Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů

Díváte se na člověka, na kterého se léta usmívali prezidenti, králové, šéfové nadnárodních gigantů a třeba i Cristiano Ronaldo. Vyšetřovatelé pro něj a jeho majetek ale slabost nemají.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů

20.7.2018 | Petr Prokopec

Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Díváte se na člověka, na kterého se léta usmívali prezidenti, králové, šéfové nadnárodních gigantů a třeba i Cristiano Ronaldo. Vyšetřovatelé pro něj a jeho majetek ale slabost nemají.

Lehce nabyl, lehce pozbyl, říká se. Povětšinou přitom toto přísloví máme spojené s dětmi a jejich plastovými hračkami, jež během poklidného testování o beton překvapivě dojdou fatální újmy. Aplikovat jej však můžeme i na některé dospělé, minimálně pak na Khadema al-Qubaisiho. Tento byznysmen ze Spojených arabských emirátů aktuálně přišel o veškerá svá auta, která měl ustájená ve Švýcarsku. A že tam měl opravdu výjimečné stroje.

Důvodem jejich zabavení je skutečnost, že ke svému multimiliardovému majetku nejspíše nepřišel legálně. Al-Qubaisi samozřejmě není zlodějem aut, nakonec je to člověk, kterého možná budete znát, alespoň od pohledu. Jde o bývalého šéfa mocné arabské firmy IPIC, která byla zřízena vládou Abú Dhabi, aby investovala do zejména petrolejářských společností po celém světě. IPIC znát nebudete, tato firma ale ovládá nebo vlastní významné podíly spoustu společností, jejichž existence už vám známa bude. Je například čtvrtinovým majitelem rakouského OMV.

Někdo takový má pochopitelně obrovský vliv, ať už tím, že některé firmy ovládá či spoluovládá nebo skrze ně jiné aktivity sponzoruje. Al-Qubaisi tak měl otevřené dveře prakticky kamkoli a ke komukoli - níže jej můžete vidět na snímcích s králem Juanem Carlosem, francouzským prezidentem Sarkozym, šéfem Daimleru Dieterem Zetschem nebo hlavními tvářemi Realu Madrid, který IPIC sponzoroval.

Al-Qubaisi byl ve své pozici jistě řádně placen, jeho oficiální majetek se odhaduje na 1 miliardu dolarů (22 miliard Kč), ale asi mu to nebylo dost. Zapletl se tak do skandálu malajsijské společnosti 1Malaysia Development Berhad (1MDB). Ta je plně vlastněna tamním ministerstvem financí, přičemž vznikla kvůli podpoře podnikání v oblasti energetiky, realit, turismu a zemědělství. Od roku 2015 je ovšem prošetřována kvůli podezřelým machinacím s vládními fondy a praní špinavých peněz.

Jelikož vyšetřování i nadále probíhá, jsou mnohé informace jen kusé či dokonce rovnou spekulativní. Nicméně víme, že konto firmy by nyní mělo být zatíženo dluhem ve výši 42 miliard malajsijských ringgitů (cca 229,36 mld. Kč). Z této sumy 2,67 miliardy MYR (14,58 mld. Kč) mělo skončit na soukromém účtu někdejšího premiéra země Najiba Tun Razaka. Ten již o svůj post přišel, neboť zpronevěra se vyšetřuje také ve Švýcarsku, Hongkongu, Singapuru, na Seychelách i ve Státech.

Právě v Americe by mělo jít o největší případ svého druhu, neboť značná část dluhu je zapříčiněna emisí dluhopisů, kterou v roce 2013 řídila banka Goldman Sachs. Ta vycházela z podkladů mnoha auditů, jež byly malajsijskou vládou objednány poté, co bylo zjištěno, že firma 1MDB nemá ani žádnou stálou adresu. Mnohé reporty či jejich části ale byly zfalšovány, kromě toho měla společnost zatajit mnohé informace.

Al-Quibaisi je do oné podvodné hry dle vyšetřovatelů zapleten minimálně od roku 2015, kdy jím řízený IPIC měl garantovat vydání dluhopisů 1MDB. Za to měla obdržet sumu ve výši 1,4 miliardy dolarů (31,08 mld. Kč), ta však nikdy vyplacena nebyla. Obdobně pak skončil i druhý poplatek, který činil 993 milionu dolarů (22,04 miliard korun).

V reakci na tyto kroky následovala nemalá kritika, firma IPIC však v médiích uvedla, že její spolupráce s 1MDB nemůže být hladší a je zcela bezproblémová. I proto z konta IPIC odešla další miliarda dolarů (22,2 miliardy korun), přičemž společnost měla navíc výměnou za některá aktiva 1MDB odpustit i dluh ve výši 3,5 miliardy dolarů (77,69 mld. Kč).

V návaznosti na tyto operace měla společnost 1MDB poslat 2,4 miliardy dolarů (53,28 miliardy korun) společnosti Aabar Investmensts ze Spojených arabských emirátů, a to právě na rozvoj místního podnikání. Nicméně vyšetřovatelé nakonec zjistili, že daná suma šla na účet firmy Aabar Investments PJS Ltd alokované na Britských panenských ostrovech.

Spolumajitelem této firmy je přitom al-Qubaisi. Tedy tentýž člověk, který jako šéf IPIC odpustil společnosti 1MDB nemalé dluhy a ještě jí finančně obohatil, aby následně nejspíše získal onu „malou domů“ skrze odlišnou entitu. Ony peníze pak měl al-Qubaisi rozpustit mimo jiné ve své automobilové sbírce, jejíž části se nachází po celém světě.

Aktuálně je otázkou, jak budou postupovat úřady různých zemí. Ty švýcarské se ale rozhodly konat opravdu tvrdě a všech dvanáct aut, jež měl podnikatel v zemi, bylo zabaveno. Dle vyšetřovatelů jde o pojistku, jež v případě prokázání viny al-Qubaisiho bude rozprodána a veškerý výtěžek zamíří na pokuty i ztrátu z „tunelování“. Arabský byznysmen má mít jen ve Švýcarsku registrováno 50 aut, jen ona dvanáctka se ale v této zemi fakticky nacházela.

Jak jsme zmínili, celý případ aktuálně obestírá řada neznámých faktorů, takže zatím ani přesně nevíme, jaká auta skončila pod zámkem - úřady uvedly pouze tolik, že má mít hodnotu přes 1,1 miliardy korun, takže půjde do jednoho o nejvýjimečnější auta světa. Z dostupných zdrojů víme, že jde minimálně o dvě Bugatti Veyron, přičemž v jednom případě jde o vzácnou verzi Supersport World Record Edition, která jako jediná dosahuje svého času rekordní maximální rychlosti. Vedle toho se jedná o Pagani Zonda R, Pagani Huyara, Koenigsegg CCX a McLaren P1 upravený přesně na míru dle al-Qubaisiho požadavků. Některé z těchto aut můžete vidět na fotkách níže, zbytek zabaveného tuctu zatím není znám.

Jsou to do jednoho extrémně výjimečná auta, přesto má jít v celé sbírce jen o špičku ledovce. Uvidíme tedy, co bude následovat v příštích dnech a týdnech. Malajsijští vyšetřovatelé totiž již oznámili, že jsou na konci své práce a brzy hodlají odhalit veškeré karty, proto také přišel zásah švýcarských úřadů. Můžeme se tedy dočkat i dalšího zabavování al-Qubaisiho aut a odkrytí dalších částí jeho kolekce. Podle prvních „úlovků” to bude opravdu něco...


Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů - 1 - Khadem al-Qubaisi automobilova sbirka 01Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů - 2 - Khadem al-Qubaisi automobilova sbirka 02Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů - 3 - Khadem al-Qubaisi automobilova sbirka 03Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů - 4 - Khadem al-Qubaisi automobilova sbirka 04Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů - 5 - Khadem al-Qubaisi automobilova sbirka 05Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů - 6 - Khadem al-Qubaisi automobilova sbirka 06
Toto jsou některá z al-Qubaisiho aut, která byla zabavena ve Švýcarsku. Podle dostupných informací má jít přes výjimečnost těchto strojů jen o špičku ledovce jeho výjimečné kolekce

Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů - 7 - Khadem al-Qubaisi sbirka aut dalsi 01Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů - 8 - Khadem al-Qubaisi sbirka aut dalsi 02Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů - 9 - Khadem al-Qubaisi sbirka aut dalsi 03Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů - 10 - Khadem al-Qubaisi sbirka aut dalsi 04Švýcaři zabavili sbírku aut známého miliardáře. Je to úžasná mozaika skvostů - 11 - Khadem al-Qubaisi sbirka aut dalsi 05
Al-Qubaisi je „pan Někdo”, jeho kontakty sahají do nejvyšších pater politiky, byznysu i sportu. Přesto má nyní velké problémy

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.