-

Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil

Modrý ovál pokračuje v kontroverzních praktikách spojených s jeho zřejmě nejzajímavějším modelem posledních let. I kdyby byl de iure v právu, de facto jen škodí sám sobě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil

17.5.2018 | Petr Prokopec | 23 příspěvků

Modrý ovál pokračuje v kontroverzních praktikách spojených s jeho zřejmě nejzajímavějším modelem posledních let. I kdyby byl de iure v právu, de facto jen škodí sám sobě.

Pokud jako automobilka někomu prodáte auto za cenu okolo 10 milionů Kč, měli byste si takového člověka jen předcházet. Když totiž utratil takové peníze jednou, může je utratit znovu. A klidně sebou přivést i kolegu, který učiní totéž. Daná situace se pak může opakovat ještě mnohokrát, z čehož bude samozřejmě bobtnat vaše konto. Není tedy překvapivé, že prodejci pro takovou klientelu obvykle dělají první poslední, Ford ovšem u modelu GT zastává poněkud jiný přístup.

V rámci kupní smlouvy totiž zákazníky omezuje klauzulí, dle které svůj vůz nesmí minimálně dva roky po koupi prodat. A pokud tak učiní, automobilka po nich půjde s armádou právníků. S tou má ostatně co do činění i wrestler a herec John Cena, který se majitelem GT stal loni v září. Nicméně již o pár týdnů později jej prodal. Podle Fordu tak porušil smlouvu, pročež čelí žalobě.

Cena již od počátku působí sebevědomým dojmem, za čímž má stát skutečnost, že kupní smlouva sepsaná ve floridském dealerství žádnou takovou klauzuli neobsahovala, třebaže dřívější objednávka o ní hovořila. Herec přitom skrze své právníky vzkazuje modrému oválu, že v takovém případě si s autem mohl dělat, co chtěl.

Ať už je ale realita jaká chce, postupu Fordu nerozumíme. Chápeme tedy původní motivaci i právní pozici, věta o tom, že „zákazník má vždy pravdu” ale platí i při prodeji rohlíku za pár korun, natož pak při prodeji tak drahého auta. Už v minulosti jsme konstatovali, že Ford si mohl takovou klauzuli vymyslet a tím zamezit většině spekulativních prodejů, pokud ji ale někdo poruší, měl to nechat být - se zákazníkem se prostě není možné dohadovat o takové věci, natož pak s někým takovým, jako je John Cena.

Ford se atakem na populárního wrestlera nedostal do zrovna dobrého světla, přesto případ nevzdal a o všem bude muset rozhodnout soud. A kupodivu se z negativní publicity nepoučil. Obdobně totiž může dopadnout situace, která se týká 48. exempláře z první várky 250 kusů vyrobených v roce 2017. Právě takový vůz je totiž zlatým hřebem aukce Mecum, jenž se odehraje již o tomto víkendu. Při pohledu na obě data je tedy logické, že ani tentokrát nedošlo k uplynutí dvouleté lhůty od převzetí, což by logicky mohlo vést k porušení kontraktu.

Mluvčí automobilky Matt Leaver se nechal slyšel, že „jsme si této situace vědomi a prošetřujeme ji. Můžeme potvrdit, že všichni majitelé Fordu GT podepsali smlouvu, která zahrnuje i závazek neprodat vůz po příští dva roky.“ Už tato reakce dává jasně najevo, že automobilka nenechá ani v tomto případě záležitost být a že si ani tentokrát neřekne něco ve stylu: „No, aspoň jsme to zkusili.” Což je podle nás přesně to, co by udělat měla, habaďůr kolem modelu GT je od začátku dost.

Aukční dům zatím záležitost nekomentoval a uvidíme tedy až po víkendu, co přesně se bude dít a zda vůz vůbec bude prodán. Aktuálně tak jen dodáme, že nabízený exemplář má na tachometru pouze 7 mil (11 km). Zvenčí se přitom pyšní stříbrným lakem Ingot Silver, černými pruhy, stříbrnými kovanými koly s titanovými maticemi nebo karbon-keramickými brzdnými kotouči. Uvnitř je pak možné počítat s paketem Dark Energy, pod kapotou pro změnu s motorem V6 a 650 koňmi.

Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 1 - Ford GT 2018 aukce Mecum 01Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 2 - Ford GT 2018 aukce Mecum 02Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 3 - Ford GT 2018 aukce Mecum 03Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 4 - Ford GT 2018 aukce Mecum 04Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 5 - Ford GT 2018 aukce Mecum 05Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 6 - Ford GT 2018 aukce Mecum 06Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 7 - Ford GT 2018 aukce Mecum 07Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 8 - Ford GT 2018 aukce Mecum 08Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 9 - Ford GT 2018 aukce Mecum 09Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 10 - Ford GT 2018 aukce Mecum 10Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 11 - Ford GT 2018 aukce Mecum 11Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 12 - Ford GT 2018 aukce Mecum 12Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 13 - Ford GT 2018 aukce Mecum 13Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 14 - Ford GT 2018 aukce Mecum 14Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 15 - Ford GT 2018 aukce Mecum 15Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 16 - Ford GT 2018 aukce Mecum 16Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 17 - Ford GT 2018 aukce Mecum 17Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 18 - Ford GT 2018 aukce Mecum 18Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 19 - Ford GT 2018 aukce Mecum 19Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 20 - Ford GT 2018 aukce Mecum 20Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 21 - Ford GT 2018 aukce Mecum 21Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 22 - Ford GT 2018 aukce Mecum 22Ford jde po dalším zákazníkovi jen proto, že chce prodat auto, které si dřív koupil - 23 - Ford GT 2018 aukce Mecum 23
Tento Ford GT bude o víkendu dražen v aukci. Dojde tím k porušení smlouvy mezi automobilkou a jejím majitelem? A sepíše kvůli tomu modrý ovál další žalobu?

Zdroj: Mecum

Petr Prokopec

Diskuze 23 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama