Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté

K odkazu Robina Hooda se otevřeně hlásí levicový prezident, který chce zlepšit životní situaci chudých obyvatel. V jeho hlavě se zrodil nápad „Institutu pro navracení odcizeného zboží mezi lid”.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté

23.5.2019 | Mirek Mazal

K odkazu Robina Hooda se otevřeně hlásí levicový prezident, který chce zlepšit životní situaci chudých obyvatel. V jeho hlavě se zrodil nápad „Institutu pro navracení odcizeného zboží mezi lid”.

Mexická vláda vedená prezidentem Obradorem odsouhlasila prodej cenného majetku zabaveného rozličným lidem v čele s bývalým politikem. Aukce majetku údajných zločinců nabídne zájemcům například ojeté Lamborghini nebo honosné domy propadlé státu. Výdělek pak připadne přímo chudým vrstvám mexického obyvatelstva.

První dražba proběhne tuto neděli, kdy bude nabídnuto ke koupi 77 aut s celkovou startovací cenou přibližně 1,5 milionu amerických dolarů (34,6 milionu Kč), uvedl na tiskové konferenci Ricardo Rodriguez, šéf nově vytvořeného „Institutu pro navracení odcizeného zboží mezi lid”. Rozhodne se i o osudu aut jako Porsche 911, Lamborghini Murcielago, Chevrolet Corvette nebo Ford Mustang. Výtěžek víkendového prodeje pak připadne dvěma chudým obcím v jižním státě Oaxaca de Juárez.

Další nemalé peníze přitečou potřebným po prodeji tří domů v hodnotě nejméně sedmi milionů dolarů (161,7 milionů Kč). Stavby na lukrativních pozemcích pomohou programu na rehabilitaci mládeže. Výtěžek další aukce zabavených šperků půjde do komunit v horách státu Guerrero, kde se mnoho rodin snaží vydělávat si na živobytí pěstováním opiového máku.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj uvedla ve zprávě z roku 2017, že Mexiko ztratilo ročně zhruba pět až devět procent svého hrubého domácího produktu kvůli korupci. Po nástupu levicového prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora došlo na řadu sociálních programů pro chudé a starší lidi, nová hlava státu rovněž snížila platy pro nejvyšší státní zaměstnance a zavedla nové způsoby jejich kontroly. Akce s prodejem majetku údajných zločinců je ale poněkud kontroverzní a Obradorovi je vyčítáno, že se do hledáčku úřadu dostávají i lidé a majetek, o jehož zločinném původu existují pochybnosti.

Obrador se netají touhou šetřit veřejné peníze všemi prostředky. Celkově 58. nejvyšší představitel Spojených států mexických (to je skutečně oficiální označení Mexika) se sám snaží jít příkladem - bývá viděn v obyčejném Volkswagenu Jetta, což je na hlavu velké země se skoro 130 milióny obyvatel vskutku skromný vůz.


Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 1 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 01Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 2 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 02Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 3 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 03Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 4 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 04Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 5 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 05Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 6 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 06Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 7 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 07Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 8 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 08Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 9 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 09Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 10 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 10Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 11 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 11Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 12 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 12Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 13 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 13Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 14 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 14Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 15 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 15Mexiko začíná pomáhat chudým konfiskací a rozprodejem aut pro bohaté - 16 - Mexiko porada aukci na pomoc chudym foto 16
Zabavený majetek údajných zločinů jde v Mexiku do dražby na pomoc chudým

Zdroj: Reuters

Mirek Mazal

Reklama

Autobazar

zobrazit vše

Reklama