Policie v Estonsku má novou zbraň na rychle jedoucí řidiče. Překvapivě funguje

Po světě se policisté pokouší s překračováním nejvyšší povolené rychlosti bojovat různými způsoby, jen málokterý ale přivede řidiče k zamyšlení. V Estonsku toho docílili.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Policie v Estonsku má novou zbraň na rychle jedoucí řidiče. Překvapivě funguje

6.11.2018 | Petr Prokopec

Po světě se policisté pokouší s překračováním nejvyšší povolené rychlosti bojovat různými způsoby, jen málokterý ale přivede řidiče k zamyšlení. V Estonsku toho docílili.

Estonští řidiči často cestují na dlouhé vzdálenosti. Počítat zároveň musí se sítí radarů, která svou hustotou nemá obdoby v celé Evropě. Nepřekvapí proto, že země je na vrcholu statistik v rámci překračování rychlostních limitů. Tohoto přestupku se ročně dopouští 12 až 15 procent motoristů, kteří na pokutách zaplatí nemalé sumy, ani taková situace ale nevede k tomu, že by počet přestupků klesal. Estonská policie se proto rozhodla zareagovat trochu jinak než instalací dalších a dalších radarů.

Pokud je tedy nyní někdo v zemi nachytán při překračování nejvyšší povolené rychlosti, policie mu kromě obvyklého lístečku s pokutou předá také kartičku, která hříšníka vyzývá k tomu, aby se zaregistroval do programu dárců orgánu. Tím se ruka zákona nesnaží nastartovat vlastní zdravotnický byznys, pouze chce rychle jedoucím řidičům co nejrazantněji naznačit, jaké může mít jejich chování na silnici následky.

„Neočekáváme, že tato kampaň navýší počet dárců orgánů, neboť doufáme, že počet mrtvých na silnicích nevzroste. Chceme ale, aby lidé začali o trochu více přemýšlet,“ popisuje novou praktiku šéf policejního oddělení města Parnu Andreas Sinimeri. A dodává, že „zima přichází a silnice se stávají opravdu kluzkými - a za takových situací přílišná rychlost opravdu může zabíjet.“

Sinimeri dále uvádí, že odezva řidičů na novou kampaň je pozitivní. „Je to dobré a velmi užitečné,“ prohlásil Imre Aia, který byl právě za překročení rychlosti pokutován a zároveň obdržel i onu kartičku. Také ostatní nachytaní řidiči dodávají, že výzva k darování orgánů je donutila trochu více přemýšlet - mnozí pak prý dokonce opravdu začali sundávat nohu z plynu.

Pokud tedy česká policie neustále hledá způsoby, kterak omezit překračování rychlosti, mohla by se poučit v zahraničí. Příliš s tím ale nepočítáme, neboť o prevenci se u nás obvykle jen mluví, praktikuje se výnosnější represe.

Policie v Estonsku má novou zbraň na rychle jedoucí řidiče. Překvapivě funguje - 1 - Estonsko karticky darcu organu 01Policie v Estonsku má novou zbraň na rychle jedoucí řidiče. Překvapivě funguje - 2 - Estonsko karticky darcu organu 02Policie v Estonsku má novou zbraň na rychle jedoucí řidiče. Překvapivě funguje - 3 - Estonsko karticky darcu organu 03
Estonská policie odstartovala novou kampaň, která si bere na paškál rychle jedoucí řidiče. A překvapivě zabírá

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše