Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb

Jedna z ikon německé automobilky se prodává stále hůře. Stojí za tím averze k dieselům, přesun zákazníků do jiných tříd i větší obliba české konkurence. Němci tak zvažují překvapivý krok.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb

12.11.2018 | Petr Prokopec

Jedna z ikon německé automobilky se prodává stále hůře. Stojí za tím averze k dieselům, přesun zákazníků do jiných tříd i větší obliba české konkurence. Němci tak zvažují překvapivý krok.

VW Passat je jednou z ikon německého automobilového průmyslu. V nabídce Volkswagenu figuruje již od roku 1973 a aktuálně je k mání už ve své osmé generaci, která by se příští rok měla dočkat zásadního faceliftu. Ten má být dle informací listu Hannoversche Allgemeine Zeitung nejen posledním v případě této generace Passatu, ale rovnou i posledním v historii celého modelu. Sedan a kombík má modernizace udržet na trhu pouze do roku 2022, kdy se Volkswagen s modelem Passat rozloučí bez přímého nástupce.

Na jednu stranu je to velmi překvapivá informace. Passat je legenda s velmi početnou základnou loajálních zákazníků, kteří tento vůz s důvěrou kupují, aniž by si jej osobně vyzkoušeli. Jeho prodeje se tak i v době obecně klesající obliby mainstreamových aut střední třídy a sedanů obecně drží relativně vysoko - loňských 183 288 prodaných aut v polovině životního cyklu je docela zázrak. Jenže ji tak klesají a zmíněné číslo je pátým nejhorším výsledkem od roku 1997. Letos situace nebude lepší, v továrně v Emdenu se má vyrobit o 50 tisíc aut méně, než jaká je její kapacita. A výhled do budoucna není už vůbec optimistický.

Passat je totiž ze své podstaty hlavně firemním vozem a ve většině případů najezdí nemalé vzdálenosti. Z toho důvodu je prodáván hlavně s dieselovými motory, na něž se ovšem v Evropě strhl stejný hon jako kdysi na čarodějnice. Důstojná náhrada neexistuje, plug-in hybridní Passat GTE se zrovna ve velkém množství neprodává a benzinový Passat... To už zjevně pro zákazníky není to pravé.

Kromě toho Němci musí počítat se zásadní konkurencí ve vlastních řadách, již představují jednak SUV a pak také Škoda Superb. Ta sice možná nedisponuje tak slavným logem a jménem, nicméně nabídne prostornější kabinu a k mání je za nižší cenu. Její registrace pak sice nejsou zdaleka na stejné úrovni jako u VW Passat, nicméně roky 2016 a 2017 byly nejúspěšnější v historii tohoto modelu a prodeje dále stoupají.

Volkswagen proto má tento pátek 16. listopadu při setkání dozorčí rady o osudu Passatu jednat s cílem jej v roce 2022 odpískat, část jeho zákazníků přenechat Superbu a zbytek vehnat do náruče novému elektromobilu postavenému na modulární platformě MEB či podobně velkým SUV. V tuto chvíli to vypadá jako velmi odvážné rozhodnutí, ale během dalších čtyř let se může ukázat moudrým. Pro VW může být snadno lepší skončit s Passatem v době, kdy je stále relativně žádaný, než investovat miliardy do vývoje další generace, o kterou už bude stát jen zlomek současné klientely.


Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb - 1 - Test VW Passat B8 2008 exterier 10Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb - 2 - Test VW Passat B8 2008 exterier 09Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb - 3 - Test VW Passat B8 2008 exterier 13Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb - 4 - Test VW Passat B8 2008 exterier 11Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb - 5 - Test VW Passat B8 2008 exterier 20Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb - 6 - Test VW Passat B8 2008 exterier 23Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb - 7 - Test VW Passat B8 2008 Interier 01Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb - 8 - Test VW Passat B8 2008 Interier 03Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb - 9 - Test VW Passat B8 2008 Interier 04Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb - 10 - Test VW Passat B8 2008 Interier 23Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb - 11 - Test VW Passat B8 2008 Interier 25Volkswagen Passat má překvapivě skončit bez nástupce, i kvůli Škodě Superb - 12 - Test VW Passat B8 2008 Interier 19
VW Passat možná v roce 2022 definitivně skončí. O jeho osudu se bude rozhodovat tento pátek, i kvůli Škodě Superb je to s ním ale nahnuté

Zdroj: Hannoversche Allgemeine Zeitung

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše