Tato zakázaná reklama VW připomíná, v jak absurdním světě to žijeme

Když si reklamní spot Volkswagenu pustíte, stěží ve vás vyvolá jakékoli negativní pocity. Možná budete i marně tápat, co by na něm mohlo být závadné. Přesto je nyní zakázaný.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tato zakázaná reklama VW připomíná, v jak absurdním světě to žijeme

1.8.2018 | Mirek Mazal | 15 příspěvků

Když si reklamní spot Volkswagenu pustíte, stěží ve vás vyvolá jakékoli negativní pocity. Možná budete i marně tápat, co by na něm mohlo být závadné. Přesto je nyní zakázaný.

Kontroly nad životem občanů není nikdy dost, myslí si zřejmě ve Velké Británii. Dokonce dvě verze jedné reklamy Volkswagenu na nové Polo s pokročilými bezpečnostními systémy byly zakázány bez možnosti odvolání. Oba spoty musela automobilka z televizního vysílání stáhnou poté, co bylo podáno 6 stížností na adresu regulační organizace Advertising Standards Authority (ASA). A ta je bůh ví proč shledala důvodnými.

Marketingový počin z německé produkce znázorňuje chlapce, který postupem života od raného věku po dospělost poznává různé etapy života. Sedlá rozličné dopravní prostředky od tříkolky a kolo přes motorku až po auto, kterým je Volkswagen Polo. Nové bezpečnostní systémy ho přitom chrání před následky zbrklého životního stylu a právě to je ve snímku znázorněno.

Herec na záběrech jede nekonfliktních 37 km/h, když mu do cesty vběhne žena. Jestli nyní čekáte, že žena je i se svým nákupem nemilosrdně přejeta a právě to regulátorům vadilo, mýlíte se. Auto před ženou bezpečně zabrzdí a nikomu není ublíženo. Klip tím končí a i když jej zhlédnete s vědomím, že byl zakázán, těžko v něm objevíte cokoli závadného. ASA to ale vidí jinak.

Reakce vedle sedícího otce a k tomu zábavná hudba prý naznačuje formu bezohledného chování, tvrdí regulátoři. Jak, netušíme, argumentace ale stojí takto: „Řidič se choval nezodpovědně, což mohlo mohlo mít za následek nehodu. Domníváme se, že otcovy viditelně nervózní reakce na místě spolujezdce a hlasitý indie rockový soundtrack hrající po celou dobu reklamy přispěly k dojmu, že řidič byl nezodpovědný,“ konstatuje ASA.

Právě to podle organizace odporuje pravidlům číslo 20.1 a 20.5, která tvrdí, že „inzeráty nesmí tolerovat nebo podporovat nebezpečné, soutěživé, bezohledné nebo nezodpovědné řízení“ a „reklama nesmí zveličovat výhody bezpečnostních prvků“. Onen druhý jmenovaný bod záleží na vnímání každého hodnotitele, zrovna toto je ale případ, ve kterém by bezpečnostní systémy zasáhnout měly. Náhlá vběhnutí chodců do silnice jsou jedním z hlavních případů, pro které jsou vývijeny.

Automobilka reagovala prohlášením, že celá reklama se nese ve volném duchu a snaží se naopak propagovat bezpečné řízení. Její argumenty ale nebyly zohledněny, krátké video s malým hatchbackem dostalo červenou a v Británii už se v televizi nesmí objevit neobjeví.

Je vskutku absurdní, kam až situace v hodnocení reklam ve Velké Británii došla. Proti samotné existenci regulace nelze nic namítat, bod zakazující tolerování či podporování bezohledné nebo nezodpovědné řízení ale vznikl už před léty kvůli tomu, aby reklamy neukazovaly, že krátkozraké frajerství je „cool”. Že jsou dnes roubovány na reklamu, jako je tyto, a to skrze chování otce v klipu a hudbu hrající na pozadí, to nám přijde opravdu nesmyslné.

Posuďte sami, toto ale podle nás vážně není reklama hodná zákazu coby společensky nebezpečného jevu.


Tato zakázaná reklama VW připomíná, v jak absurdním světě to žijeme - 1 - VW Polo Zakazana reklama 01Tato zakázaná reklama VW připomíná, v jak absurdním světě to žijeme - 2 - VW Polo Zakazana reklama 02Tato zakázaná reklama VW připomíná, v jak absurdním světě to žijeme - 3 - VW Polo Zakazana reklama 03Tato zakázaná reklama VW připomíná, v jak absurdním světě to žijeme - 4 - VW Polo Zakazana reklama 04Tato zakázaná reklama VW připomíná, v jak absurdním světě to žijeme - 5 - VW Polo Zakazana reklama 05Tato zakázaná reklama VW připomíná, v jak absurdním světě to žijeme - 6 - VW Polo Zakazana reklama 06Tato zakázaná reklama VW připomíná, v jak absurdním světě to žijeme - 7 - VW Polo Zakazana reklama 07Tato zakázaná reklama VW připomíná, v jak absurdním světě to žijeme - 8 - VW Polo Zakazana reklama 08Tato zakázaná reklama VW připomíná, v jak absurdním světě to žijeme - 9 - VW Polo Zakazana reklama 09Tato zakázaná reklama VW připomíná, v jak absurdním světě to žijeme - 10 - VW Polo Zakazana reklama 10
Další cenzura zakázala neškodnou reklamu na automobil. Tvůrce jistě ani nenapadlo, že by hudební podkres a reakce otce mohly být tím, co vytvoří dojem nezodpovědného chování mladého muže za volantem

Zdroj: Auto Evolution

Mirek Mazal

Diskuze 15 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama