Tohle auto utrpělo totální škodu, i když vypadá „zdravě” ze všech stran i zevnitř

Pouhý třícentimetrový šrám na sotva viditelném místě znamenal v tomto případě odepsání zánovního auta za více jak 1,5 milionu. Jak je to možné?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tohle auto utrpělo totální škodu, i když vypadá „zdravě” ze všech stran i zevnitř

20.9.2017 | Marek Bednář | 23 příspěvků

Pouhý třícentimetrový šrám na sotva viditelném místě znamenal v tomto případě odepsání zánovního auta za více jak 1,5 milionu. Jak je to možné?

Nehledejte na ní známky větší nehody, nemyslete na zničený motor a pusťte z hlavy povodně. Tato Corvette Grand Sport je v dokonalém stavu a je to i stále zánovní, rok a půl starý vůz. Má jednu vadu - na jeho „těle” po chvíli zkoumání najdete třícentimetrový šrám, malou trhlinku. Ptáte se, jak může něco takového znamenat odepsání celého zánovního auta jako totální škody? Vždyť je to nesmysl, přinejhorším bude potřeba vyměnit jeden díl? Pokud se jedná o Chevrolet Corvette C7 Grand Sport a pokud máte opravdu smůlu, skutečně se to stát může.

Začalo to tím, že nejmenovaný americký majitel vínové Corvette C7 Grand Sport na snímcích přejel na dálnici kámen, nejspíše. „Byl jsem na dálnici I-35, provoz byl velmi hustý a auto přede mnou přejelo kámen nebo kus něčeho velmi tvrdého. Všichni kolem mě jeli okolo 120 km/h, neměl jsem kam uhnout a nemohl jsem zastavit, aniž bych nezpůsobil nehody aut za sebou,” píše.

Kamenu se snažil vyhnout, ale nezdařilo se, najel na něj a otloukl několik míst na podvozku. Netrefil nic, u čeho by hrozilo proražení a vytečení kapalin na silnici, ale o štěstí hovořit nejde - na jednom z kusů podvozku vedle převodovky kámen způsobil asi 3 cm dlouhou prasklinu.

Bohužel pro majitele této Corvette, ona prasklina vznikla na části hliníkového nosníku, na strukturálním díle karoserie. Není tedy možné ji vyměnit za náhradní díl, není možné ji ani svařit, aniž by auto ztratilo pevnost - podle Chevroletu - a hlavně, aniž by majitel přišel o záruku.

Pojišťovna se samozřejmě snažila auto zachovat na silnici, protože nevěřila tomu, že takhle malé poškození může znamenat „totálku”, ale po několika dnech zjistila, že to tak opravdu je - opravit takovou věc by znamenalo vyměnit podstatnou část vozu, a to se nevyplatí. Corvette tedy odepsala jako totální škodu a majiteli vyplatila peníze. Ten reagoval objednáním zbrusu nové Corvette C7 Grand Sport ve stejné barvě.

Jeho bývalá Corvette bude na prodej v aukci se zhruba 13 tisíci najetými kilometry. Vyvolávací cena zatím není známa, ale hodnota vozu je prý 72 025 dolarů (1,57 milionu korun) a odhad ceny opravy zní na 7 675 dolarů (167 tisíc korun). I kdyby se někomu vůz podařilo opravit levněji, díl vyrovnat a prasklinu svařit, záruka stejně bude pryč. Pokud ale jste na něco takového ochotní zapomenout, může to být levnější, dost možná vůbec nejlevnější cesta k výjimečnému autu, které je v podstatě zcela v pořádku. Až na jednu trhlinku...


Tohle auto utrpělo totální škodu, i když vypadá „zdravě” ze všech stran i zevnitř - 1 - corvette c7 grand sport totalka trhlinka 01Tohle auto utrpělo totální škodu, i když vypadá „zdravě” ze všech stran i zevnitř - 2 - corvette c7 grand sport totalka trhlinka 02
Tahle malá prasklinka je na díle, který se nedá standardně vyměnit ani svařit bez ztráty záruky

Tohle auto utrpělo totální škodu, i když vypadá „zdravě” ze všech stran i zevnitř - 3 - corvette c7 grand sport totalka trhlinka prodej 00Tohle auto utrpělo totální škodu, i když vypadá „zdravě” ze všech stran i zevnitř - 4 - corvette c7 grand sport totalka trhlinka prodej 01Tohle auto utrpělo totální škodu, i když vypadá „zdravě” ze všech stran i zevnitř - 5 - corvette c7 grand sport totalka trhlinka prodej 02Tohle auto utrpělo totální škodu, i když vypadá „zdravě” ze všech stran i zevnitř - 6 - corvette c7 grand sport totalka trhlinka prodej 03Tohle auto utrpělo totální škodu, i když vypadá „zdravě” ze všech stran i zevnitř - 7 - corvette c7 grand sport totalka trhlinka prodej 04Tohle auto utrpělo totální škodu, i když vypadá „zdravě” ze všech stran i zevnitř - 8 - corvette c7 grand sport totalka trhlinka prodej 05Tohle auto utrpělo totální škodu, i když vypadá „zdravě” ze všech stran i zevnitř - 9 - corvette c7 grand sport totalka trhlinka prodej 06Tohle auto utrpělo totální škodu, i když vypadá „zdravě” ze všech stran i zevnitř - 10 - corvette c7 grand sport totalka trhlinka prodej 07Tohle auto utrpělo totální škodu, i když vypadá „zdravě” ze všech stran i zevnitř - 11 - corvette c7 grand sport totalka trhlinka prodej 08
Takhle je tato C7 inzerována k prodeji

Zdroj: Jalopnik

Marek Bednář

Diskuze 23 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše