Reklama

Policisty šokoval nález torz dvou aut na lesní cestě. Kam tohle může až zajít?

Podobné případy se v poslední letech množí, i zkušení policisté ale byli tentokrát překvapeni tím, co si zloději dovolili. Z ukradených aut nezbylo po jejich řádění skoro nic.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Policisty šokoval nález torz dvou aut na lesní cestě. Kam tohle může až zajít?

19.6.2018 | Mirek Mazal

Podobné případy se v poslední letech množí, i zkušení policisté ale byli tentokrát překvapeni tím, co si zloději dovolili. Z ukradených aut nezbylo po jejich řádění skoro nic.

Vzkvétání černého trhu s autodíly mají do značné míry na svědomí sami zákazníci, kteří se snaží za každou cenu ušetřit za náhradní součástky. Obracejí na pochybné prodejce s levným zbožím a ti ho musí někde získat. Často je jejich sortiment bez doložitelného původu, protože nepochází z oficiální distribuce, ale spíše z auta nějakého nešťastníka. Dříve se auta kradla a mizela na východ, dnes přibývá krádeží, po kterých je vůz rozebrán na součástky. Ty pak obloukem zamíří zpět na trh jako výhodná koupě originálního komponentu za nízkou cenu.

„Chytří” zloději pokročili ještě dále a neriskují, že by u nich mohlo být nalezeno torzo ukradeného vozu. Nevydávají se tedy odcizit celé automobily, ale vytipované modely si jen převezou na odlehlé místo, kde je očešou až na kost a odnesou vybrané části, po kterých je největší poptávka. Zní to bizarně, ale oholené kostry automobilů stojící mimo civilizaci se stala součástí běžného života motoristů.

Nizozemští policisté si mohou založit novou složku s dalším, dosud nejextrémnějším případem. Neznámí zloději minulý týden za tmy ukradli dva Volkswageny - model Polo ve městě Loon op Zand a Golf v Haagu. Odjeli s nimi do lesa blízko národního parku v Drunenu, kde se pustili do „práce”. Během pár hodin je rozebrali na prvočinitele a díly si odvezli neznámo kam.

Oškubané Volkswageny na lesní stezce našel Ron van Gils. „Všude byly rozházeny součástky. Ořechy, šrouby, kusy aut, papíry majitelů,“ komentuje nález Gils. V Golfu chyběly skoro všechny součásti interiéru, pachatelé šli cíleně pro většinu vnitřního vybavení, na místě scházely sedačky, airbagy, palubní deska, středový tunel, ovladače, volant, a také plastové obložení. Dále nejsou vidět kola a části vnější karoserie, ovšem takový motor, skla, brzdy a díly podvozku bylo evidentně příliš složité odmontovat, proto zůstaly na místě činu.

Policisté jsou dle vlastních slov v šoku z toho, co si kriminálníci dovolují, z těchto aut už na místě nezbylo skoro nic. Zalesněná část je volně přístupná lidem, nicméně večer na místo nedosvítí pouliční lampy a do tmavého zákoutí nevidí ani bezpečnostní kamery. Parta překupníků si musela být jistá, že je nikdo neuslyší, protože rozmetané kusy po okolí naznačují drsné zacházení s nepotřebným zbožím. Zůstala jen hromádka oholených hatchbacků, které se na cestu už nejspíš nevrátí. Policisté doufají, že si jim z kopy rozvrtaných Volkswagenů podaří zajistit potřebné stopy usnadňující vyšetřování, z dřívější praxe ale víme, že dopadení pachatelů těchto krádeží je spíše výjimkou, nikoli pravidlem.

Pokud tedy příště budete shánět díly na své auto, dobře si rozmyslete, od koho je budete kupovat. Podobným krádežím efektivně zamezí jedině to, že od zlodějů jejich lup nikdo nebude kupovat...

Policisty šokoval nález torz dvou aut na lesní cestě. Kam tohle může až zajít? - 1 - VW Golf VW Polo ukradene rozebrane Nizozemsko 01Policisty šokoval nález torz dvou aut na lesní cestě. Kam tohle může až zajít? - 2 - VW Golf VW Polo ukradene rozebrane Nizozemsko 02
Takový pohled nechce zažít žádný majitel osobního vozu. Troufalost zlodějů nezná mezí

Zdroj: BD

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Reklama
Reklama

Autobazar

zobrazit vše