Reklama

Německá smetánka mezi auty ostrouhala, nejhodnotnější značka světa je odjinud

Mercedes auta v podstatě vymyslel, VW jich prodává nejvíc, BMW má image k pohledání a o Porsche málokdo řekne křivého slova. Jenže nejhodnotnější značka je odjinud.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Německá smetánka mezi auty ostrouhala, nejhodnotnější značka světa je odjinud

2.6.2018 | Mirek Mazal | 16 příspěvků

Mercedes auta v podstatě vymyslel, VW jich prodává nejvíc, BMW má image k pohledání a o Porsche málokdo řekne křivého slova. Jenže nejhodnotnější značka je odjinud.

Organizace Kantar Millward Brown a WPP se již poněkolikáté zaměřily na vyhlášení nejhodnotnějších značek světa. Pod označením BrandZ Top 100 2018 se skrývá aktuální soupis firem, jejichž jména mají největší vliv na světový průmysl. Celková hodnota vyhlášených účastníků dosahuje 4,4 trilionu dolarů, což ve srovnání s loňským rokem představuje rekordní nárůst o 750 bilionů dolarů, tedy o 21 procent. Hlavně Asie posiluje své postavení vůči zbytku světa.

Co se týče automobilového trhu, za favority by leckdo mohl považovat německé firmy, které dokážou kombinovat dobrou image s vysokým odbytem. Jenže nejcennější značkou byla vyhlášena znovu Toyota, která svoji suverenitu zopakovala už pošesté v řadě. Hodnota značky se oproti roku 2017 zvýšila o 5 procent a dosáhla téměř 30 miliard dolarů (přesně 29,987 mld. USD). Toyota se těší silné poptávce po SUV ve Spojených státech a v Evropě, což dovoluje konzistentní kralování mezi konkurenty v oboru, říká Peter Walshe, ředitel společnosti Global BrandZ.

Chuť stříbrné medaile si může vychutnat Mercedes, který s nárůstem 9 procent navýšil hodnotu na 25,684 miliardy dolarů. Třetí se umístilo BMW s konečnou hodnotou 25,624 miliardy dolarů, což odpovídá čtyřprocentnímu navýšení proti minulému roku. Walshe vysvětlil, že se Mercedesu podařilo přeskočit BMW především díky růstu na trzích, jako je Čína, Brazílie a Rusko, také pomohl zájem o nový Mercedes-Benz třídy E. Ohledně zbylého pořadí nejlepší desítky, tak se za sebou postupně naskládal Ford, Honda, Nissan, Audi, Tesla, Maruti Suzuki a Volkswagen. Hlavně u VW mohou slavit - na první pohled vypadá desátá pozice jako neúspěch, ale koncern se vrací do hry poté, co se relativně uklidnily rozvířené vody aférou Dieselgate. Je vidět pár drobných změn proti minulému roku, ale stupně vítězů jsou obsazeny stejnými automobilkami.

Absolutní prvenství patří gigantu Google, s hodnotou 302 063 miliard dolarů si polepšil o 23 procent proti minulému ročníku. Za ním skončil Apple (300 596 mld. $, +28 %) a Amazon (207 594 mld. $, +49 %). Nepředstavitelná čísla ukazují, kdo je tu pánem. Ohromné sumy odpovídají vlivu společností na globální dění.

BrandZ vychází při tvorbě reportu mimo jiné z výpovědí více než 3 milionů spotřebitelů. Není to jen hra čísel, ale analýza odráží názory reálných lidí. Výzkumníci kombinují subjektivní pohled s důkladným rozborem finanční a obchodní výkonnosti každé značky. Kompletní pořadí je dostupné pod článkem na fotografiích.

Nejhodnotnější automobilové značky roku 2018 podle BrandZ

1. Toyota - 29,987 mld. $ = 36. místo celkově
2. Mercedes-Benz - 25,684 mld. $ = 46. místo celkově
3. BMW - 25,624 mld. $ = 47. místo celkově
4. Ford - 12,742 mld. $ = 96. místo celkově
5. Honda - 12,695 mld $ = 97. místo celkově

Německá smetánka mezi auty ostrouhala, nejhodnotnější značka světa je odjinud - 1 - Nehodnotnejsi znacky roku 2018 BrandZ 01Německá smetánka mezi auty ostrouhala, nejhodnotnější značka světa je odjinud - 2 - Nehodnotnejsi znacky roku 2018 BrandZ 02Německá smetánka mezi auty ostrouhala, nejhodnotnější značka světa je odjinud - 3 - Nehodnotnejsi znacky roku 2018 BrandZ 03Německá smetánka mezi auty ostrouhala, nejhodnotnější značka světa je odjinud - 4 - Nehodnotnejsi znacky roku 2018 BrandZ 04
Německá smetánka mezi auty ostrouhala, nejhodnotnější značka světa je odjinud - 5 - Nehodnotnejsi znacky roku 2018 BrandZ 05Německá smetánka mezi auty ostrouhala, nejhodnotnější značka světa je odjinud - 6 - Nehodnotnejsi znacky roku 2018 BrandZ 06
Kompletní výsledky vyhodnocení

Zdroj: BrandZ Top 100

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 16 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše