Máte novější japonské auto? Kvůli podvodu může být z nekvalitních plechů

Přesný rozsah a konkrétní důsledky celého podvodu jsou zatím nejasné, může se tu ale rýsovat automobilová aféra, co dalece překoná i Dieselgate.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Máte novější japonské auto? Kvůli podvodu může být z nekvalitních plechů

14.10.2017 | Marek Bednář | 51 příspěvků

Přesný rozsah a konkrétní důsledky celého podvodu jsou zatím nejasné, může se tu ale rýsovat automobilová aféra, co dalece překoná i Dieselgate.

Dodavatel oceli Kobe Steel některým, zejména japonským automobilkám poslal téměř 39 tisíc tun kovových plechů a výrobků, které neodpovídaly specifikacím zadaným objednateli. Výrobce oceli přiznal falšování dat v dokumentech k dodávkám tak, aby papírově odpovídaly zadání, i když výrobky byly reálně podřadné. A náhoda to nebyla.

Celkem se firma Kobe Steel přiznala k podvodům u 19 300 tun hliníkových plechů a tyčí, 19 400 kusů hliníkových výrobků, 2 200 tun měděných výrobků a blíže neupřesněného množství ocelového prášku. Nedostatečně kvalitní výrobky byly dodány mezi 1. zářím 2016 a 31. srpnem 2017 celkem více než dvěma stovkám zákazníků. K falšovaným údajům patřila mimo jiné i pevnost těchto výrobků.

Mezi zákazníky Kobe Steel patří mimo jiné Toyota, Subaru, Honda, Mazda, Ford, Nissan, Suzuki nebo General Motors . Celkem se jednalo o 500 odběratelů, takže tu nejde jen o automobilky, ale třeba i Boeing. Všechny firmy nyní zjišťují, ve kterých výrobcích můžou postižené materiály být použity, a nakolik bude ovlivněna jejich bezpečnost. Prozatím Toyota, Nissan, Mazda a Subaru ale již potvrdily, že dotčené nekvalitní plechy od Kobe použily.

Takové Mitsubishi ovšem uvedlo, že ocel od Kobe Steel byla použita v raketě H-2A, která úspěšně na oběžnou dráhu Země vynesla družici pro systém GPS. Boeing potvrdil, že výrobky z dotčených kovů použil ve svých osobních dopravních letadlech. Nepovažuje to ovšem za bezpečnostní problém, neboť nejsou využity tam, kde by něco takového znamenaly. Naopak Airbus od firmy Kobe Steel materiál přímo neodebírá, někteří jeho subdodavatelé by ale mohli.

Subaru podle vlastního vyjádření „rychle pracuje na hledání, které díly kterých modelů automobilů a letadel mohly být dotčeny”. Mluvčí Mazdy k věci uvedl, že firma pokračuje „ve sbírání informací a rychlém vyšetřování dopadu na kvalitu vozidel, a zároveň v hledání, co udělat nadále”.

Toyota hovoří podobně: „Priorita ve všem, co děláme, je bezpečnost našich zákazníků a rychle pracujeme na zjišťování, jestli nějaké naše vozy mohly být ovlivněny, příp. skrze které díly.” Nissan už přišel s potvrzením, že hliník od Kobe Steel použil pro výrobu kapot a dveří na svá auta. Uvedl, že „pracuje na co nejrychlejším zjištění potenciálních dopadů na funkčnost vozidel”.

A konečně, firma Kobe Steel říká, že bude spolu se svými odběrateli pracovat na zjištění „dopadu nevyhovujících výrobků na kvalitu koncových produktů, včetně bezpečnosti”. Najala si také externí právnickou firmu na vyšetřování skandálu. Pro Kobe to je další velká rána po loňské ztrátě ve výši 23 miliard jenů, tedy asi 4,48 miliardy korun, její akcie pochopitelně letí dolů, stejně jako důvěra jejích zákazníků.

Pokud vy máte japonské auto vyrobené po 1. září 2016, je docela možné, že ocel či hliník v jeho karoserii jsou podřadné. Co to přesně znamená pro kvalitu vozu a zda to představuje bezpečnostní problém kupř. z hlediska jízdních vlastností či odolnosti proti nehodě, musí výrobci teprve potvrdit. Na každý pád se nám tu rýsuje jakási „Plech-Gate” - představte si, že by třeba statisíce, možná miliony vyrobených aut v tomto období musely být staženy z trhu a vyrobeny znovu...

Máte novější japonské auto? Kvůli podvodu může být z nekvalitních plechů - 1 - Kobe Steel falsovani Plech-Gate 01Máte novější japonské auto? Kvůli podvodu může být z nekvalitních plechů - 2 - kobe steel falsovani dokumentu 02Máte novější japonské auto? Kvůli podvodu může být z nekvalitních plechů - 3 - Kobe Steel falsovani Plech-Gate 02
Kobe Steel přiznalo falšování dokumentů, jím dodané kovové výrobky mj. mnoha automobilkám nebyly tak kvalitní, jak měly být a jak firma udávala

Zdroj: Reuters

Marek Bednář

Diskuze 51 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše