Hybridy asi nejsou pro východ, ukrajinská policie jich za čtyři roky zničila 1 300

Hybridní auta jsou v západním světě stále běžnější a řidiči s nimi větší potíže obvykle nemají. Na Ukrajině je to jinak, z tamních policejních hybridů nezbyla po pěti letech ani polovina.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Hybridy asi nejsou pro východ, ukrajinská policie jich za čtyři roky zničila 1 300

18.5.2019 | Petr Prokopec

Hybridní auta jsou v západním světě stále běžnější a řidiči s nimi větší potíže obvykle nemají. Na Ukrajině je to jinak, z tamních policejních hybridů nezbyla po pěti letech ani polovina.

V roce 2015 spustila Ukrajina policejní reformu, na jejímž základě byly dosavadní složky zrušeny a nahrazeny novými. Souběžně s tím měly být spuštěny i čistky na ministerstvu vnitra, jemuž policie podléhá a které mělo být prolezlé korupcí. Na realizaci tohoto plánu bohužel již nedošlo, některé kroky však přesto uskutečněny byly. Snížen byl kupříkladu počet mužů a žen zákona, navíc mnozí z nich byli nahrazeni z řad nových žadatelů. Tamní policie se tak alespoň částečně přiblížila evropským standardům a dostala k tomu i nové vozy.

Japonská vláda zemi jako poděkování za přistoupení ke kjótskému protokolu věnovala 1 568 kusů Priusů. Ze Země vycházejícího slunce pak pochází i 635 nakoupených exemplářů Mitsubishi Outlander, přičemž také v tomto případě má pohon na starosti hybridní ústrojí kombinující benzinovou spalovací jednotku a elektromotor. Zrovna tato kombinace ale dělá policii starosti.

Kde přesně je problém, je otázkou, během pouhých čtyř let ve službě ale bylo buď vinou havárie nebo technických selhání vyřazeno z flotily neskutečných 1 300 aut, tedy víc jak polovina celého hybridního autoparku. Vozů s konvenčním pohonem se taková „úmrtnost” netýká.

Co přesně je důvodem, není jasné, japonské hybridy ale službu na východě Evropy zjevně nezvládají, popř. východoevropští policisté nezvládají je. Z toho důvodu musela Ukrajina vyrazit znovu na nákupy, dle aktuálních informací by tak již na různá oddělení mělo mířit okolo 1 200 nových aut, dalších 500 jich má být nakoupeno letos. A o hybridy už nepůjde.

Ukrajina nakonec ani dosud nespoléhala pouze na japonské vozy s vícero motory, ale k dispozici má mnohem rozmanitější vozový park, do kterého bylo v loňském roce zařazeno i 400 kusů Škody Rapid. Ty byly v zemi i smontovány, 192 exemplářů Renaultu Dokker zase pochází z Maroka. Škodovky ani Dacie - možná i s ohledem na země svých původů - se službou na Ukrajině podle informací od policie nemají.


Hybridy asi nejsou pro východ, ukrajinská policie jich za čtyři roky zničila 1 300 - 1 - Ukrajina havarie policejnich aut 01Hybridy asi nejsou pro východ, ukrajinská policie jich za čtyři roky zničila 1 300 - 2 - Ukrajina havarie policejnich aut 02Hybridy asi nejsou pro východ, ukrajinská policie jich za čtyři roky zničila 1 300 - 3 - Ukrajina havarie policejnich aut 03
Ukrajina před pěti léty zařadila do služeb policie přes 2 200 hybridních aut, většina z nich ale byla od té doby nabourána, nebo vypověděla službu

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama