V 53 letech zemřel autor nejlepšího Fordu dneška. Sám si ho koupil teprve v únoru

Smutné zprávy jsme si v posledních dnech zvykli přijímat od koncernu FCA, ta úplně nejsmutnější ale před pár hodinami dorazila od Fordu. Jeho šéf designu je mrtev.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V 53 letech zemřel autor nejlepšího Fordu dneška. Sám si ho koupil teprve v únoru

24.7.2018 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

Smutné zprávy jsme si v posledních dnech zvykli přijímat od koncernu FCA, ta úplně nejsmutnější ale před pár hodinami dorazila od Fordu. Jeho šéf designu je mrtev.

Automobilový svět v těchto dnech neprožívá zrovna veselé období. Smutno je hlavně u koncernu FCA, jehož šéf Sergio Marchionne zřejmě má své dny sečteny. Na mysli tím ale bohužel nemáme jeho pouhé nahrazení v ředitelském křesle, ale skutečnost, že po banální operaci ramene upadl do kómatu, ze kterého se nejspíše již neprobere. Naznačují to kroky hlavního dědice celého impéria, Johna Elkanna, který o víkendu začal zaměstnance připravovat na nejhorší.

S ohledem na tento vývoj jsme v poště očekávali parte a ono opravdu přišlo, jen na něm nestojí Sergiovo jméno. Oznamuje skon Christophera Svenssona, globálního šéfa designu u Fordu. Ten možná nepatří mezi nejznámější designéry světa, nicméně svým posledním produktem si vydobyl nemalý respekt. Svensson byl hlavou týmu, který má na svědomí novodobé GT.

Tento šestiválcový supersport Svensson nejen navrhl, ale rovněž si jej také pořídil, a to ve specifikaci Competition. V kabině toho tedy kromě volantu a sedadel mnoho nenajdete, ostatně chybí i audiosystém, držáky na nápoje a redukcí prošlo i odhlučnění. Již to samo o sobě naznačovalo, že jde o skutečného nadšence do rychlých kol, nikoliv pozéra, který si vůz pořídil se zaměstnaneckou slevou, aby jej posléze se ziskem prodal.

Svensson si vůz převzal na sklonku února, dlouho jej tedy neužil. To je vskutku kruté, pokud si uvědomíme, že vývoj tohoto kupé neprobíhal zrovna standardně. Utajen byl před nejvyšším vedením a do budovy, kde probíhal, mělo přístup jen pár lidí. Všichni navíc dostali klasický klíč, nikoliv identifikační kartu Fordu. A když chtěli své dílo vidět na denním světle, museli si počkat na víkend, kdy byl areál liduprázdný.

Zatímco s GT to Svensson nakonec vyhrál na celé čáře, svůj nejdůležitější souboj s rakovinou o uplynulém víkendu prohrál. Bylo mu přitom pouhých 53 let. K Fordu nastoupil v roce 1992 po studiích na královské akademii v Londýně. U modrého oválu strávil celou svou kariéru, přičemž po začátcích u německé divize přesídlil do asijsko-pacifického regionu. Přes Ameriku to pak vzal na firemní Olymp.

Dodat již jen můžeme tiskové prohlášení automobilky, která „je velmi smutná, že se dozvěděla o odchodu šéfa designu Chrise Svenssona. Chris byl talentovaným designérem, inspirujícím lídrem a přítelem mnoha lidí. Během své šestadvacetileté kariéry byl pro Ford mnohokrát velkým přínosem a bude nám proto velmi chybět. Naše myšlenky a modlitby míří k jeho rodině.“ Pod to se podepisujeme i my...


V 53 letech zemřel autor nejlepšího Fordu dneška. Sám si ho koupil teprve v únoru - 1 - Christopher Svensson Ford GT prvni 01V 53 letech zemřel autor nejlepšího Fordu dneška. Sám si ho koupil teprve v únoru - 2 - Christopher Svensson Ford GT prvni 02V 53 letech zemřel autor nejlepšího Fordu dneška. Sám si ho koupil teprve v únoru - 3 - Christopher Svensson Ford GT prvni 03V 53 letech zemřel autor nejlepšího Fordu dneška. Sám si ho koupil teprve v únoru - 4 - Christopher Svensson Ford GT prvni 04V 53 letech zemřel autor nejlepšího Fordu dneška. Sám si ho koupil teprve v únoru - 5 - Christopher Svensson Ford GT prvni 05V 53 letech zemřel autor nejlepšího Fordu dneška. Sám si ho koupil teprve v únoru - 6 - Christopher Svensson Ford GT prvni 06V 53 letech zemřel autor nejlepšího Fordu dneška. Sám si ho koupil teprve v únoru - 7 - Christopher Svensson Ford GT prvni 07V 53 letech zemřel autor nejlepšího Fordu dneška. Sám si ho koupil teprve v únoru - 8 - Christopher Svensson Ford GT prvni 08V 53 letech zemřel autor nejlepšího Fordu dneška. Sám si ho koupil teprve v únoru - 9 - Christopher Svensson Ford GT prvni 09V 53 letech zemřel autor nejlepšího Fordu dneška. Sám si ho koupil teprve v únoru - 10 - Christopher Svensson Ford GT prvni 10V 53 letech zemřel autor nejlepšího Fordu dneška. Sám si ho koupil teprve v únoru - 11 - Christopher Svensson Ford GT prvni 11
Globální šéfdesignér modrého oválu Chris Svensson si pořídil Ford GT ve specifikaci Competition před pouhými pěti měsíci. Bohužel si jej příliš neužil

Petr Prokopec

Diskuze 5 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama