Reklama

VW už se zase topí v penězích, finanční výsledky koncernu za první čtvrtletí ohromí

Volkswagen se sice musí potýkat s největším a nejdražším skandálem své historie, právě kvůli němu ale škudlí, kde se dá. A vydělává obrovské peníze.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW už se zase topí v penězích, finanční výsledky koncernu za první čtvrtletí ohromí

4.5.2017 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Volkswagen se sice musí potýkat s největším a nejdražším skandálem své historie, právě kvůli němu ale škudlí, kde se dá. A vydělává obrovské peníze.

Není to tak dávno, co si někteří představovali, že Volkswagen bude touto dobou již na dně. Či možná dokonce pod ním. Nicméně pravdou je přesný opak, Němci i přes obrovský dieselový škraloup - a do jisté míry i kvůli němu - zažívají nadmíru úspěšné období. Celosvětové prodeje nových aut za první letošní čtvrtletí sice poklesly o 0,5 procenta na 2,495 milionu vozů, nicméně provozní zisk koncernu vzrostl o nemalých 39,5 % na 4,37 miliardy EUR (cca 117,8 mld. Kč).

Tento výsledek jen potvrzuje, že škrty, se kterými Volkswagen v důsledku dieselového skandálu přišel, skutečně fungují. Stejně tak se projevila i nová strategie, jejímž cílem je právě zvyšování zisku. Obrat celého koncernu totiž rovněž narostl, a to o 10,3 procenta na 56,2 miliardy Eur (1,5 bilionu korun). Není tedy vlastně divu, že na konci března dosáhl VW Group čisté finanční likvidity, tedy k dispozici má prostředky ve výši 23,645 mld. Eur (637,4 mld. Kč) - to jsou za této situace obrovské peníze.

Poslední zmiňovaný údaj je sice nižší než býval, má ovšem daleko k nule. A to přesto, že Volkswagen už musel vyplatit spoustu peněz v souvislosti se skandálem, který nemalou měrou pošramotil i jeho pověst. Jak se ale ukazuje, zákazníkům to až tak moc nevadí. Ač tedy koncern v rámci aktuálního fiskálního roku počítá s dvouciferným poklesem (v mld. Eur), stále prý zůstane stabilní.

My se přitom od výsledků celé skupiny můžeme přesunout k jednotlivým značkám, kde překvapí hlavně samotný Volkswagen. V jeho případě je totiž pokles prodaných vozů nejvíce patrný, logicky tak padl dolů i celkový obrat. Provozní zisk ovšem vzrostl z loňských 73 milionů Eur (1,97 mld. Kč) na letošních 869 milionů Eur (23,4 mld. Kč). V obou případech jde stále o výsledky za první letošní kvartále.

V případě Audi, kde výsledky zahrnují také Lamborghini a Ducati, lze hovořit o poklesu ve všech oblastech, dole jsou totiž prodeje, celkový obrat i provozní zisk. Oproti tomu taková Škoda nemalou měrou roste, připsat si totiž mohla vyšší registrace, příjmy i provozní zisk. Ten totiž vzrostl z 315 na 415 milionů Eur (z 8,5 na 11,2 miliardy korun).

V plusu je rovněž Seat, byť nepatrně, Bentley se pro změnu povedlo snížit své ztráty z 54 na 30 milionů Eur (z 1,45 mld. Kč na 808,7 mil. Kč). Nejsilnějším hráčem skupiny je ale opětovně Porsche, které i přes drobný pokles celkových prodejů dále navýšilo svůj již tak nemalý zisk z 855 na 932 mil. Eur (z 23 na 25,1 miliardy korun).

VW už se zase topí v penězích, finanční výsledky koncernu za první čtvrtletí ohromí - 1 - VW financni vysledky 2017 Q1 lepsi 01VW už se zase topí v penězích, finanční výsledky koncernu za první čtvrtletí ohromí - 2 - VW financni vysledky 2017 Q1 lepsi 02VW už se zase topí v penězích, finanční výsledky koncernu za první čtvrtletí ohromí - 3 - VW financni vysledky 2017 Q1 lepsi 03VW už se zase topí v penězích, finanční výsledky koncernu za první čtvrtletí ohromí - 4 - VW financni vysledky 2017 Q1 lepsi 04VW už se zase topí v penězích, finanční výsledky koncernu za první čtvrtletí ohromí - 5 - VW financni vysledky 2017 Q1 lepsi 05
Finanční výsledky Volkswagenu za první letošní čtvrtletí asi překvapí, koncern je i přes kauzu Dieselgate výrazně v plusu a zbývá mu ještě spousta „hotovosti”

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše