné počítat se sprintem z klidu na stovku za 11,4 sekundy a maximálkou 137 km/h.

V mezičase Ford přistoupil k navýšení kapacity baterií z 23 na 33,5 kWh, což logicky navýšilo i dojezd (na nově udávaných 226 km), nicméně ani to není světoborná porce. Zvláště když reálně lze počítat s mnohem nižším číslem. Došlo i ke zlevnění, přesto došlo na naplnění naší prognózy. Loni si totiž elektrický Focus v celé Evropě pořídilo jen 61 lidí (tedy o devět méně než v roce 2015), z čehož možná mnohé kusy zamířily jen k dealerům či firmám, které si jej pořídily jen pro podporu své zelené image. To jsou až směšné hodnoty na automobilku velikosti Fordu a model věhlasu Focusu.

Jde tedy jednoznačně o propadák, což ostatně mezi řádky přiznává i Ford. Značka totiž oznámila, že končí s výrobou elektrické varianty v německé továrně Saarlouis a místo toho bude potřeby evropských zákazníků pokrývat importem modelu Focus Electric ze Spojených států. Ani tam toto provedení není populární, ve srovnání s Evropou ale docela frčí - loni bylo dodáno přes 900 exemplářů a letos již více než 700.

Nedochází ovšem pouze k částečnému utnutí jednoho neúspěšného modelu. Modrý ovál se totiž kupodivu chytil za nos a zcela přehodnotí svou strategii, jenž se týká elektrifikovaných vozů. Podle původního plánů se přitom během příštích pěti let počítalo s 13 novinkami, mezi nimiž nechybí jak plug-in hybridy, tak ryzí elektromobily. Nyní ovšem bude důraz kladen především na první zmíněné.

Ještě letos proto bude - nejprve v Londýně - k dispozici hybridní Transit Custom. Ve velkém odstartují jeho dodávky a výroba v turecké továrně v roce 2019, přičemž Ford chce takto zareagovat na evropské antidieselové nálady. Řada metropolí totiž již zakázala nebo zvažuje zákaz aut s dieselovými motory. Zrovna ty ovšem nejčastěji pohání zásobovací dodávky.

Ford chce problém vyřešit hybridními dodávky namísto dieselových, na což zřejmě budou muset lidé z některých mist chtě nechtě přistoupit - jinak do svých obchodů nedostanou zboží. Je ale třeba dodat, že zatím se jedná o pár míst v Evropě, a tak je otázkou, jestli s touto alternativou bude Ford slavit podstatně větší úspěchy...

Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 1 - 2015 ford focus electric 01Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 2 - 2015 ford focus electric 02Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 3 - 2015 ford focus electric 03Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 4 - 2015 ford focus electric 04Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 5 - 2015 ford focus electric 05Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 6 - 2015 ford focus electric 06Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 7 - 2015 ford focus electric 07Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 8 - 2015 ford focus electric 08Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 9 - 2015 ford focus electric 09Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 10 - 2015 ford focus electric 10Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 11 - 2015 ford focus electric 11Ford Focus Electric je totální propadák. Kolik myslíte, že si jej loni koupilo lidí? - 12 - 2015 ford focus electric 12
Ford Focus Electric se již nebude vyrábět v Evropě, není o něj zájem

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 21 příspěvků

Autobazar

zobrazit vše

Reklama