Vynálezy Elona Muska komplikují život lidem i z opačného konce planety

Šéf automobilky Tesla proslul svými inovativními nápady, ne všechny jsou ale vždy vítány s nadšením. Vědci se bouří proti jeho snahám o ovládnutí vesmíru, komplikují jim život.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Vynálezy Elona Muska komplikují život lidem i z opačného konce planety

21.11.2019 | Mirek Mazal

Vynálezy Elona Muska komplikují život lidem i z opačného konce planety

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Šéf automobilky Tesla proslul svými inovativními nápady, ne všechny jsou ale vždy vítány s nadšením. Vědci se bouří proti jeho snahám o ovládnutí vesmíru, komplikují jim život.

Astronomové v chilské observatoři byli tento týden konsternováni, když se jim nad hlavami začal vznášet komplex firmy SpaceX složený ze 60 satelitů systému Starlink. Tato sestava rozšířila orbitální síť umělých družic patřící Elonu Muskovi, umělý úkaz ale vědci nejspíše budou muset zařadit do seznamu standardních pozorovatelných objektů.

Skvadra vypuštěná 11. listopadu rozhořčila obsluhu chilské pozorovací stanice v chilské Cerro Tololo Inter-American Observatory. „Wow! Jsem v šoku! Velké množství satelitů Starlink dnes večer křižovalo naši oblohu, 19 z nich silně ovlivnilo expozici kamery,“ napsala Clarae Martínez-Vázquez na internet a dodala, že „vláček” prostor před objektivem křižoval déle než 5 minut. „To není cool... spíše je to depresivní,“ upřesnila vědkyně své pocity a nebyla sama. Pochybovačné hlasy se ozývají i z opačného konce planety.

Nespokojenost s narušením výhledu vyjádřil také její kolega Cliff Johnson, který přiložil ukázky narušených záznamů průzkumu neznámých končin vesmíru. Astronomové shromažďovali vědecké informace kvůli mapování vnějších okrajů Velkého a Malého Magellanova mračna, ale odhalování nových galaxií narušil Muskův projekt kosmické komunikační sítě.

Záznam vesmírných jevů musel Johnson úplně přerušit 18. listopadu časně ráno. „V tomto případě byla ovlivněna satelitní stopou přibližně každá ze 40 expozic provedených během našeho půlnočního pozorování. Museli jsme být opatrní, protože zkreslený obraz ovlivnil také náš výzkum,“ sdělil astronom.

Johnson vnímá dopad na jeho zkoumání jako obtěžující. Aktuální komplikace mohou být jen začátkem budoucích problémů, proto se astronomická komunita ozývá tak hlasitě. Dokončení projektu v plánovaném rozsahu má potenciál významně ovlivnit pozorovací údaje, říká americký odborník.

Starlink vyvolává pozdvižení od začátku, první várka 60 družic zalarmovala Američany, kteří hromadně uvěřili v nálet mimozemšťanů. Americká astronomická společnost tehdy varovala před narušením pozorování kosmu a obavy z nemožnosti volně pozorovat vesmírný prostor byly zjevně oprávněné. Mezinárodní astronomická unie rovněž vyjádřila obavy kvůli narušení citlivosti velkých pozemních teleskopů.

Společnost SpaceX zareagovala oznámením o plánech maskování satelitů černou barvou, aby se minimalizoval viditelný jas. Hvězdáři pochybují o efektivitě opatření, protože některé observatoře používají k detekci i těch nejmenších objektů supercitlivé přístroje, které černá barva nezmate.

Pro představu - Musk chce kvůli Starlinku vypustit do kosmu minimálně 12 tisíc družic, které dostaly povolení od federální komunikační komise. V říjnu pak byl odeslán úřadu požadavek na budoucí vypuštění dalších 30 tisíc satelitů - to pak bude na hvězdné obloze opravdu rušno.


Vynálezy Elona Muska komplikují život lidem i z opačného konce planety - 1 - SpaceX satelity Starlink foto 01Vynálezy Elona Muska komplikují život lidem i z opačného konce planety - 2 - SpaceX satelity Starlink foto 02Vynálezy Elona Muska komplikují život lidem i z opačného konce planety - 3 - SpaceX satelity Starlink foto 03Vynálezy Elona Muska komplikují život lidem i z opačného konce planety - 4 - SpaceX satelity Starlink foto 04Vynálezy Elona Muska komplikují život lidem i z opačného konce planety - 5 - SpaceX satelity Starlink foto 05Vynálezy Elona Muska komplikují život lidem i z opačného konce planety - 6 - SpaceX satelity Starlink foto 06
Viditelné satelity Muskova systému Starlinku narušují vědecké zkoumání vesmíru. K tom jich stačilo 60, Elon Musk jich chce na oběžnou dráhu dostat desítky tisíc

Zdroje: Gizmodo, VideoFromSpace@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.