Reklama

Škoda má teď nejspokojenější zákazníky i v zemi, kde to nikdo nečekal

O škodovkách si můžete myslet, co chcete, faktem ale je, že zákazníci jsou s nimi spokojeni. Dle této studie Škoda nevoní jen pár kupcům ze sta, a to v zemi, kde má minimální tradici.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Škoda má teď nejspokojenější zákazníky i v zemi, kde to nikdo nečekal

5.7.2018 | Petr Prokopec | 72 příspěvků

O škodovkách si můžete myslet, co chcete, faktem ale je, že zákazníci jsou s nimi spokojeni. Dle této studie Škoda nevoní jen pár kupcům ze sta, a to v zemi, kde má minimální tradici.

Škodě se opravdu daří. Automobilka, která ještě před pár desítkami let byla předmětem mnoha vtipů, loni prodala 1,2 milionu aut a stala se druhou nejziskovější značkou v rámci koncernu VW. Kromě toho byla pověřena i vedením indických operací, stejně jako vývojem rodiny levných vozů. Nepřekvapí proto cíl automobilky, jímž je prodej dvou milionů aut do roku 2025.

Pokud vás zajímá, jak chce Škoda tohoto cíle dosáhnout, můžeme zmínit zejména snahu o zdvojnásobení podílu na čínském trhu, kdy by roční prodeje měly narůst na 600 tisíc aut. Zhruba poloviční množství má pak každoročně nalézt svého majitele v Indii, a to především díky oné rodině levných aut. Stran toho tu máme rovněž důraz kladený na digitalizaci, stejně jako chce Škoda naskočit také do programu sdílených aut.

Snad nejdůležitějším pilířem, o který se značka hodlá při svém růstu opřít, je spokojenost zákazníků. Dá se předpokládat, že zrovna tento bod bude v místní diskuzi nemalou měrou propírán. Ale studie, které si nenechala zpracovat Škoda, ale za nimiž stojí nezávislá třetí strana, ukazují, že česká automobilka je v tomto ohledu mimořádně úspěšná. A to i v místech, kde má jen minimální tradici a stěží ji někdo může milovat ze setrvačnosti.

Řeč je o Austrálii a tamní firmě Roy Morgan, která u protinožců seskládala žebříček spokojenosti majitelů se svými vozy. Tyto průzkumy sice vždy trpí jistou neobjektivitou, neboť málokdo přizná, že se spletl a koupil si nesmysl, zrovna zákazníci Škody nejsou známi jako fanatičtí obdivovatelé „své” automobilky. Máme tu tedy odpovědi 50 tisíc lidí, které byly shromážděny v období od dubna 2017 do dubna 2018, které daly dohromady pořadí do detailu vykreslené v grafu níže.

Pokud si jej prohlédnete, možná budete udiveni - Škoda skončila na úplném vrcholu tohoto žebříku a spokojenost s ní vyjadřuje 97,5 procenta respondentů. Pouze pět lidí z dvou set tedy má s produkty značky nějaký problém. To je opravdu velmi malé množství, i když je třeba dodat, že Australané jsou se svými auty obecně spíše spokojeni, průměr daného odvětví totiž činí 92,6 procenta. Běžně nespokojeno je tedy asi 15 lidí ze dvou set.

Výsledky byli překvapeni i sami autoři studie, kteří konstatují, že mladoboleslavská za vítězství vděčí hlavně nejvyššímu meziročním zlepšení mezi všemi automobilkami (+5 %), kterému se přibližují pouze Isuzu (+2,4 %) a Suzuki (+1,9 %). I v případě těchto značek panuje vysoká spokojenost, která je stejně jako u Škody dána i nižší cenou. Očekávání zákazníků jsou tím totiž automaticky poněkud snížena.

Situace v Austrálii navíc není ojedinělou, velmi dobře je u zákazníků Škoda zavedena také ve Velké Británii. A nejinak tomu bude i ve zmiňované Indii, kde již loni došlo k růstu registrací o 30 procent. Česká automobilka je tedy skutečně na vzestupu, jakkoliv letos jí ve druhém pololetí budou v Evropě komplikovat situaci nová pravidla EU. Jsme zvědavi, jak se s nimi popasuje...

Škoda má teď nejspokojenější zákazníky i v zemi, kde to nikdo nečekal - 1 - Skoda spokojenost zakazniku v Australii 01
Škoda má v Austrálii nejspokojenější zákazníky ze všech automobilek

Škoda má teď nejspokojenější zákazníky i v zemi, kde to nikdo nečekal - 2 - Skoda spokojenost zakazniku v Australii 02Škoda má teď nejspokojenější zákazníky i v zemi, kde to nikdo nečekal - 3 - Skoda spokojenost zakazniku v Australii 03Škoda má teď nejspokojenější zákazníky i v zemi, kde to nikdo nečekal - 4 - Skoda spokojenost zakazniku v Australii 04Škoda má teď nejspokojenější zákazníky i v zemi, kde to nikdo nečekal - 5 - Skoda spokojenost zakazniku v Australii 05
Značka za to nemalou měrou vděčí i velmi pozitivnímu přijetí SUV Kodiaq

Zdroj: Roy Morgan

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 72 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše