Reklama

Pozor na dovolených, turista s půjčeným autem nasekal za 3 hodiny pokuty za milion

Někteří mají pocit, že v dalekých zahraničních destinacích jim za rychlou jízdu po silnicích nic nehrozí. O opaku se tvrdě přesvědčil turista z Velké Británie v Dubaji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Pozor na dovolených, turista s půjčeným autem nasekal za 3 hodiny pokuty za milion

6.8.2018 | Petr Prokopec

Někteří mají pocit, že v dalekých zahraničních destinacích jim za rychlou jízdu po silnicích nic nehrozí. O opaku se tvrdě přesvědčil turista z Velké Británie v Dubaji.

Dubaj umí být příjemným místem pro život. Dáno je to mimo jiné velmi nízkou kriminalitou, kterou podporují tvrdé tresty už za drobné prohřešky. Za krádež vám mohou i useknout ruku, po násilném činu může následovat ukamenování. A již vůbec nechtějte vědět, co se stane pašerákům drog či alkoholu. Jako slušný člověk ovšem tento přístup můžete kvitovat, neboť na rozdíl od ostatních arabských zemí můžete v Dubaji bez problémů vyrazit do ulic i ve večerních hodinách.

Existuje nicméně jedna oblast, kde dubajské zákony na jednu stranu přísné jsou, na tu druhou se ale příliš nesnaží trestat skutečné viníky. Mluvíme o automobilismu, konkrétně o trestech za překročení nejvyšší povolené rychlosti. Pokuty jsou vysoké, pokud si ale v Dubaji půjčíte automobil a stacionární radar vám naměří překročení nejvyšší povolené rychlosti, jako turista jste z obliga, neboť obsílka zamíří na adresu majitele vozu. A tím vy nejste.

Toho si zjevně byl vědom 25letý britský turista a rozhodl se této mezery využít. Jenže trochu to přehnal, když si 30. července zapůjčil od společnosti Saeed Ali Rent a Car na dva dny Lamborghini Huracán. Supersport za 1,3 milionu dirhamů (cca 7,8 milionu korun) jej vyšel na 6 000 AED (36 tisíc Kč) a zaplacené půjčovné si očividně chtěl pořádně užít.

Hned po vypůjčení tak začal páchat jeden přestupek za druhým. Faris Mohammed Iqbal, který je spolumajitelem zmiňované půjčovny, uvedl, že firma o den později dostala upozornění na spoustu prohřešků spáchaných během pouhých tří hodin po vypůjčení v noci od 2:31 dále. Celkově jich celkově dorazilo třiatřicet - tolikrát zvládl Brit překročit rychlost a netroškařil ani v jiných ohledech. Na Sheikh Zayed Road, jinak jedné z nejrušnějších ulic ve městě, mu radar v noci naměřil tempo 230 km/h.

Souhrnná výše pokut se vyšplhala na 175 tisíc dirhamů (1,05 milionu korun), což je zjevně moc i na poměry Dubaje. Majitel vozu, kterému nyní hrozí jeho konfiskace, se nechce smířit s tím, že tohle všechno bude muset zaplatit a peníze chce po klientovi. Ten jako garanci použil svůj pas, takže bez jeho vrácení nemůže ze země a nastala poněkud patová situace - klient si pas dodnes nevyzvedl, stejně tak nedošlo k navrácení vozu.

Lamborghini tedy stojí u hotelu Five Palm Jumeirah, kde turista bydlí. Majitel půjčovny si jej ovšem sám odmítá vyzvednout, neboť se bojí, že by tím na jeho bedra definitivně padla veškerá tíže pokut. Iqbal se po úřadech dožadoval zamezit přestupci vycestování ze země, jeho žádost však byla zamítnuta, Dubaj kvůli nezaplaceným pokutám taková omezení nevydává. Brit tedy zřejmě plánuje na ambasádě požádat o nový pas (pokud tak již neučinil) a následně zemi opustit. Ani v takové chvíli ale nemusí trestu uniknout, neboť mu v rodné zemi hrozí vymáhání soudní cestou. A Britové nemusí být k takovému jednání turistů vůbec shovívaví.

Pokud tedy někdo nabyl pocitu, že si v zahraničí - a obzvláště v Dubaji - může na silnicích beztrestně dělat, co chce, měl by to rychle přehodnotit. Menší přestupek tam zjevně člověku takto projít může, pokud to ale přežene, může se dostat do velmi svízelné situace podobné té, jakou právě řeší onen Brit...

Pozor na dovolených, turista s půjčeným autem nasekal za 3 hodiny pokuty za milion - 1 - Lamborghini Huracan Dubai 01Pozor na dovolených, turista s půjčeným autem nasekal za 3 hodiny pokuty za milion - 2 - Lamborghini Huracan Dubai 02
Pozor na dovolených, turista s půjčeným autem nasekal za 3 hodiny pokuty za milion - 3 - Lamborghini Huracan Dubai 03Pozor na dovolených, turista s půjčeným autem nasekal za 3 hodiny pokuty za milion - 4 - Lamborghini Huracan Dubai 04
Britský turista došel k přesvědčení, že si v Dubaji může užít Lamborghini i při rychlostech vysoko nad limit bez hrozby postihu. Do jisté míry je to i pravda, tento konkrétní řidič to ale zjevně přehnal. Snímky fialového vozu jsou ilustrační, žlutý Huracán na hlavní fotografii je přímo ten půjčený

Zdroj: The National

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše