Muž dostal desítky milionů korun poté, co ho policie zatkla za „krádež” vlastního auta

Do hledáčku policie se můžete dostat i v momentě, kdy neděláte vůbec nic špatného. Shoda náhod, předsudky a přílišná horlivost policie se postaraly o to, že ublíženo bylo nevinnému člověku. Úřady za to teď musí platit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Muž dostal desítky milionů korun poté, co ho policie zatkla za „krádež” vlastního auta

25.1.2019 | Mirek Mazal

Do hledáčku policie se můžete dostat i v momentě, kdy neděláte vůbec nic špatného. Shoda náhod, předsudky a přílišná horlivost policie se postaraly o to, že ublíženo bylo nevinnému člověku. Úřady za to teď musí platit.

Pozoruhodného rozuzlení nyní došla událost, která se odehrála už před více jak třemi roky, přesně 10. října 2015 v Chicagu, v USA. Tehdy žena telefonem vytočila nouzovou linku a dispečerovi sdělila podezření na vloupání do osobního vozidla. Svědkyně viděla muže tmavé pleti s kapucí na hlavě, kterak se pomocí kovové tyče snaží dostat do osobního vozu.

K případu během chvíle dorazilo několik policejních hlídek, které našly muže jménem Lawrence Crosby, jak místo opouští za volantem Chevroletu Volt. S ohledem na výše zmíněné se nelze divit, že policisté předpokládali, že auto bylo právě ukradeno a zasáhli v souladu s tím, všechno další ale proběhlo jinak, než mělo.

Zasahující jednotky s puštěnými majáky dorazily vyzvaly Crosbyho, aby zastavil, vystoupil z vozu a dal ruce nad hlavu. Kamerový záznam uvolněný při pozdějším vyšetřování ukazuje, že to neprodleně a přesto velice klidně udělal. Postupoval přesně podle instrukcí policistů, dal ruce nad hlavu a nekladl žádný odpor. Skupina policistů se po něm ale vrhla se vší vervou a za doprovodu hlasitých příkazů jej povalila na zem. Crosby nechápal, protože auto bylo jeho majetkem.

Afroameričan později vypověděl, že na autě jen chtěl něco opravit na střeše a ostražitá dáma získala špatný dojem. Byla to hořce vtipná náhoda, která mohla být okamžitě vysvětlena, postup policie ale měl daleko k jakémukoliv profesionálnímu úkonu přesto, že ji právě toto majitel vozu řekl.

Crosby byl po deseti úderech zraněn a jako bonus si vyslechl obvinění z neuposlechnutí příkazu policistů a kladení odporu při zatýkání. Za odjezd se svým vlastním vozem a příkladný postup při mylném zásahu policie byl zkopán, zatčen a posléze propuštěn, neboť pro jeho obvinění z nevhodného chování neměli policisté jakýkoli důkaz.

Po poradě se svým právním zástupcem se poškozený rozhodl podat žalobu proti zřizovateli místní policie, tedy městu a jeho zaměstnancům. Chicago se zjevně chtělo vyhnout další ostudě u soudu, který by stejně nemohlo vyhrát, a tak přistoupilo na mimosoudní vyrovnání ve výši 1,25 milionu USD (28,3 milionu Kč). Nakonec tedy poškozený může oné dámě poděkovat, třebaže máme pocit, že by raději zůstal o milion dolarů chudší, než aby se musel potýkat s popsanou ponižující událostí.


Muž dostal desítky milionů korun poté, co ho policie zatkla za „krádež” vlastního auta - 1 - Zakrok policie USA foto 01Muž dostal desítky milionů korun poté, co ho policie zatkla za „krádež” vlastního auta - 2 - Zakrok policie USA foto 02Muž dostal desítky milionů korun poté, co ho policie zatkla za „krádež” vlastního auta - 3 - Zakrok policie USA foto 03Muž dostal desítky milionů korun poté, co ho policie zatkla za „krádež” vlastního auta - 4 - Zakrok policie USA foto 04Muž dostal desítky milionů korun poté, co ho policie zatkla za „krádež” vlastního auta - 5 - Zakrok policie USA foto 05Muž dostal desítky milionů korun poté, co ho policie zatkla za „krádež” vlastního auta - 6 - Zakrok policie USA foto 06Muž dostal desítky milionů korun poté, co ho policie zatkla za „krádež” vlastního auta - 7 - Zakrok policie USA foto 07Muž dostal desítky milionů korun poté, co ho policie zatkla za „krádež” vlastního auta - 8 - Zakrok policie USA foto 08
V Americe takto zakročili policisté proti právoplatnému majiteli automobilu. Ten později vysoudil přes 28 milionů korun, postup policie byl vzhledem k chování majitele auta zcela přehnaný

Zdroj: ABC News@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama