Občany iritoval chaos na sídlištním parkovišti a radní nic. Tak si poradili sami

Není to situace, která by nám z českých sídlišť byla neznámá, chaos znamenal hlavně neefektivní zacházení s místem. Stačilo málo a na parkoviště se rázem vešlo až o 14 aut víc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Občany iritoval chaos na sídlištním parkovišti a radní nic. Tak si poradili sami

4.9.2018 | Petr Miler

Není to situace, která by nám z českých sídlišť byla neznámá, chaos znamenal hlavně neefektivní zacházení s místem. Stačilo málo a na parkoviště se rázem vešlo až o 14 aut víc.

Pokud jste bydleli nebo bydlíte na sídlišti v některém z větších českých měst, pravděpodobně to znáte sami. Lokality dimenzované na hustotu osobní dopravy vzor 1977 absolutně nejsou s to držet krok s masivním nárůstem počtu automobilů v posledních dekádách a najít rozumné místo k zaparkování, kde byste mohli svůj vůz nechat přes noc, bývá zejména ve večerních hodinách neřešitelným úkolem. Pokud tedy nekončíte v práci ve tři odpoledne, postupně se začnete smiřovat s tím, že kilometrová cesta pěšky domů a pak zase k autu je vlastně fajn procházka. Nic jiného vám nakonec ani nezbývá.

O to více iritující je pak vidět pod vlastními okny auta zaparkovaná způsobem, kterým marní tím málem vyhrazeného prostoru. Stačilo by, aby řidiči parkovali trochu organizovaněji a rázem by se na stejný „plácek” vešlo o pár aut navíc, třeba i to vaše. Přesně tohle trápilo část obyvatel jednoho ruského sídliště, kteří opakovaně žádali radní města, aby zjednali nápravu. Nedočkali se ale ničeho, a tak jim jednoho dne došla trpělivost.

Parkoviště uzavřeli, vyčistili a na jinak dobrý povrch namalovali čáry, které na parkovištích bývají. Vzniklo tak 36 celkem velkoryse pojatých „chlívků”, vedle nichž zbylo i dost, možná až moc místa pro příjezd, odjezd a pohodlné zaparkování. Efekt se dostavil okamžitě - ještě večer po namalování lidé začali parkovat mnohem rozumněji a byť ze snímku vidíme, že na první cenu za precizní parkování by to beztak nebylo, na stejné místo se najednou vešlo až o 14 aut víc.

Je na jednu stranu smutné vidět, že spousta lidí bez podobných snah organizovat jejich chování není schopna jednat rozumně. Na tu druhou je ale patrné, že někdy stačí opravdu málo, aby se situace na sídlištních parkovištích zásadně zlepšila - i na těchto fotkách je vidět, že ve večerních hodinách lidé na okolních, stále nevyznačených místech parkují dále nedbale a jedním vozem snadno zaberou místo pro dva.

U nás je většina parkovišť vyznačena, přesto se ale najdou místa, kde by podobné hrátky s barvou a štětcem mohly mnohému pomoci. Pokud je tomu tak právě ve vašem okolí, můžete se zkusit inspirovat - z rozumných lidí se na vás za podobnou úpravu jistě nikdo nebude zlobit.


Občany iritoval chaos na sídlištním parkovišti a radní nic. Tak si poradili sami - 1 - Chaos na parkovisti sidliste reseni lepsi 01Občany iritoval chaos na sídlištním parkovišti a radní nic. Tak si poradili sami - 2 - Chaos na parkovisti sidliste reseni lepsi 02Občany iritoval chaos na sídlištním parkovišti a radní nic. Tak si poradili sami - 3 - Chaos na parkovisti sidliste reseni lepsi 03Občany iritoval chaos na sídlištním parkovišti a radní nic. Tak si poradili sami - 4 - Chaos na parkovisti sidliste reseni lepsi 04Občany iritoval chaos na sídlištním parkovišti a radní nic. Tak si poradili sami - 5 - Chaos na parkovisti sidliste reseni lepsi 05
Je smutné, že na to lidé bez čar nepřišli sami. I tak je ovšem potěšující vidět, jak trocha práce aktivních občanů dokázala pomoci vyřešit jeden z tíživých problémů lidí žijících na sídlištích

Zdroj: Ribalych.ru

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama