Tesla má nového šéfa. Elona Muska nahrazuje žena, o které málokdo slyšel

Elon Musk definitivně ztrácí neomezenou vládu nad automobilkou, kterou spoluzakádal. Nejvyšším šéfem firmy se nestal syn mediálního magnáta, ale nepříliš známá žena.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla má nového šéfa. Elona Muska nahrazuje žena, o které málokdo slyšel

8.11.2018 | Petr Prokopec

Elon Musk definitivně ztrácí neomezenou vládu nad automobilkou, kterou spoluzakádal. Nejvyšším šéfem firmy se nestal syn mediálního magnáta, ale nepříliš známá žena.

Tesla zažívá největší změnu za celou svou existenci. Předsedou představenstva firmy už nebude Elon Musk, na pozici jej nahradí poměrně neznámá Robyn Denholm. Stane se tak v momentě, kdy manažerka definitivně ukončí svou šestiměsíční misi jako finanční šéfka australského telekomunikačního gigantu Telstra. Její angažmá u této společnosti původně mělo být delší, Robyn Denholm se ovšem postu vzdala, aby se mohla soustředit jen na práci u Tesly.

Tento vývoj je překvapivý, nikoliv však kvůli samotné změně na vedoucí pozici. Muska k rezignaci na vedoucí post přiměla komise pro cenné papíry, která dosluhující hlavu kalifornské automobilky začala vyšetřovat po jeho srpnovém oznámení na Twitteru, že přemýšlí o stažení Tesly z burzy. Do šéfovského křesla se navíc tři roky nemůže vrátit. Nicméně on sám uvedl, že dráždění hada bosou nohou za to stálo.

Zpět ale k oné rošádě. V jejím kontextu se dosud mluvilo o zcela jiném jméně. Muska měl nahradit James Murdoch, syn mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Ten byl loni jmenován nezávislým členem představenstva, přičemž měl i největší ambice, aby Muska nahradil. Nakonec se tak nestalo, nad důvodem ovšem můžeme pouze spekulovat. Nejčastěji se ale hovoří o tom, že se Elon Musk obával jeho síly a možnosti, že by nad firmou ztratil faktickou kontrolu.

Robyn Denholm je před vstupem do společnosti Telstra pracovala pro švédsko-švýcarský konglomerát ABB, ještě dříve pak byla finanční ředitelskou softwarové společnosti Juniper Networks. Nešlo přitom o její první job v Sillicon Valley, z dřívějška má na kontě působení u firmy Sun Microsystems, již aktuálně vlastní Oracle. Kromě toho pak manažerka pracovala po sedm let ve finančním oddělení australského zastoupení Toyoty.

Opomíjet samozřejmě nesmíme ani to, že Denholm je od roku 2014 stejně jako Murdoch nezávislým členem představenstva Tesly. A co je možná nejpodstatnější, z Tesltry hned tak neodejde. Pro tuto firmu sice začala pracovat již v lednu 2017, kdy měla pod palcem rozsáhlé strukturální změny znamenající vyhazov pro osm tisíc lidí, do křesla finančního ředitele usedla teprve minulý měsíc. Ještě pět měsíců tedy muset svou hlavní pozornost věnovat australské společnosti.

Po tuto dobu jí Musk bude napomáhat a předávat pravomoci, fakticky ale nejspíše zůstane u kormidla Tesly. Bude nadále jejím ředitelem a významným akcionářem, jistý si ale setrváním v první pozici být nemůže, nad sebou bude mít představenstvo ovládané Robyn Denholm. Jak si budou rozumět, ukáže teprve čas, jmenování nové šéfky ale zatím provází spíše skepse.


Tesla má nového šéfa. Elona Muska nahrazuje žena, o které málokdo slyšel - 1 - Robyn Denholm 01Tesla má nového šéfa. Elona Muska nahrazuje žena, o které málokdo slyšel - 2 - Robyn Denholm 02Tesla má nového šéfa. Elona Muska nahrazuje žena, o které málokdo slyšel - 3 - Robyn Denholm 03
Dosud prakticky neznámá Robyn Denholm nahradí Elona Muska v čele Tesly

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše