Tesla v režimu Smart Summon opět dokázala, že toto v provozu nemá co dělat

Opilý řidič je považován za hrozbu a řídit skutečné auto na dálkové ovládání by vám v provozu nikdo nedovolil. Tak jak je možné, že Tesly samy „řízené” ve stylu opilce na cesty dále mohou?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla v režimu Smart Summon opět dokázala, že toto v provozu nemá co dělat

7.11.2019 | Petr Prokopec

Opilý řidič je považován za hrozbu a řídit skutečné auto na dálkové ovládání by vám v provozu nikdo nedovolil. Tak jak je možné, že Tesly samy „řízené” ve stylu opilce na cesty dále mohou?

Tesla se před pár týdny rozhodla potěšit své zákazníky a spustila novou funkci zvanou Smart Summon. Ta vám má umožnit dálkové přivolání vozu, jenž v podstatě připomíná seriál Knight Rider. Jen oním KITTem je váš Model S, X nebo 3. Zatímco však filmový idol byl dokonale fungujícím programem (samozřejmě z vůle scénáristů, nikoliv díky špičkové technice), Tesla má do podobného opravdu velmi daleko.

V uplynulých týdnech se na internetu objevila již řada snímků a videí, jenž dokládají, že Smart Summon má značné trhliny. Mnoho lidí díky tomu musí počítat s poškozeným majetkem, ať už jde o samotné vozy nebo třeba vrata od garáže. A je vlastně jen zázrakem, že se dosud nikomu nic nestalo. Nová technologie totiž na dalším videu z Richmondu v Britské Kolumbii ukazuje, že jsou jí cizí i základní pravidla silničního provozu. Jízda bílého vozu totiž začíná zprostředka ulice, a to z jízdního pruhu určeného pro auta v protisměru.

Je nám jasné, že fanoušci Tesly poukáží na chybějící začátek videa, jenž by dle nich nejspíše mohl vysvětlit, jak se Model 3 dostal do míst, do kterých nikdy neměl zamířit. Nicméně v tomto případě není potřeba, abychom měli zmapovaný pohyb vozu od začátku až do konce. Stačí, kolik problémů vystřihne během pouhých pár sekund. Kromě pohybu v protisměru se totiž chová, jako kdyby jej řídil někdo opilý. Častokrát tak náhle strne uprostřed vozovky.

Ani tentokrát naštěstí nedošlo na poškození cizího majetku či zranění, to je však jen velmi slabá útěcha. Stačí si totiž jen představit, že dané parkoviště měla co nejrychleji opustit sanitka s člověkem, kterého kupříkladu postihla náhlá srdeční příhoda. Jakékoliv snahy zdravotníků ale náhle maří skutečnost, že se kdosi chlubí tím, kterak se stal pokusným králíkem Elona Muska. Ten přitom za jeho chování nenese žádnou odpovědnost.

V Kanadě, stejně jako ve Státech, přitom aktuálně neexistují zákony, které by technologii Smart Summon klasifikovaly jako nelegální. To je překvapivé, neboť si nedokážeme představit, že někdo třeba předělal své skutečné auto na dálkové ovládaní a řídil jej kupříkladu telefonem z místa vzdáleného několik desítek metrů. Pořád by auto ovládal člověk a pořád by to dělal lépe než Smart Summon, přesto nepochybujeme, že by na místě během chvíle zasahovalo několik policejních vozů.

Dá se předpokládat, že zákonodárci se nakonec obrátí i proti Muskově firmě, koneckonců oněch selhání bylo již opravdu hodně a čím déle bude Tesle ponechána možnost testovat své produkty na veřejnosti bez jakéhokoliv zabezpečení, tím více narůstá pravděpodobnost, že se nakonec něco stane. Jen se divíme, že na takový moment je třeba v jinak věčně opatrném světě čekat a podobně nefunkční řešení nebylo postaveno mino zákon hned po prvních problémech.


Tesla v režimu Smart Summon opět dokázala, že toto v provozu nemá co dělat - 1 - Tesla Smart Summon 2019 novy videoscreen 01Tesla v režimu Smart Summon opět dokázala, že toto v provozu nemá co dělat - 2 - Tesla Smart Summon 2019 novy videoscreen 02
Systém Smart Summon Tesly znovu zklamal, tentokrát se dokonce dopustil více prohřešků než v předchozích případech. Přesto je dál legální jej i takto používat

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama