Reklama

Takhle dnes v Rusku vypadají parkoviště pro invalidy. Zvrácená praxe má své důvody

Parkoviště vyhrazená lidem, ke kterým osud nebyl zrovna shovívavý, jsou v Rusku plná luxusních aut. Že by se tamní invalidé měli tak dobře? Asi ne.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Takhle dnes v Rusku vypadají parkoviště pro invalidy. Zvrácená praxe má své důvody

9.7.2018 | Mirek Mazal

Parkoviště vyhrazená lidem, ke kterým osud nebyl zrovna shovívavý, jsou v Rusku plná luxusních aut. Že by se tamní invalidé měli tak dobře? Asi ne.

Z morálního hlediska se jako řidič nemůžete dopustit mnoha hanebnějších přestupků, než je zneužívání vyhrazených míst pro zdravotně postižené. Stejně jako v případě jiných pochybení není každý takový případ stejný, někde je vyhrazených míst vyhrazeno tolik, že snad nikdy nemohou být využita naráz. Přesto je mimo jakoukoli diskuzi, že dobrý šofér na takovém místě jen pro svou vlastní pohodlnost auto prostě nenechá.

U nás se už naštěstí s takovým jednáním nesetkáváme příliš často, jiná situace je ale v Rusku. Tam je naopak docela obvyklé, že jsou tato parkovací místa zabrána luxusními auty, která postiženým lidem očividně nepatří. Bezohlednost? Ve výsledku ano, ale všechna mají patřičná povolení. Tak si je jen bohatí majitelé „nějak zařídili” u zkorumpovaných úředníků? Ani to není celá pravda.

V Rusku se totiž dnes lze k oné kartičce za sklo dostat jednoduše tak, že si ji od právoplatného držitele koupíte. Povolení se dnes vztahuje k jakémukoli vozu, v němž je umístěno a zákon další manipulaci s ním nijak neomezuje. Používání kartiček je mimo kontrolu, průkaz je vydáván oprávněnému žadateli zdarma bez dalšího zkoumání. Mělo by být v zájmu samotných držitelů, aby s nimi „nekšeftovali”, ale dělají to a každý si jej může koupit a přiložit za přední sklo. Hned pak může využívat parkovací místa pro invalidy a jiné výhody.

Situace je dnes neúnosná a ministerstvo zdravotnictví a sociálního rozvoje Ruské federace tak plánuje od roku 2019 změnit celý systém vydávání oprávnění. Ta už nebudou náležet k libovolnému vozidlu, ale k fyzické osobě. Totožnou kartu bude moci postižený využívat v několika automobilech podle vlastního uvážení. A aby policisté mohli prověřit pravost průkazu za oknem, budou mít přístup do online databáze, kde bude možno rychle zjistit, zda nejde padělek.

Policie už nyní může ověřovat, zda se v autě s jinak platným oprávněním nachází člověk, který jej fakticky může využívat. To je ale mnohdy komplikované (řidič může říci třeba to, že takovou osobu přivezl a odjíždí sám) a pokuta maximálně 5 000 rublů (asi 1 800 Kč) je pro majitele aut za miliony beztak směšná. Jsme tedy zvědavi, zda budou nová pravidla se začátkem roku 2019 skutečně uvedena do praxe - dnes je, třeba při zrovna probíhajícím mistrovství světa ve fotbale, poněkud tristní vidět, jak na místech pro invalidy stojí záplava aut evidentně patřící lidem, kterým se nechtělo parkovat o kus dál a mohou si to dovolit...

Takhle dnes v Rusku vypadají parkoviště pro invalidy. Zvrácená praxe má své důvody - 1 - Rusko nove vydavani karet ZTP 01Takhle dnes v Rusku vypadají parkoviště pro invalidy. Zvrácená praxe má své důvody - 2 - Rusko nove vydavani karet ZTP 02Takhle dnes v Rusku vypadají parkoviště pro invalidy. Zvrácená praxe má své důvody - 3 - Rusko nove vydavani karet ZTP 03Takhle dnes v Rusku vypadají parkoviště pro invalidy. Zvrácená praxe má své důvody - 4 - Rusko nove vydavani karet ZTP 04Takhle dnes v Rusku vypadají parkoviště pro invalidy. Zvrácená praxe má své důvody - 5 - Rusko nove vydavani karet ZTP 05Takhle dnes v Rusku vypadají parkoviště pro invalidy. Zvrácená praxe má své důvody - 6 - Rusko nove vydavani karet ZTP 06Takhle dnes v Rusku vypadají parkoviště pro invalidy. Zvrácená praxe má své důvody - 7 - Rusko nove vydavani karet ZTP 07Takhle dnes v Rusku vypadají parkoviště pro invalidy. Zvrácená praxe má své důvody - 8 - Rusko nove vydavani karet ZTP 08Takhle dnes v Rusku vypadají parkoviště pro invalidy. Zvrácená praxe má své důvody - 9 - Rusko nove vydavani karet ZTP 09Takhle dnes v Rusku vypadají parkoviště pro invalidy. Zvrácená praxe má své důvody - 10 - Rusko nove vydavani karet ZTP 10
Parkování v ruských městech bývá problematické, ale Rusové našli zvrácené řešení. Fintám s parkovacími kartami má být brzy konec

Zdroj: Avtospravochnaya

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama