Ford dohnal hřích minulosti, za zpackané převodovky teď musí platit. A bude hůř

Léta trvající ignorace stížností zákazníků vedla k soudním sporům. Výsledek toho prvního už známe, Ford se teď za své PowerShifty může jen omlouvat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford dohnal hřích minulosti, za zpackané převodovky teď musí platit. A bude hůř

27.4.2018 | Petr Prokopec | 21 příspěvků

Léta trvající ignorace stížností zákazníků vedla k soudním sporům. Výsledek toho prvního už známe, Ford se teď za své PowerShifty může jen omlouvat.

Ford jako jediná ze tří největších amerických automobilek přežila nedávnou krizi bez vládní pomoci. V té době se jí dařilo jak v Americe, tak v Evropě. Jenže pak přišla spousta přešlapů, které vedly k zásadnímu poklesu zájmu zákazníků zejména o některé modely. Ford škrtá a občas musí zaříznout více, než by kdokoliv čekal. Aktuálně musel přistoupit k až neuvěřitelné redukci severoamerické nabídky, ze které vypadnou prakticky všechny osobní vozy tradičních tříd.

Dalším z problémů, jimž čelí, jsou důsledky předčasného uvedení dvouspojkové převodovky PowerShift. S tou se problémy pojí od samotného začátku a Ford kvůli ní čelí i žalobám. Jednu ze pří u teď u australského soudu prohrál a bude ho to stát spoustu peněz.

Než přikročíme k verdiktu, jen v rychlosti připomeňme, oč tu vlastně běží. Jak bylo naznačeno již výše, v centru dění jsou dvouspojkové automaty. Těch Ford prodal v Austrálii zhruba 75 tisíc, nicméně mezi 1. květnem 2015 a únorem 2016 přijal na 10 500 stížností. Automobilka u 1 600 aut provedla výměnu, nicméně od zákazníků za nový automat požadovala doplatek. Kromě toho pak dalším 180 lidem nabídla zaměstnaneckou slevu.

Ve všech ostatních případech ale Ford stížnosti na „prokluzování, zasekávání a špatné zařazení i během jízdy“ odmítl jako neopodstatněné. V červenci loňského roku pak čeil nařčení, že na stížnosti zákazníků už zcela odmítá reagovat. Do věci se proto vložila Australská komise pro ochranu práv zákazníka ACCC, v jejíž prospěch byla nakonec žaloba rozhodnuta. Ford má tedy z ostudy kabát a navíc musí sáhnout hluboko do kapsy.

Poškozeným musí zaplatit rovných 10 milionů australských dolarů (cca 158,23 milionů korun). A to jsou pořádné peníze, třebaže takovou firmu jistě nezruinují. Ještě horší je narušení důvěry, což ostatně uznává i Graeme Whickam, šéf australské divize Fordu. Ten nově uvedl, že „nám trvalo příliš dlouho, než jsme identifikovali podstatu problému a nepřipouštěli jsme, že by si zákazníci na převodovku stěžovali“.

Skutečnost však byla taková, že automobilka byla naopak stížnostmi natolik zavalená, že je ani nestíhala vyřizovat a zároveň řešit podstatu problému. „Ač to tedy nebyl náš původní záměr, během deseti měsíců jsme přišli s pomalým pokrokem a zákazníkům jsme během té doby poskytli nepřesné či nedostačující informace. Tím jsme je zklamali, za což se omlouvám,“ říká nyní smířlivě Whickam.

Zároveň dodal, že během onoho necelého roku sice automobilka zvládla problém vyřešit, nicméně se již správně nepopasovala se zákaznickými stížnostmi. Kamenem úrazu byl především věrnostní program, v jehož rámci měli lidé nárok na bezplatnou výměnu vozidla či vrácení peněz. Jak ale bylo řečeno již výše, k ničemu takovému se Ford neměl a místo toho pomalu ještě osočoval zákazníky z výmyslů.

„Nyní si uvědomujeme, že tento program byl špatný, neboť zákazníkům správně nezaručil jejich práva. Proto byl v listopadu 2016 ukončen. Nyní jsme připraveni na to, abychom se se závazky vůči těmto zákazníkům vypořádali,“ uvedl dále Whickam. To znamená, že značka nyní znovu posoudí všechny případy lidí, kteří nedostali peníze či vůz zdarma a vyřeší je lépe. Začne s tím v červenci.

Tohle je australské řešení, problémy s PowerShifty má ale Ford po celém světě a bude se muset vypořádat i s dalšími žalobami, které pro něj po tomto rozhodnutí dobře nejspíše neskončí. Pokud jste problémy s touto převodovkou měli v České republice a pokoušeli jste se je řešit s místním zastoupením Fordu, podělte se se o svou zkušenost v diskuzi. Sami jsme zvědavi, zda se česká filiálka automobilky zvládla s těmito potížemi vypořádat lépe...

Ford dohnal hřích minulosti, za zpackané převodovky teď musí platit. A bude hůř - 1 - Ford Powershift 01Ford dohnal hřích minulosti, za zpackané převodovky teď musí platit. A bude hůř - 2 - Ford Powershift 02Ford dohnal hřích minulosti, za zpackané převodovky teď musí platit. A bude hůř - 3 - Ford Powershift 03
Převodovky PowerShift od Fordu opravdu nejsou dobré a Ford nebyl s to rozumně řešit stížnosti zákazníků. Teď musí platit, zatím jen v Austrálii

Zdroj: Car Advice

Petr Prokopec

Diskuze 21 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše