Reklama

Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče

Když přijde na trh nová generace nějakého modelu auta, ceny té starší to obvykle okamžitě pošle dolů. V případě nové Toyoty Supra se stal pravý opak, ceny předchůdce míří do stratosféry.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče

12.3.2019 | Petr Prokopec

Když přijde na trh nová generace nějakého modelu auta, ceny té starší to obvykle okamžitě pošle dolů. V případě nové Toyoty Supra se stal pravý opak, ceny předchůdce míří do stratosféry.

Takřka dvacet let jsme čekali na návrat Toyoty Supra. Očekávání rostla každým rokem, natěšenost fanoušků na počátku letošního roku tak již pomalu neznala mezí. Platilo to tím spíše, že čtvrtá generace byla opravdu povedeným vozem, jenž se mohl bez problémů postavit i mnohem prestižnější evropské konkurenci. Za takové situace se skoro nemohlo stát nic jiného než to, co se skutečně stalo - poslední japonskou novinku většina lidí považuje za velké zklamání.

Co je ovšem pro řadu lidí zprávou špatnou, to je pro mnohé další pozitivum. Do tohoto tábora patří hlavně majitelé zmíněné čtvrté generace, kteří navíc po premiéře prvního dílu Rychle a zběsile odolali svodům tuningu. Kromě toho pak svůj vůz nechávali více v garáži, než aby jej vytahovali na silnici. Tento přístup se jim ovšem začíná neskutečně vyplácet, Supra vyráběná v letech 1994 až 2002 totiž začíná být vyvažována zlatem a majitelé tohoto vozu se po premiéře nové generace stali prakticky přes noc boháči.

Již na počátku ledna došlo k pozoruhodnému prodeji červeného exempláře, který měl najeto pouhých 12 658 kilometrů. Navíc byl v originálním stavu, načež majitele změnil za neskutečných 121 tisíc dolarů (cca 2,72 milionu korun), tedy za trojnásobek původní pořizovací ceny. Tím však jeho let do oblak neskončil, o pouhé dva týdny později byl totiž zpět na trhu, a to dokonce za 500 000 USD (11,143 milionu korun).

Když se tato nabídka objevila, trochu jsme pochybovali o tom, že by někoho mohla zaujmout i jinak, než pouze svou výší. A vzhledem k tomu, že prodávajícím bylo dealerství Toyoty, se zdálo, že tu máme jisté umělé ovlivňování trhu. S prodejem jsme tedy vlastně ani nepočítali, i když k němu možná došlo - ona červená Supra již u prodejce k dispozici není, ač to samozřejmě neznamená, že se prodala za požadovanou částku.

Ať už ale došlo k jejímu prodeji za jakoukoli cifru, tato generace Supry se nepochybně prodává stále dráž. Během víkendu se totiž konala aukce společnosti RM Sotheby's na Amelia Islandu, kam zamířil pro změnu černý exemplář, taktéž z roku 1994. Najeto měl lehce přes 18 tisíc kilometrů, navíc i v tomto případě zůstalo auto ušetřeno tuningového prznění.

Kam se tedy cena vyšplhala? Na těžko uvěřitelných 173 600 dolarů, tedy na necelé čtyři miliony korun. Na pětadvacet let staré kupé, jež bylo vyrobeno v desítkách tisíc exemplářů, je to vskutku úctyhodný počin, od kterého lze navíc již očekávat, že se stane normou. Tedy jinými slovy, jen málo jetá a originální Supra se stává novodobou klasikou, u které již cena nikdy klesat nebude, ale naopak poroste.

Můžeme pak jen dodat, že exemplář se šasí č. JT2JA82J3R0022442 byl jako nový prodán v Illinois, kde zůstal po dva roky. Jeho první majitel s ním ujel necelých 10 tisíc kilometrů, poté však stopa vozu poněkud mizí. Znám je pouze přesun do Švýcarska, nyní je ale Supra evidentně již zpět ve Spojených státech. Jak dlouho tam zůstane a zejména kam se posune po stránce cenové, je nyní ve hvězdách, dolů ale cena půjde za současné situace jen stěží.


Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče - 1 - Toyota Supra Twin Turbo Targa 1994 na prodej 01Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče - 2 - Toyota Supra Twin Turbo Targa 1994 na prodej 02Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče - 3 - Toyota Supra Twin Turbo Targa 1994 na prodej 03Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče - 4 - Toyota Supra Twin Turbo Targa 1994 na prodej 04Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče - 5 - Toyota Supra Twin Turbo Targa 1994 na prodej 05Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče - 6 - Toyota Supra Twin Turbo Targa 1994 na prodej 06Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče - 7 - Toyota Supra Twin Turbo Targa 1994 na prodej 07Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče - 8 - Toyota Supra Twin Turbo Targa 1994 na prodej 08Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče - 9 - Toyota Supra Twin Turbo Targa 1994 na prodej 09Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče - 10 - Toyota Supra Twin Turbo Targa 1994 na prodej 10Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče - 11 - Toyota Supra Twin Turbo Targa 1994 na prodej 11Zklamání z poslední Toyoty udělalo z lidí vlastnící předchozí generaci boháče - 12 - Toyota Supra Twin Turbo Targa 1994 na prodej 12
Tato černá Toyota Supra čtvrté generace se o víkendu prodala za necelé čtyři miliony korun. Na pětadvacet let staré kupé jde o působivý počin

Zdroj: RM Sotheby's

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše