Někteří se diví, že Max Verstappen zuřil, i když vyhrál závod. Jedna věc jim uniká

Vyhrát velkou cenu Formule 1 je pro většinu pilotů nesplněný sen, stále mladý Max Verstappen by tak měl být za další vítězství neskonale vděčen. Nebyl, mohl totiž získat ještě víc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

6.11.2018 | Petr Prokopec

/

Již více než týden známe nového mistra světa Formule 1. Stal se jím Lewis Hamilton, který sice během Velké ceny Mexika dojel na čtvrtém místě, ale na pojištění titulu mu to stačilo. Sebastian Vettel by musel dojet první, aby mu zbyla alespoň matematická šance a od pátečních tréninků bylo jasné, že na to on ani jeho Ferrari nemají.

Dnes však nebudeme mluvit ani o britském pilotovi, ani o tom německém, místo toho se zaměříme na nizozemského závodníka Maxe Verstappena. Ten dominoval celému víkendu, neboť vyhrál oba zmiňované páteční tréninky, stejně jako ten sobotní. Kromě toho vládl i prvním dvěma částem kvalifikace a vyhrál i samotný závod. To je skoro dokonalý závodní víkend a hodně důvodů k nadšení, Max Verstappen ale dvakrát nadšeně nepůsobil. A jak se později ukázalo, byl dokonce naštvaný.

Prozradil to jeho otec Jos Verstappen, který taktéž léta působil ve Formuli 1. Ačkoliv však odjel 106 závodů, pouze ve dvou dosáhl na pódium. Vítězství se však na rozdíl od svého syna nedočkal. I on by tedy mohl být spokojen, ale nebyl. Důvod? Maxovi chyběl k opravdu perfektnímu víkendu ještě zisk pole position a nejrychlejšího kola.

To druhé nejspíše nechalo Verstappena chladným, vítězství jeho stájového kolegy Daniela Ricciarda v kvalifikaci jej ale rozzuřilo. „Byl neskutečně otráven nejen tím, že přišel o pole position, ale také Ricciardem, který vítězství v kvalifikaci slavil, jako kdyby se stal mistrem světa. To Maxe opravdu rozčílilo,“ uvedl Jos Verstappen v rozhovoru pro nizozemskou TV Ziggo Sport.

To zní až trochu komicky - jako byste vyhráli olympijský běh na čtvrtmíli a byli jste naštvaní, že jste nebyli nejrychlejší na všech mezičasech, na to se přece historie ptát nebude. Na první pohled tedy není divu, že zahraniční tisk vyjadřuje nad pocity obou Verstappenů rozčarování a třeba Elizabeth Werth z Jalopniku na jejich adresu utrousila i ostřejšího slůvka. Jenže uniká jim jedna důležitá souvislost.

Americká novinářka, ani její kolegyně a kolegové netuší, že Mexiko bylo za současné formy Red Bullu velmi pravděpodobně poslední Verstappenovou šancí, jak se stát nejmladším vítězem kvalifikace v historii. Aktuálně totiž tento rekord drží Vettel, který svou první pole position získal v Itálii v roce 2008. Tehdy mu bylo 21 let a 72 dní.

I Verstappenovi je letos jedenadvacet a narozeniny slavil v září při příležitosti závodu v ruském Soči, kde si nadělil páté místo. Pro letošek má přitom k dispozici ještě dva závody, přičemž Brazílie se jede tento víkend a do Abú Zabí šampionát zamíří na sklonku listopadu. V té chvíli přitom Maxovi bude 21 let a 55 dní (počítáno do sobotní kvalifikace). Překonat Vettela tedy může, jak jsme ovšem naznačili, velmi pravděpodobně se tak nestane.

V turbohybridní éře je totiž dominantní Mercedes, jemuž zvládá sekundovat (a místy jej samozřejmě i překonávat) pouze Ferrari. Red Bull je pak silný pouze na tratích, kde nehraje velkou roli výkon, tedy v Monaku, Maďarsku či v Mexiku. A všechny tyto závody se již jely.

Brazílie oproti tomu vyhovuje daleko více třícípé hvězdě i vzpínajícímu se koníkovi, což ostatně platí také o závodě v Abú Zabí. Verstappenova hořkost přesto může působit malicherně, ale v širším kontextu nikdo nemůže říci, že na mexický „neúspěch” se historie ptát nebude - Verstappen by mohl získat historický zápis, který by dlouho nemusel být překonán.

Možná to od Maxe není znakem bůhvíjak krásného jednání, ale vzpomeňme Senny, Schumachera a dalších špičkových pilotů historie tohoto sportu. I oni se uměli chovat velmi arogantně, nabubřele a byli hladoví po zisku každé myslitelné trofeje. Asi ne nadarmo se říká, že milí hoši končívají poslední...

Někteří se diví, že Max Verstappen zuřil, i když vyhrál závod. Jedna věc jim uniká - 1 - Max Verstappen 2018 Mexico Grand Prix 01
Max Verstappen byl v Mexiku naštvaný...

...přestože závod vyhrál

Někteří se diví, že Max Verstappen zuřil, i když vyhrál závod. Jedna věc jim uniká - 3 - Max Verstappen 2018 Mexico Grand Prix dalsi 01
Osvětlil to jeho otec Jos v rozhovoru pro TV Ziggo Sport

Důvodem bylo vítězství Daniela Ricciarda v kvalifikaci

Pátý titul mistra světa pak tamtéž získal Lewis Hamilton, ale to zatím Verstapenna netrápí

Inspirace: Jalopnik