Reklama

Musk se zmínkami o stažení Tesly z burzy možná přepočítal, vrací se mu i s úroky

Zemětřesení na burze způsobené Elonem Muskem má dohru. A ve výsledku není příjemné ani Tesle, ani samotnému Muskovi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Musk se zmínkami o stažení Tesly z burzy možná přepočítal, vrací se mu i s úroky

10.8.2018 | Mirek Mazal

Zemětřesení na burze způsobené Elonem Muskem má dohru. A ve výsledku není příjemné ani Tesle, ani samotnému Muskovi.

Elon Musk má zvláštní potřebu neustále připomínat existenci svých firem i sebe sama. Pochopitelně potřebuje reklamu a když už se má mluvit o Tesle, tak ať to rezonuje celým světem. Pro období letního klidu se vytasil s úvahou o stažení automobilky z burzy, která skutečně zaujala celý svět. Jen zveřejnění tohoto nápadu na Twitteru způsobilo otřesy na globálním trhu a všichni minimálně slyšeli o záměru jednoho muže z Kalifornie, který se stal středobodem pozornosti. Marketingový cíl tím byl splněn, ale co dál? Z delší časové perspektivy se tento krok zase tak chytrým nezdá.

Muska na jednu stranu nemůže nikdo omezovat v tom, co kde zveřejní, dokud je ale Tesla veřejně obchodovatelnou firmou, musí si dát pozor minimálně na to, aby jeho slova měla oporu ve skutečnosti. Samotná zmínka o úvaze udělat z veřejně obchodovatelné Tesly udělat společnost stojící mimo burzu tedy jistě napadnutelná není, Musk ale řekl víc. Jednak promluvil o možné ceně za akcii pro ty, kteří by nechtěli dále ve firmě držet podíl a také přidal zprávu o tom, že pro vyplacení takových lidí má zajištěné financování.

Při zmíněné ceně za akcii (420 dolarů, asi 9 400 Kč) a tržní kapitalizaci kalifornské společnosti okolo 71 miliard dolarů (1,567 bilionu Kč) může něco takového říci jen v momentě, kdy je kryt částkou okolo 57 miliard dolarů. Protože se může stát, že krom jeho 20 procent akcií budou chtít všichni ostatní ty své prodat. Na to je potřeba hodně štědrého investora a případně umět kontrolním orgánům prokázat, že zmíněné finance opravdu existují.

Ona zpráva totiž zásadně změnila hodnotu akcií Tesly. Nejdříve se dostaly až o 15 procent výše oproti předchozímu stavu, tedy relativně blízko oné 420dolarové ceně. Situace se tak vyhrotila, že obchodování s akciemi Tesly muselo být úplně zastaveno, a to nebyla jediná dohra. Další se dostavila v podobě jistě nikým nevítané pozornosti Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (Security Exchange Comission, SEC), jež začala zkoumat, zda se Musk nedopustil nezákonného jednání.

SEC kontaktovala Muska a položila mu otázky týkající se oznámení o záměru restrukturalizace. Komise se snaží dopátrat důvodů, proč se šéf firmy rozhodl učinit takto významné oznámení zrovna přes Twitter a jestli tím dodržel pravidla na ochranu investorů. Bylo předem jasné, že takto zásadní zpráva zahýbe trhem a pokud by Musk například nebyl schopen prokázat, že v době zveřejnění zprávy měl opravdu zajištěné avizované finanční prostředky, čekají ho sankce, jak potvrdil předseda komise pro cenné papíry Harvey Pitt.

Z Muskovy strany se zatím žádné přesvědčivé důkazy nebo podrobnosti o budoucím financování neobjevily, proto je řada lidí skeptická ohledně jeho výroků. Jedním z nich je analytik Frank Schwope, který se pozastavil nad tím, kdo by vůbec mohl odkoupit akcie Tesly ve větším rozsahu za takovou cenu. A pokud by se někdo přece jen našel, proč by někdo měl zůstávat jejich držitelem, když bude firma ještě více závislá na jednom muži v čele.

Právě kvůli zásahu regulačních orgánů a skepsi Wall Street ohledně reálnosti celého záměru přišla další nepříjemná dohra, tentokrát i pro Teslu. Růst cen se otočil v pokles - kurzy ve čtvrtek spadly téměř o pět procent a spolu s předchozím menším poklesem téměř vyhladily nárůst, který přišel po zveřejnění Muskových úvah. Pro Elona M. je to nepříjemné i kvůli jeho nepřehlédnutelnému boji proti krátkému prodeji, tak zvanému short-salu akcií. To je způsob spekulace na pokles jejich hodnoty, kdy si někdo napřed za úplatu půjčí cenné papíry, prodá je, počká na propad cen a následně je koupí zpět. Rozdílná částka pokryje půjčovné a dodá toužebný čistý zisk. Jak už bylo řečeno - přesně taková situace nastala před pár hodinami, kdy akcie z vrcholu padly skoro o pět procent a překupníci hned využili šance.

Ekonomicky vypočítavé lidi se zálibou v krátkém prodeji Musk podezírá z negativních kampaní proti sobě a své firmě. Kdyby se podařilo dotáhnout do konce avizovaný odchod z veřejného prostředí, podobní spekulanti by vymizeli a Musk by se už neměl koho vinit z organizace negativních kampaní. Už to by mu možná nebylo příjemné, teď jim navíc „pár dolarů” dal vydělat. Faktorů spojených s jeho burzovním kotrmelcem je nepřeberná řada a je těžké soudit, kolik jich reálně promyslel a jestli na něco zásadního nezapomněl. Soudě podle včerejšího dění to dokonale promyšlený krok nebyl.

Musk se zmínkami o stažení Tesly z burzy možná přepočítal, vrací se mu i s úroky - 1 - Elon Musk dalsi 01Musk se zmínkami o stažení Tesly z burzy možná přepočítal, vrací se mu i s úroky - 2 - Elon Musk dalsi 02Musk se zmínkami o stažení Tesly z burzy možná přepočítal, vrací se mu i s úroky - 3 - Tesla Elon Musk vs Klaus Grohmann 01Musk se zmínkami o stažení Tesly z burzy možná přepočítal, vrací se mu i s úroky - 4 - elon musk tesla model s 01Musk se zmínkami o stažení Tesly z burzy možná přepočítal, vrací se mu i s úroky - 5 - Elon Musk hanba 2017 Q3 PerexMusk se zmínkami o stažení Tesly z burzy možná přepočítal, vrací se mu i s úroky - 6 - Elon Musk priznal problemy Tesly s vyrobou Perex
Na Elona Muska a akcie Tesly doléhají následky úvah o přenesení firmy do soukromých rukou

Zdroj: Reuters

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama